eMonetary titkok/eMonetary Secrets 5.: Technikai / Technical

Day 661, 08:37 Published in Hungary Hungary by K1tt4
english version below, under the stars

A technikai elemzések során nem követünk mélyenszántó gondolatmeneteket, hanem bizonyos mintázatokat próbálunk kiszúrni, és ha látunk egy ismerős mintázatot, akkor az alapján nyitunk, vagy zárunk pozíciót. Nem érdekes, hogy miért mozognak az árfolyamok úgy, ahogy, csak az a fontos, hogy hogyan mozognak.

Képzeld el a láthatatlan embert, ahogy kutyát sétáltat láthatatlan pórázon. Egyik nap erre indul, másik nap arra. Néha fut, máskor csak ballag, és az is előrodul, hogy leül egy padra.
A kutya viszont össze-vissza rohangál, néha megáll, hogy megszagoljon valamit, lemarad, aztán utánarohan a gazdinak, le is hagyja, de csak ameddig a póráz engedi. A láthatatlan ember hol hosszabra, hol rövidebbre állítja a pórázt.
Mi csak a kutyát láthatjuk, de ha jól megfigyeljük a mozgását, ki tudjuk találni, hogy hol lehet nagyjából a láthatatlan ember, és milyen irányban halad. Ebből azt is meg tudjuk becsülni, hogy nagyjából merrefelé lehet majd a kutya hamarosan.
Hívjuk a láthatatlan embert trend-nek, a kutyát árfolyamnak. A trendek lassan változnak, az árfolyamok gyorsan. Az árfolyamot látjuk, a trendet nem. De az árfolyamból ki tudjuk találni a trendet.
Nézzünk egy grafikont a HUF-ról: (azt mutatja, hány HUF-ot kell adnunk egy GOLD-ért)



A 14 napos grafikonon az árfolyam néha gyengül, néha erősödik, de ránézésre is látszik, hogy a trend erősödő. Ez alapján tehát eladjuk GOLD készletünket és forintot veszünk, ez eddig elég egyszerű.
Már csak arra kell figyelnünk, hogy visszavegyük a GOLD-unkat, mielőtt a trend megfordul. Ehhez egyrészt használjuk a fundamentális elemzésről tanultakat, másrészt figyeljük a rövidtávú árfolyamváltozásokat. A HUF 24 órás grafikonja:

][

Elég egyértelmű, a kutya szépen sétál a gazdi mellett 🙂 Mi van, ha a napi grafikon nem ilyen egyértelmű? Erre való a stop loss (ld. a sorozat 3. részét). Nyugodtan zárjuk le a pozíciót, ha úgy látszik, hogy kezd túl kockázatos lenni.
Olyan ez, mint mikor a pókerben bedobjuk a sorunkat egy párosodott, színes boardon. Lehet, hogy csak blöfföl az ellenfél (visszafordul a trend), és akkor eldobjuk a nyereségünket. De nem azt az egy leosztást kell megynerni (nem ezen a pozíción kell keresni), hanem az a fontos, hogy mindig jó döntést hozzunk.
A szerencse néha mellettünk lesz, néha ellenünk. De ha fegyelmezetten bedobjuk a rizikós lapokat, és fegyelmezetten lezárjuk a rizikós pozíciókat, akkor hosszútávon nyereséget fogunk termelni, és csak ez a fontos.
Ne felejtsük el, hogy a láthatatlan ember ritkán vált irányt. Ezért többször fogunk nyerni, mint veszteni. Ha mindig egy goldot nyerünk, és mindig 1 goldot vesztünk, és többször nyerünk, mint vesztünk, akkor természetesen nyereségesek leszünk. Ehhez viszont az kell, hogy mindig (ebben a példában) maximum egy goldot veszítsünk.
Ez a megfontolás abban is segít, hogy hogyan állítsuk be a stop losst. Általában jó ötlet, ha a maximális veszteségünk nem nagyobb, mint az átlagos nyereségünk. Hogy ez pontosan mennyi, azt józan ésszel kell megbecsülni. De ahogy egyre többször csináljátok, egyre könyebb lesz megtalálni a stop loss helyes értékét, egy idő után már szinte automatikusan megy majd. Addig is a csatornák nyújtanak majd segítséget, ahogy azt a cikk későbbi részeiben leírom majd.

A trendfordulók kiszúrására a technikai elemzők rengeteg módszert dolgoztak ki, bár a tudományos oldal képviselői többnyire nem ismerik el ezek létjogosultságát.
Ugyanakkor az is tény, hogy az emberek viselkedése gyakran eléggé kiszámítható, hasonló esetekben hasonlóan viselkednek, ha a nagy átlagot tekintjük.
Nézzünk egy tipikus példát egy trendforduló forgatókönyvére: egy erősödő papír piacán először a bennfentesek, jól informáltak veszik észre, hogy fordul a trend, mondjuk erősödésből gyengülésbe vált. A jól informáltak nincsenek túl sokan, de ők már lassan felhagynak a vétellel, sőt, óvatosan kezdenek eladni is, ettől enyhén visszaesik az árfolyam. A nagy tömeg örül a gyengülésnek, jó beszállási pozíciónak találja, és elkezd venni a papírból, amiről még mindig azt hiszi, hogy erősödő trendben van. Ezzel ismét felhajtják az árfolyamot, aminek a bennfentesek rendkívül örülnek, és hagyják, hadd menjen felfelé az árfolyam, hogy minál drágábban adhassanak el.
Azért előbb utóbb a tömegnek is feltűnik, hogy valami nincs rendben, és leállnak a vétellel, sőt, ők is elkezdenek eladni. Ez még nagyobb gyengülést eredményez az árfolyamban.
Itt szállnak be a "háziasszonyok", akik csak az esti híradóból értesültek róla, hogy száguld a tőzsde, és vártak egy jó beszállási pozíciót. Egy ekkora visszaesés után úgy találják, hogy most jó olcsó a papír, most kell venni. Ők mégegyszer felhajtják egy kicsit az árfolyamokat, de ilyenkor már a bennfentesek és a tömeg is szabadulni igyekszik a papírjaitól, és az erősödés nem tarthat sokáig. Aztán már mindenki menekül, és az árfolyam sorsa hosszú időre megpecsételődik. Végérvényesen megfordult a trend.
Ez a folyamat egy ilyen árfolyammozgást indukál:



Ez a híres-hírhedt fej-váll alakzat, a legmegbízhatóbb trendfordító jelzés.
Összefoglalva, a technikai elemzéseknek nincs tudományos alapja, de sokszor mégis működnek. És ha lehet velük pénzt keresni, akkor senkit sem érdekel, hogy mint mondanak a professzorok.

Még ezer más ilyen tpikus alakzat is van, itt egy IRL példa egy technikai elemzésre:



Na jó, ezt csak ijesztgetésnek szántam 🙂 Azért egy dolgot figyelj meg az ábrán: a párhuzamos kék vonalakat.
Remek példa arra, amit a kutyasétáltatós sztorival szerettem volna elmagyarázni. Elég egyértelműen kirajzolódik az árfolyammozgás fő iránya, de maga az árfolyam mégis egy össze-vissza kaotikus mozgát mutat, "szóródik" egy jól meghatározható sávon (csatornán) belül.
Ha észreveszünk egy ilyen csatornát, akkor már könnyű dolgunk van: a csatorna alján veszünk, a tetején pedig eladunk. Előbb-utóbb az árfolyam mindig kitör ezekből a csatornákból, és ilyenkor némi veszteséggel kell számolni. De ha az ábrát megnézed, láthatod, hogy ezt az "alján veszek, tetején eladok" játékot hányszor lehet eljátszani, mielőtt a trend változna.
A trendfordulókor pedig limitáljuk a veszteségünket a stop lossal, és megint csak ott vagyunk, hogy sokszor nyertünk, egyszer vesztettünk, tehát összességében pluszban vagyunk.
Mint minden IRL példa, ez is sántít kicsit az erepen, de azért nem tanulság nélküli. Ennek egyébként az az oka, hogy az erep pénzpiaca fejletlen, szebben megfogalmazva távol áll a közgazadásilag tökéletesnek tekinthető piactól.
De a sávozós kereskedésre azért itt is találhatunk példát:



Ha kiszúrunk egy ilyet, akkor már csak egy dolgot kell kitalálnunk: long vagy short? Amikor először veszünk, és később drágábban akarjuk eladni, akkor azt mondják, hogy "hosszúak" vagyunk, ezt hívják long pozíciónak.
Ebből nem nehéz kitalálni, hogy ha eladunk, azzal a szándékkal, hogy később olcsóbban vegyük vissza, akkor "rövidek" vagyunk, short pozíciónk van,
Általában érdemes a fő trenddel megegyező irányú pozíciót nyitni. Pl. emelkedő piacon, ha longot nyitunk, és az árfolyam abbahagyja a csatornamozgást, akkor sincs semmi baj, mert egy emelkedő árfolyamú deviza marad a nyakunkon. Valószínűleg később úgyis drágábban fogjuk tudni eladni, de legalábbis veszteség nélkül ki tudunk szállni.
Igaz, hogy a trenddel ellentétes irányú pozícióval csökkenteni tudnánk a trendfordulókor fellépő veszteséget, hiszen pl. ha egy emelkedő trendben rövidtávú short pozíciót nyitunk, és a hosszútávú trend megfordul, akkor az nekünk még éppen jó is lenne (mert az árfolyam gyengül, tehát még olcsóbban tudjuk majd visszavenni a devizánkat).
De vegyük észre, hogy ez a gondolkodásmód két okból is hibás. Egyrészt, ha az árfolyam eléri a sáv szélét. akkor úgyis zárjuk a pozíciót, a további esésből, vagy növekedésből már nem tudunk profitálni. Másrészt a fő trendek azért fő trendek, mert ritkán változnak. Ha fordul a trend, megvéd a stopp loss. De amíg fordul a trend, addig, fejjük a sávmozgást, lovagoljuk a trendet.
A példában szereplő RUB fő trendje egyébként éppen emelkedő, tehát inkább longolni érdemes:



A techinkai elemzéshez szükséges historikus árfolyam adatokat és grafikonokat a http://ereptools.pl/currencies/local oldalon találhatsz.

A technikai kereskedés jellemzői:
Alkalmazhatóság: Likvid piacokon
Javasolt zárási stratégia: stop loss

Nemsokára folytatjuk az arbitrázzsal és a keresztárfolyamokkal.


Egyéb grafikonok forrásai: equitas.hu, fornax.hu

**************************************** **************************************** ****************************************

When it comes to technical analysis, we don't aim to understand the economic background of the instrument. It doesn't matter why the exchange rates change as they do, the only important thing is how they move. Recognising predefinied patterns will help your decisions about your positions.

Imagine the invisible man to walk his dog with an invisible leash. He walks to one direction one day, then he walks to another one the next day. He runs sometimes, other times he just saunders. But the dog is running back and forth, stops to smell something, drops behind, then catches up and comes over the invisible man.
The invisible man can also set the leash longer or shorter.
We can see the dog only, but watching the dog carefully, we can deduce to the position and the movement of the invisible man. So we can roughly estimate where the dog is going to be in the near future
Let's call the invisible man "trend" and the dog "rate". Trend changes slowly, rate changes quickly and frequently. We can see the rate, but can't see the trend. But we can guess the trend from the rates.
Check this 14 days graph of HUF (it shows the price of 1 gold in HUF):

][

You can see that the rate goes down and up randonmly, but HUF is generally strengthening. So you can change your GOLD to HUF, it is quite simple.
Your only concern should be to sell your HUF before the trend changes back. Fundamental considerations will help you in this, but it is also useful to watch the short term changes in the exchange rates. The 24 hours graph of HUF:

][

It is a vulgar decision, the dog is closely following the invisible man 🙂. But what if the 24 hours graph is not so evident? Stop Loss is the answer (see chapter 3.: Closing Positions).
Using a poker analogy, stop loss is like when you fold your straight on a board threatening with a full or a flush. There is a chance that your opponent is bluffing only (as there is a chance that the trends will turn back), and then you waste your profit. But just like in poker you don't need to win every hand, in Monetary you don't need to win on every position.
The issue is to make the appropriate decision every time. Luck will be with you, and against you sometimes. But remember: trends change slowly, therefore you will win more often than you lose. You can loose 1 gold sometimes if you can win that 1 gold multiple times, you are still in money. But it is important to ensure that you will loose (in this example) 1 gold in the worst case.
So this is your guide on how to set the stop loss too. It is usually a good idea to maximize your loss at the amount that you usually win. To estimate your average profit, experience will be a big help. But until that you can use the theory of channels described later in this article.

Pointing out trend turnings is a major concern of technical analysts, and a number of methods have benn worked out, however scientists question their validity.
But it is a fact that human behaviour is often forecastable. It is tipical that the well informed traders recognise trend turns earlier than others, and they stop buying, and start selling then. It inducates some drop on the exchange rates. The gross of the traders will realise this drop as a good opportunity to buy some from the instrument in this growing trend. The well informed group will be happy to let them buym and they sell only carefully, to let the rates go high, so they can close their positions with even more profit.
But sooner or later the gross will also understand that something is wrong, so they will start selling too. It will inducate a more significant drop in the rates. Then the underinformed traders, the "housewives", who had been informed of the rush from the daily news on the TV are arriving to the market, indicating some growth again. But this time already everybody is trying to close their positions, so this growth will have a short life. Then the rates will start to fall, and the trend has irrevocably changed.
This process will inducate such a move on the rates:

][

This is the famous head and shoulders pattern, which is the most reliable trend turner indicator.
Summarising, technical analysis lacks scientific background, but they still work very often. And if you can earn money by them, who cares about the professors?

There is a plenty of other patterns, see this IRL example as an illustration:

][

Well, it can look frightening, but this is just an illustration. But see one thing: the blue paralell lines.
It is a godd example of what I tried to explain with the invisible man example. You can quite obviously see the main trends, but the actual rates are moving quite cahoticly. We can say that they are distributed within channels.
Once you realise such a channel, your job is easy: buy at the bottom, sell at the top. Of course these channels will be broken sonner or later, and then you may realise some loss. But watch the graph! You can play this "buy at the bottom sell at the top" game several times, before the trend would change. Your loss should be limited by a stop loss, so again: you loose once, but win several times.
Of course IRL examples never work perfectly at erep, this is because erep monetary market is very far from what the economists call "perfect market". But still there is something to learbn from them.
One example of the channel moving:

]

So once you recognise such a pattern, there is only one more question left: long or short? Quick explanation: if you buy and want to sell later on higher prices, then you are long. Of course, if you sell with the intention to buy back cheaper later, then you are short.
It is usually better to open a position suiting your general trend. Doing so, if the rates would stop this cannel moving, eg. your long position will have a good chance to be closed later on a growing market later.
You might think that opneing a position opposite to the major trend could be useful in case that the trend would turn, since a short position could be extremely profitable if the growing trend turns to a decreasing one.
But don't forget two things. Once, when you do the channel trading, you will close your position at the border of the channels, so you will not benefit from further growth or fall. On the other hand major trends are called major because they are very likely to continue.
Shoud they turn, you are protected by your stop loss. But UNTIL they turn, you earn money by riding the trend and trading the channel.
By the way, the RUB projected on the above graph is in an increasing trend, so you should long it.



The historical exchange rates and graphs needed for technical analysis can be found at http://ereptools.pl/currencies/local.

Features of technical analyis:
Applicable: Liquid markets
Closing strategy: Stop Loss.

We will soon go on with arbitrage and cross rates.

Source of IRL graphs: equitas.hu, fornax.hu