Erőszakhullám Dél-Amerikában: a venezuelai harcok háttere

Day 1,011, 09:15 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
Transnistria, 1011. nap 9:15 erep idő szerint (2010. augusztus 27. 18:15)



Sziasztok!

Az elmúlt napokban, ahogy láthattátok, Venezuela kolumbiai és spanyol össztűz alá került, ennek próbáltam utánajárni ebben a cikkben.

Az események az eredetileg kolumbiai Orinoquia tartomány elleni venezuelai támadásra vezethetők vissza. A támadásról a venezuelaiak előzetesen nem tájékoztatták a kolumbiaiakat, az esetet pedig még kényesebbé tette az a tény, hogy Orinoquia Kolumbia (egyetlen) high grain tartománya (Kolumbia egyébként high stone és high oil régióval is rendelkezik). A támadás sikeres volt, Venezuela 2010. augusztus 18-án, napváltás előtt kb. egy órával elfoglalta régiót. Az Orinoquia-i támadást óriási hírverés előzte meg a venezuelai médiában, s talán épp a felfokozott hangulatra vezethető vissza az, hogy a régió elfoglalását követően Kolumbia és Venezuela között nem kapott teret a kérdés diplomáciai úton való rendezése. Egy további csavar a dologban, hogy az elmúlt hónapokban a két szomszédos dél-amerikai ország békésen edzőháborúzgatott egymással, egy bejelentés nélküli éles támadástól tehát nem csoda, hogy kibuktak a kolumbiánók.

Kolumbia azonban nem hagyta annyiban, és nyugat felől ellentámadásba lendülve elfoglalta 2010. augusztus 26-án a venezuelai Llanos tartományt. Kolumbia önmagában nem is jelentett volna veszélyt Venezuela számára, a háborúba azonban Spanyolország is belépett, és észak felől vette ostrom alá Venezuelát. Jó tudni, hogy a területviták Kolumbia és Venezuela között annyiban rendezésre kerültek, hogy Orinoquiat 2010. augusztus 22-én a kolumbiai partizánok RW-ben felszabadították, illetve Llanos is venezuelai fennhatóság alatt áll újfent.

Venezuela ellen tehát jelenleg egy bosszúhadjárat folyik: Kolumbia egyrészt az Orinoquia elleni támadást veri le szomszédján, Spanyolország pedig azt torolja meg, hogy Venezuela területswapokkal segítette Brazíliát a Spanyolország mexikói gyarmatai elleni hadjáratban.

Venezuelának önmagában nem sok esélye van Spanyolország ellen, s nem sokat segít az ügyön az sem, hogy Venezuela tegnap szövetséget kötött Argentínával, valamint a mai napon Franciaországgal. Spanyolország 2010. augusztus 26-án elfoglalta Central Western Venezuelat, ma reggel pedig Central Venezuelat, s nem sokára Zulian tartomány is sorra kerül. A spanyolok által megszállt területek elleni venezuelai ellentámadás egyelőre nem mutat sok eredményt. A franciák bekapcsolódása a harcokba némileg ellensúlyozhatja ugyan a spanyolok oldalán fennálló, időeltolódásból eredő előnyt, Franciaország leterheltsége (Anglia felszabadítása és a saját területei elleni kanadai támadások visszaverése) azonban valószínűtlenné teszi, hogy érdemi fordulat következik be a fronton.

A másik oldalról nézve viszont megfigyelhető Spanyolország térnyerése a tengeren túlon: Új-Spanyolország gyakorlatilag már létrehozottnak tekinthető a korábbi Mexikó helyén (Mexikó 8 eredeti régiójából jelenleg 6-ot birtokolnak a hispánok, köztük Mexikó mindkét high oil régióját), másrészt a venezuelai helyzet a Grenadai Alkirályság megszervezését is előrevetíti Venezuela (és esetleg Kolumbia) helyén. A spanyol támadásokat tehát az erepbéli okokon kívül vélhetőleg IRL összefüggések, nevezetesen az egykori dél-amerikai spanyol gyarmatbirodalom emlékei is motiválják, s talán a mostani helyzet, Spanyolország felemelkedése lehet a magyarázat a spanyol népesség jelenleg tapasztalható, napi 160-170 fővel való emelkedésére is.


Minden jót!


Tomi_ur



Napi ajánlat:
Sun, Moon and 3 Arrows by kohlerjsz
Smell of the Napalm by Koppanyi Ferenc