eMagyarok, akik nevét közterek viselhetnék

Day 807, 09:14 Published in Hungary Hungary by Ludrew


A nagybetűs való világban – illethetjük RL névvel is – utcát elnevezni olyan, már elhunyt személyek után lehet, akiknek „közismert tevékenysége a társadalmi haladást, a nemzet szellemi, anyagi gyarapodását szolgálta és személye közmegbecsülésnek örvend, a társadalmi élet valamely területén kimagaslóan jelentőset tett, vagy egy adott város életében, történelmében kiemelkedő szerepe volt.” Az eRepublikon nincsenek utcát – régiók, és a bétában hozzájuk rendelt városok viszont vannak, és abban egyetérthetünk, hogy jeles emagyarokból sem szenvedtünk hiányt. A Csanád Vidéke a teljesség igénye nélkül most felidéz néhány ilyen személyt – olvasóimat pedig arra kérem, hogy a kommentek között írják meg, ők melyik „dead citizen” után neveznének el emagyar közterületet.

répalaki edömér távozása nemrégiben rázta meg a közvéleményt; a Ludovika Program koordinátoraként, századparancsnokként, a Szánalmas-boom létrehozójaként, kongresszusi képviselőként és újságíróként egyaránt maradandót alkotott. Utolsó lakóhelyén, Heilongjiang régióban bátran viselhetné nevét egy közterület.

Boris the Blade a fórum, az extra.hu-s közösségi oldal, a dokuwiki és a skype csatorna megalapítója volt; és bár volt kormányszóvivő is a Rizsa-kormányban, leginkább Djozike fegyverhordozójaként és közösségépítő tevékenysége révén maradt meg emlékezetünkben. Ez utóbbi előtt tisztelegve munkásságának fő helyszínén, egykori lakóhelyén, Nyitrán elneveznénk róla egy utcát.

Balassa a román megszállás nagy alakja volt. Ómagyar/archaikus székely dialektusban írt újságcikkei az emagyar zsurnalisztika gyöngyszemei; a román vagy angol fordítást követelő megszállók szemében pedig igazi fricska volt a publikációi végén elhelyezett német nyelvű összefoglaló. Nem kétséges, Szeged, Balassa szülővárosa és halálának helyszíne örömmel avatna föl egy, az újságíró nevét viselő utcatáblát.

Rizsa ugyan elnöki ciklusa alatt jórészt inaktív volt, Debrecen polgármestereként lelkiismeretes munkát végzett; a cívis város biztos örömmel nevezne el egy közterületet róla. Valahol annak az utcának a közelében, ami Karezs nevét őrzi – ő volt az, aki viszonylag rövid játékban töltött ideje alatt létrehozta az egyik legnemesebb emagyar kezdeményezést: a HunVitalitas alapítvány vezetőjeként adományokat gyűjtött, majd az összejött aranyból kórházat vásárolt és telepíttetett Decrecenre; az ott élő 870 lakos máig az ő áldozatos munkájának Q5 gyümölcsét élvezi.

Ha már a polgármesterek kerültek szóba, nem hagyhatjuk ki Joe Gergelicset, aki több cikluson keresztül vezette Budapestet. Gift- és költöztetés-programot vitt véghez, elismert újságíró és nagylelkű adakozó hírében állt – elokálpatriotizmusát hazák IRL fővárosa biztosan szívesen honorálná egy utcatáblával. Neki a hagyomány szerint már viseli a köztér nevét: Pécsett szobra is áll – itt állította meg fehér lován egymaga a román előrenyomulást még ’08 őszén. Ma is leginkább ennek a legendás tettének kapcsán ismerik a nevét az emberek.

Tbeni szintén városvezető volt, csak ő már a feldarabolt eMagyarországon, annak is az egyik elcsatolt vidékén: Miskolc polgármestereként munkálkodott a kisebbségi magyarok felemelkedésén. Ugyanitt elnevezhetnénk egy sétányt kraiusról, az Indo-Hungarians' Alliance alapítójáról, egykori kongresszusi képviselőről, akinek az acélvárosban nyugszanak földi maradványai. A sétálóutca már csak azért is praktikus lenne, mert utalna a jólismert 'You'll never walk alone' szlogenre.

A megszállt területeken maradt magyarok pártja az eRMDP volt – alapítóját, és első elnökét, gugucbatu honfitársunkat, a Magyar Szó szerkesztőjét is megilletné egy nevét viselő közterület. Hogy hol, az jó kérdés – emlékeim szerint Kolozsváron lakott, így maximum reménykedhetünk, hogy a január elsején felrakott utcatáblát még nem verték le a románok.

Apropo románok. Tudtátok, hogy volt néhány, aki a háború lezárását sürgette, és megpróbálta elérni, hogy a kormány adja vissza nekünk az elfoglalt magyar területeket, lévén azokat a bugokkal igencsak terhelt háborúmodulban vették el tőlünk? Bizony, és ezen békeaktivisták közül már nem mindenki él: christof73 például már régóta halott karakter – ő a románok morális felelősségét hangsúlyozta, és adományokat gyűjtött a megszállás alá került magyarok számára. Budapesten a román nagykövetség előtti út szerintem nyugodtan viselhetné a nevét – de akár a bukaresti magyar konzulátus környékét is elnevezhetnénk róla, ha carpediem4life, a jelenlegi romániai magyar nagykövet eléggé rámenős.

Hál’ istennek a múlt év elnökei közül még mindegyik közöttünk van – igaz Quicksilvert bannolták, de a játékot nem hagyta itt -, de ez korántsem mondható el a 2008-as évről. kroovy például, a nagy republikánus politikus, vagy Haglee, akinek a nevéhez a királyság bevezetése kötődik már régen itt hagyták a játékot, karakterük pedig bannhalált szenvedett, mivel KovacsBalint vitte őket tovább. Utóbbi korábban vezette az országot, így Budapestet javasolnám helyszínül – kroovy esetében pedig Győrt, hiszen képviselőként már csak innen tudott a törvényhozásba kerülni.

Megemlíthetjük még Francis Hunyadi játékostársunkat, aki korának legnagyobb újságírója volt, és ő tervezte az emagyar címert is; Locassent, a tapasztalt és szakmai berkekben is elismert diplomatát, Szeged kongresszusi képviselőjét; pkcsillát, a MATASZ-századparancsnokot, Tiburziót, az újságírót és foglalkoztatáspolitikai államtitkárt. A kérdés tehát áll: te melyik, már eltávozott emagyarról neveznél el közterületet?