eMonetary titkok/eMonetary Secrets 7.: Bontás / Sharking

Day 669, 10:29 Published in Hungary Hungary by K1tt4
english version below, under the stars

A bontás (vagy rángatás) és a támasz elviekben külön technikákként is megállhatják a helyüket, ha megfelelő tőkével vágunk bele, és nem félünk kockáztatni. De szerintem túl durvák és kockázatosak. Ahhoz, hogy nyereségesek legyenek, nagyon sok dologra kell figyelni, tapasztalatlan Monetaryzók inkább ne próbálják ki, legalábbis ne önálló technikákként. Én valamelyik korábban tárgyalt technika kiegészítőjeként használom, ha használom.

Alaphelyzetben képzeljünk el egy piacot, ahol nagyon sok, kis összegű ajánlat van kint. Úgy mondják, hogy az ajánlati oldal vékony. Például a GOLD-HUF piacon legyen mondjuk 20 ajánlat 32,5 -től 35 -ig, de mindegyik ajánlat csak 1-2 goldnyi összegre szól. Nem túl életszerű a példa, de ez csak tanpélda. Ilyenkor 30-40 gold befektetésével felvásárolhatnánk az ajánlatokat egészen 35-ig, és az egész összeget kirakhatnánk 35-ért. Ezt hívják úgy, hogy az ajánlati oldal elbontása, vagy az árfolyam rángatása. Ha elkel, drágábban adjuk el, mint amennyiért megvettük.

De valószínűbb, hogy nem tudjuk az egészet eladni. Ilyenkor mehetünk lefelé az árral, a lényeg, hogy átlagban drágábban adjuk el, mint amennyiért átlagban vettük. Vagy bejön, vagy nem, de van más választásunk is.
Ha valaki alánk kínál, tehát kiteszi a goldjait mondjuk 34,98 -ért, akkor azt is felvásároljuk, és kitesszük 35 -ért. Így, ha elég pénzt szánunk rá, akkor az árfolyamnak egyszerűen nincs esélye 35 alá menni, ha valaki goldot akar venni, akkor tőlünk kell vennie 35-ért. Megtámasztottuk az árfolyamot 35 HUF-nál. Tehát 35 alatt veszünk, és 35-ért adunk el, azaz nyerünk az üzleten. Gondolom, az jól látszik, hogy ehhez rengeteg pénz kell, nem a kezdők játéka. Meg kell ennünk az összes kishalat, ez csak akkor sikerülhet, ha tényleg nagy halak vagyunk. De előbb utóbb minden pénz elfogy, ha nagyon sok ajánlatot kell felvásárolnunk, egyszer csak elfogy a tőke, és azt kell észrevennünk, hogy minden forintunkat nagyon rossz árfolyamon váltottuk át goldra.

Kevésbé kockázatos a dolog, ha valamiért úgy gondoljuk, hogy nem kell túl sok ajánlatot felvásárolnunk. Például azért, mert arra számítunk, hogy az árfolyam hamarosan magától is 35 környékére fog beállni. Ilyenkor tulajdonképpen egy fundamentlis alapú befektetéssel próbálkozunk, csak megtámogatjuk a bontással és a támasszal. Azaz, kiegészítő technikaként használjuk. Ahelyett, hogy vennénk valamennyi HUF-ot, és várnánk, hogy el tudjuk adni, előre beállítjuk az általunk helyesnek tartott árfolyamot, és így egy kicsit többet kereshetünk, mint egy sima fundamentális befektetéssel.

Vagy, csökkenthetjük a sávkereskedés kockázatát, ha minden, a sávon kívülre eső ajánlatot felvásárolnunk. Pl., maradva a HUF-GOLD piacon, ha arra számítunk, hogy 32 és 33 között fog mozogni az árfolyam, és nagy összeget fektetünk be, akkor védhetjük a pozíciónkat azzal, hogy a sáv mindkét szélét "kitámasztjuk". Ha tehát valaki 31,9-ért akar eladni goldot, akkor megvesszük, és 33-ért olyan mennyiségű goldot rakunk ki, amit valószínűleg nem tudnak majd felvásárolni. Ha eléri az árfolyam a 33-at, akkor veszik a goldunkat, amit 32-ért vettünk, és aki mégis goldot akar eladni, annak alánk kell kínálnia. Azaz, elindul az árfolyam vissza, a 32 felé. Ott aztán megint elkezdünk felvásárolni, stb.

Szintén egy lehetőség, hogy ha nem találunk arbitrázs lehetséget, akkor csinálunk magunknak. Elbontjuk az ajánlati oldalt addig, amíg az árfolyamok megfelelőek leszenk egy arbitrázshoz, és akkor arbitrálunk.

Bármilyen pozíciót is támogatunk ezekkel a módszerekkel, két feltételnek kell teljesülnie. Egyrészt, a tőkénk sokszorosa kell, hogy legyen az adott piacon általában létező átlagos ajánlatok összegének. Pl. ha 4-5 db.10-20 forintos ajánlatot kell felvásárolnunk ahhoz, hogy egy 50 forintos arbitrázst meg tudjunk csinálni, akkor többe kerül a leves, mint a hús. Más a helyzet, ha egy 1000 forintos arbitrázsnak ágyazunk meg. Ez tehát tényleg nem a kis halak játéka.
Másrészt olyan árfolyamokat kell beállítanunk, amik nem túl irreálisak. Ha pl. éppen az általános trenddel ellentétes irányban kezdünk bontani, és támasztani, akkor nagyon nagy az esélye, hogy olyan mennyiségű ajánlatot vonzzunk a piacra, amivel már nem fogunk tudni megbírkózni. Például eltolhatjuk annyira az árfolyamokat, hogy másoknak teremtünk ezzel közvetlen arbitrázs lehetőséget, és akkor gyakorlatilag végtelen mennyiségű ajánlat kerülhet szembe a pozíciónkkal.
Általánosságban elmondható, hogy minél messzebb toljuk az árfolyamot a természetes szintjétől, annál többen fognak ellenünk dolgozni.

De ha egy árfolyam amúgy is sávban mozog, akkor nem kell olyan sok erőszakot alkalmaznunk, hogy a sávban is tartsuk. Vagy, ha az árfolyam éppen most van irreális szinten, akkor nyugodtan bonthatunk egy reálisabb árfolyamig. Kiüthetünk egy kis ajánlatot, amivel az eredeti ajánlatunk alá kínál valaki, mielőtt mások még lejjebb kínálnak, és a néhány forintos ajánlataikkal úgy lenyomják az árfolyamot, hogy nem tudjuk kifuttatni a többszáz forintos pozíciónkat. Ilyenkor ne féljünk még néhány forintot beáldozni pozíciónk védelmében. Illetve, ha valaki egy irreális árfolyamon tesz ki ajánlatot, kevés kockázattal jár, ha azt felvásároljuk, és a reális árfolyamon visszatesszük a piacra.
Szóval most is, mint mindig, meg kell találni a megfelelő helyzetet ahhoz, hogy nyereségesen tudjuk alkalmazni ezeket a technikákat.

A bontás és a támasz engem kicsit a nem erőszakra emlékeztet. Épp annyira "kifinomult", kockázatos, és általában nem is éri meg. De a maga beteg módján azért szórakoztató lehet.

Ezzel végére értünk a cikknek és a sorozatnak is. Még publikálok majd egy összefoglalót azoknak, akik esetleg később szeretnének megkeresni valamit egy korábbi cikkben, de lényegében már leírtam mindent, amit eredetileg akartam.
Ezután is, ha bárkinek kérdése van a Monetaryról, nyugodtan tegye fel akár valamelyik cikk kommentjeként, akár PM-ben. Mindenre válaszolni fogok, amire tudok.

Ezúton köszönöm mindenkinek a figyelmet, és a rengeteg pozitív visszajelzést. Tényleg nagyszerű olvasótábor vagytok 🙂


**************************************** **************************************** ***********************************


Sharking could be a profitable group of trading techniques, if your financial background is strong enough, and you like high risk investments. But in my opinion, they are too risky. You have to consider every circumstances to make them profitable, so beginners shouldn't try it, at least not as independent techinques. I usually use them as complementary to one of the earlier discussed ones.

As a theoretic example, imagine a market where you can see a number of offers for small amounts. E.g. at the GOLD-HUF market there would be 20 offers from 32.5 to 35, but all of them would be for a few gold only. This case you could purchase all these offers, and put the whole amount back to the market at 35. If you can sell all the gold for this price, you simply earned on the business.
However it is more likely that you will not be able to sell them all. Then you can decrease the price until you run out the whole position, if your average sales price is higher than the average purchasing price. Maybe you will succeed, maybe not, but there is another choice.
If somebody puts an offer under your's, e.g. in this case for 34,98, you can purchase it, and put back to the market for 35. So, if you can afford enough money, that actual rate will have no chance to go under 35. If somebody wants to buy GOLD for HUF, he has to take your offer at 35. So you purchase under 35, and sell at 35, finally you earn on the business. But, as you can see, a lot of money is needed for it. You have to eat all the small fishes, so you really need to be a big fish, a shark.

Of course it is less risky if you think that you will not have to purchase up too many offers. For example because you believe that the rate will reach 35 soon anyway. It means that you have a fundamental consideration, and you support your position by sharking. So you use it as a complementary technique. Instead of purchasing some gold, and waiting for the possibility to sell, you actively set the rate to the desired level, and protect it. So you can earn a little more than by a simple fundamental trading. Higher risk - higher expected revenue.

Another case is when you support your channel trading by stregthening the borders of the channel. It means that you purchase up every offers out of the channel. Stayink on the GOLD-HUF market, if you expect the rate to move between 32 and 33, and you invest a high amount, you can protect your investment by purchaseing every offers placed under 32, and you place an offer at 33 which is so big that possibly nobody will be able to buy it all. If the exchange rate reaches 33, people will buy your gold you purchased under 32. If someone else wants to sell gold, he has to put the offer under 33. So, the rate will start to close back to 32. If it reaches 32, you start to buy again, and so on.

Or, if you can't find an arbitrage situation, you can create one. You purchase up the offers until the value that is good for an arbitrage.

Any techniques you are going to support by sharking, two things must always be considered.
Once, you always need to have money to invest much more than the average value of offers at the specific market. If you have to purchase up some 10 golds in order to create an arbitrage possibility, and you invest 2 golds, then you will take too much risk compared to the amount you can expect to earn. Of course it is different if you plan to invest some hundred golds.
On the other hand, you should never set too irrealistic exchange rates. The more difference from the natural exchange rate level, the more offers you can expect against your position.

But when a rate is moving inside a channel anyway, you don't need to apply too many violence to keep it inside. Or if you find that the actual rates are irrealistic, don't be afraid to purchase up the offers, and put the currency back to the market on a more realistic price,
If you have a big position, and somebody puts a small offer under yours, then he will have the best offer on the market. The next trader will put his offer under this one, and these small offers can move the rate down so that finally you can't sell your position. It is better to purchase these small offers, to protect your original investment.
And if you see an irrealistic offer on the market, you can purchase it up and sell with profit, without any other considerations.
So as always, good situations must be found to make money by sharking.

So, both the article and the series are over now. Later I will publish a summary of the article, but the important part is done. If you will have any questions about Monetary you can ask me by comments or PM anytine, I will always be happy to answer if I can.

Let me thank for your time spent on reading this, and special thanks to your positive feedbacks. It was a great experience.