eTársadalmak statisztikája

Day 1,840, 10:30 Published in Hungary Hungary by Mandalaa



Lényeges kérdés minden ország jövője szempontjából az, hogy mekkora az állampolgáraiból összetevődő játékos közösségének a nagysága, illetve milyen az említett populációjának (bizonyos szempontok szerinti) összetétele.
Megismerhetjük a statisztika idevágó részleteit erősen szubjektív keretbe foglalva. Kérlek ezt nézzétek el nekem.



Bármely online browser stratégiai játékot is nézünk, mindegyikre igaz az, hogy a beregisztrált játékosok számszerű nagysága, illetve aktivitása dönti el az adott játék sikerét. Még akkor is így van, ha egy jól kidolgozott, jól felépített, kedvelhető, egyszóval profi játékkörnyezetben vagyunk, hiszen ha csak páran játsszák, akkor nem tudják élvezni, bármily jó is a játék. A browser műfaj már csak ilyen.

Az Erepublikra fokozottan igaz a fenti megállapításból a játékosállomány nagyságára vonatkozó rész több okból is:
Stratégiai játékokban a klánok, szövetségek maximális mérete általában 100 játékos körül alakul. 3-10 ilyen csoport összeszövetkezik, már nagyhatalomnak számít, párszáz játékosból álló csoport már domináns. Az eRepublikon ugyanekkora létszámmal aligha lehetne meghatározó egy nemzet (100 fő), nemhogy egy szövetségi rendszer (párszáz fő). Látjuk, más a lépték.
► Az általam kipróbált játékok zömében a játéknak nem csak kezdete van, hanem vége is. A szerver ideje alatt az aktívak kiemelkedő gazdasági és katonai teljesítményt visznek véghez, időt nem sajnálva, hiszen a szerver végeztével fel tudnak majd töltődni, ki tudják majd „pihenni a fáradalmakat”. Nálunk nincs vége a játéknak, amely felvet néhány előnyt és hátrányt.

Hátránya, hogy kiégünk. Ezzel a legtöbbünk legkésőbb 2-4 évi játék után szembesül. Jobb esetben visszavonulva (kétkattolás), vagy kevésbé szerencsés esetben rövidebb-hosszabb játékmegszakításokkal, de folytatjuk a játékot. Legrosszabb esetben végleg abbahagyjuk, és töröltetjük a karakterünket, vagy átadjuk a karakterünket valaki másnak. Akár így, akár úgy sajnos nap mint nap veszítünk el számunkra kedves játékosokat, ez elkerülhetetlen.
Minden nemzetnek az a jó, hogyha mindig többen érkeznek a játékba, mint ahányan abba hagyják, hisz ez garantálja a hosszabb távú fejlődést, végső soron a nemzet talpon maradását.

Eme gondolatok tükrében vegyük szemügyre a következő statisztikát:


Jelenleg a 17. legnépesebb nemzet vagyunk e világunk viszonylatában, és tudjuk jól, hogy voltunk sokkal előrébb is, de legalább a 3 105 átlaglélekszám felett állunk a népességünk tekintetében.


217 352 élő, aktív játékost tart nyilván az Erepublik, amelyről tudvalevő, hogy valójában fals adat

22 ország található az átlag feletti tartományban, míg 48 ország alatta van. Harminchárom ország, csaknem a fél eRepublik világ országai 1 000 lelket sem érik el.

Milyen jövője lehet ezeknek az országoknak? Ki lehet emelkedni ebből? Lehetnek ők is katonailag sikeres hatalom? Ha egy 500 lakos körüli országba hirtelen beregisztrálna 6 000 új játékos, mint anno hazánkban is, akkor képesek lennének a mai viszonyok között az élvonalba kerülni? S ha igen, mennyi idő kellene ahhoz, hogy elérjenek sikereket? 1 év? 2 év? Még több?

A mai viszonyok között sem lehet utolérni a gigatankokat ugyebár. Lassan félelmetes 40 k-t fog ütni egy TOP tank, hogyan is lehetne őket behozni? Őket sehogy, de nem is ez a lényeg egyik állam számára sem.

Véleményünk szerint attól függ, de igen, elérhető a siker akár meglepően rövid idő alatt is. A mai szabályok ismeretében kifejezetten lehetségesnek látjuk a felemelkedést bármely ország részéről.
A négy divízióból az első hármat – a játékra fordított Mastercard függvényében (nemzeti szinten) – kb. 3-6 hónap alatt már uralni képes az adott ország, ha máshol nem számottevő a friss regisztrációk aránya. A negyedik divízió az kemény dió, de nem is kell vele foglalkozni, hiszen az első három divízió épp elegendő a csaták megnyeréséhez.



A négy divízió szabályrendszere pont a háttérbe szorított, vagy az eddig elmaradott, de ezen változtatni akaró országokat hozhatja nyerő helyzetbe. Természetesen a többi ország számára kényszerítő erő a folyamatos utánpótlás az elért eredmények, és pozíciók fenntartása érdekében, csak nekik a 4. divízió erőssége miatt nem kell akkora súlyt fektetni a másik háromra.




Most tekintsük meg az átlagos játékos szinteket országonként:


Ha így nézzük a világdobogós második helyen állunk az átlagos 27. szintünkkel, Szlovénia előz (2😎 csak meg bennünket. Egyből rávághatjuk, hogy több az idős játékos, kevesebb az új játékos.


Az átlagos tapasztalati szint eFöldön a 20-as szint

A 27-es szint 10 000 – 15 000 pont közötti tartományba esik. A mai felgyorsult fejlődési lehetőségekkel 1,5-3 hónap alatt simán elérhető ez a szint, tehát nem kell feltétlenül arra gondolni, hogy nincsenek újak, csak talán hazánkban valóban elég sok és katonailag erős régi játékos játszik.




Az EGOV4YOU adatai eltérnek az eddig megismert magyar aktív lakosságra vonatkozó adattól. Ennek több oka is lehet, viszont talán egyre biztosan jó lehet az Egov statisztika.
A divíziók közötti arányokat nézve azt látjuk, hogy valójában a DIV2 és DIV3 szegmensben vagyunk most a legtöbben, és nem az "öregek" divíziójában.


A jövőnkre nézve természetesen nekünk is az a jó, hogyha minél többen játsszuk ezt a játékot. Pont ezért is kíváncsian várom a játékostársaim beszámolóit az Erepublik főhadiszállásán bemutatásra kerülő 2013. évi fejlesztési ütemtervről. Reméljük mi is, akik nem jutunk ki oda, megismerhetjük azokat a bizonyos terveket. 🙂



Tisztelettel:
Mandalaa
(Mandala Ferdis)