eMonetary titkok / eMonetary Secrets 2.: Likviditás / Liquidity

Day 653, 09:07 Published in Hungary Hungary by K1tt4
english version below, under the stars

Először is köszönöm a sok subot és vote-ot, remélem, hogy meg fogok tudni felelni a megelőlegezett bizalomnak.

Nos, akkor csapjunk is bele a lecsóba, tisztázzuk először a likviditás fogalmát!
Egy áru, vagy befektetés likviditása alatt általában a pénzre válthatóság mértékét értjük.
Likvid tehát az a befektetés, amit egyszerűen, gyorsan, és jelentős tranzakciós költségek
nélkül tudunk pénzre váltani.
Egy IRL részvény például likvidebb befektetés, mint egy IRL lakás, hiszen, ha eldöntöm, hogy el akarom adni, a részvényem jó esetben néhány másodperc alatt, néhány tized százalékos jutalék ellenében pénzre válthatom.
Egy ház eladásával ezzel szemben sokkal több gond és költség van, és jóval tovább is tart.
Kicsit tágabb értelmezésben egy piac likviditása alatt azt értjük, hogy ha kihelyezel egy
jobb ajánlatot, mint a korábbi legjobb, akkor milyen valószínűséggel és mennyi idő alatt lesz
fogadója az ajánlatodnak. e-példával: ha kiteszel egy fegyvert 0,01 HUF-fal olcsóbban, mint amennyiért éppen mások kínálják, akkor nagy valószínűséggel egy percen belül találsz rá vevőt. A fegyverpiac tehát likvid piac. Ha kiteszel egy ITL-t a pénzpiacra fele annyi HUF-ért, mint a korábbi legjobb ajánlat,könnyen lehet, hogy egy hét alatt sem találsz vevőre. Az ITL-HUF piac tehát illikvid.

Az eMonetaryn a pénzreváltás bonyolultságával és a tranzakciós költségekkel nem kell foglalkoznunk, az idővel viszont igen.
Ha találunk egy jó lehetőséget a piacon, nem mindegy, hogy mennyi pénzt tudunk megforgatni,
vagy az adott összeget hányszor tudjuk befektetni, mielőtt a lehetőség megszűnik.
Még fontosabb, hogy felismerjük azokat a piacokat, amelyek annyira illikvidek, hogy gyakorlatilag
semennyi kereslet sincs, és a kínálati oldalt is csak néhány reménytelenül döglött ajánlat képviseli.
Gyakran futhatunk bele olyan helyzetbe, hogy az aktuális árfolyamok alapján hatalmas hasznot várunk egy üzlettől, majd egy-két hét múlva örülünk, ha veszteség nélkül tudunk kiszállni, és mindennek oka csak annyi, hogy nem figyeltünk oda a piac likviditására.

A piac likviditását úgy tudjuk megbecsülni, hogy megnézzük, milyen ajánlatok vannak kint a piacon.
Ha hosszabb időn keresztül csak kis számú ajánlatot látunk, azt is valami feltűnően irreális árfolyamon,akkor nagy valószínűséggel az egy illikvid piac. Meg lehet próbálkozni rajta, mert lehet, hogy csak az irreális ajánlatok miatt illikvid, de tisztában kell lennünk azzal, hogy az ide befektetett pénzünkkel magas kockázatot vállalunk.
Jó jel viszont, ha sok, egymáshoz közeli árfolyamon kitett ajánlatot látunk, amelyek esetleg épp versenyeznek is egymással. Ilyenkor, ha kicsit később visszanézünk, és azt látjuk, hogy az ajánlott darabszámok csökkentek, az jó eséllyel azt jelenti, hogy történt üzletkötés a közelmúltban, tehát egy likvid piacot találtunk. Itt az egymással versengő ajánlatok esetleg átmenetileg elmoshatják a profitunkat, de előbb vagy utóbb nagy valószínűséggel pénzzé tudjuk majd tenni a befektetésünket.
Az is igaz, hogy a nagyobb nemzetek valutáinak piacai általában likvidebbek, mint a kisebbekéi.

Ha végre találtunk egy kedvünkre való piacot, még azt is el kell döntenünk, mekkora összeget fektessünk be.
A vállalt pozíciónk méretének mindig illeszkednie kell az adott piac likviditásához. Ha pl. a
HUF-GOLD piacon akarunk befektetni - ami egy kimondottan likvid piac -, akkor szinte bármekkora pozíciót jó eséllyel ki fogunk tudni futtatni.
Ha viszont pl. egy HUF-GBP befektetésen gondolkodunk, jobban járunk, ha kisebb összeget
fektetünk be, és ha sikerül lezárnunk az üzletet, akkor legfeljebb újra befektetünk. Ez már csak azért is tanácsos, mert a nagy összegű ajánlatoknak hajlamosabbak mások aláígérni, míg egy kisebb összegű befektetés esetén gondolhatják úgy, hogy inkább megvárják amíg kifut, hogy elkerüljék az egymás alá ígérgetést, ezáltal később magasabb profitot realizáljanak.

Ennyit a likviditásról és a pozíciók méretezéséről, már így is baromi hosszú lett a cikk. Megígérem, hogy legközelebb,a pozíciók zárásáról rövidebben írok majd.

**************************************** **************************************** ***********************************

First, thank you for your votes and subs. I hope I will not disappoint you.

So, let's start by the examination of liqudity.
The liquidity of an investment is usually considered as it's availability to be changed to money.
Therefore an investment is considered as liquid if it can be changed to money easily, quickly,
and without significant transaction costs. For example an IRL share of a company at NASDAQ is much more liquid investment than an IRL real estate, since your share can be sold in less than a minute for a transaction fee less than half percent. But if you want to sell your house, you will have to expect much more trouble and costs, and much longer time.
In a wider consideration: the liquidity of a market shows that how long time does it take till the best offer of the market is accepted, and how likely it is that this offer will not be accepted at all.
An erep example: if you put an offer to the weapon market at only 0,01 HUF cheaper than your
competitors, your offer will be accepted within a few seconds. Weapon market is therefore a liquid market.
But if you want to sell 1 ITL for HUF at half of the previous best offer, you still have a good chance
that your ITL will not be sold within a week. ITL-HUF market is therefore illiquid.

Transaction costs and the ease of the tarnsactions aren't factors at eMonetary, but time is. Once you find a good opprtunity, it matters how much money you can invest and collect, or have many times you can do the same business before the opportunity disappears.
Even more important to understand if a market is so illiquid that there is practically no demand at all, and only some hopeless dead offers are waiting there.
It is easy to get into a situation where the exchange rates offer a high profit, but after some weeks
you would be happy to close your position without loss. And this is only because you didn't pay attention to the liquidity of the market.

You can estimate the liquidity of a market by checking the offers on it. If only a very few offers are there, usually at extreme exchange rates, and checking back again later you see no change, then you are on an illiquid market.
Sometimes you can try to invest here, because a less extreme offer can find a buyer sometimes, but the risk on such investments is high anyway.
At the same time, looking at a market with several offers at similar exchange rates is a good sign. If you check back later,and you see that the number of offered currencies is decreased, then you can be quite sure that this market is a liquid one.
If you invest here you have a good chance to close your position sooner or later.
It is also true that the currencies of the greatest nations are usually more liquid than of the smaller ones.

If you can finally find a good market to invest into, you need to decide about the amount to invest.
The size of your position always have to be in accordance with the liquidity of the specific market.
E.g. if you are looking for a business in such a liquid market as HUF-GOLD, you can invest nearly any amount. You still have a good chance to find buyers when you decide to close your position.
But when investing on less liquid markets, e.g. HUF-GBP, it is better to invest smaller amounts, and reinvest some more times if you can. It is even better since other players will more often start a price war against your huge positions, while they can sometimes decide to wait for your small offer to run out, therefore selling their currencies at a better rate later.

Thats all about liquidity and position sizes. This article is already too long anyway. I promise you that the next one about closing the positions will be a much shorter one.