eLatvijas vēsture. 4. daļa, somi nāk [№47]

Day 790, 12:16 Published in Latvia Latvia by Kulturas ministrija
Autors: SpeedKing
Ilustrācijas: Jezups von der Vucins

Pēc Maara pirmā termiņa bija jāizraugās jauns prezidenta kandidāts, jo Maaris nolēma otrreiz nekandidēt uz šo augsto posteni. Kandidātus nolēma meklēt starp ministriem. Visveiksmīgāk darbojās red-fox un Namejs, tādēļ tika atbalstīta abu šo cilvēku kandidēšana. Tobrīd jau TO draudi bija sen beigušies un Latvijā no ārzemniekiem bija palikusi sociālistu grupa (zināma kā United Latvian Socialist Party jeb ULSP) un daži medaļu mednieki (yuiti un dsr9500).

Tobrīd jau būtībā bija palikušas piecas partijas. Par Dzimteni virzīja Nameju, ULSP, kas atbalstīja latviešus, virzīja red-fox. Movement for Latvia un Latvia Defense Party izvirzīja, attiecīgi, Smruti Chandan un orlovskiy, tomēr viņi nebija reāli pretendenti uz prezidenta amatu. Friends of eLatvia kandidātu nevirzīja. Tā kā oficiāla valsts kandidāta uzvara bija diezgan droša, vēlēšanas bija ieplānotas godīgas, vēlētāji paši varēja izlemt, par kuru no diviem kandidātiem balsot.

Tomēr tas tā nebija uz ilgu laiku. Vēlēšanu laikā, kad liela daļa balstiesīgo jau bija nobalsojuši, tika nobanots Namejs, kā arī viņa organizācija. Iemesls bija tas, ka Namejs bija viens no valstsvīriem, kas tobrīd valstij smagajā laikā veidoja viltus kontus, lai varētu iegūt līdzekļus valstij. Uz neilgu laiku tika nobloķēta arī Latvijas centrālā banka (CBoL), tomēr pēc plašiem protestiem Latvijā un ārzemēs banka tika atbloķēta.


spied šeit, lai apskatītu attēlu pilnā izmērā

Tobrīd gan viņa pārsvars jau bija tikpat kā nesadeldējams (26 pret 16) un daži nevērīgi balsotāji palielināja viņa pārsvaru. Beigās Namejam bija 33 balsis, red-fox bija 23. Kopā nobalsoja 60 cilvēki. Dažas minūtes pēc vēlēšanu noslēguma tika ierosināts impīčments un jau 7. jūnija rītā red-fox bija kļuvis par Latvijas prezidentu.

Kad bija pārvarēts TO un valsts jau bija sakrājusi nopietnu naudas summu (daļēji pateicoties tieši šo viltus kontu veidošanai), izskatījās, ka eLatvija varēs beidzot uzsākt attīstību un Nameja bans būs bijis īslaicīgs šķērslis. Tomēr jau drīz gan administrācija, gan “mirstīgie” nodrošināja valdībai galvassāpes. 8. jūnijā Somija paziņoja, ka grasās uzbrukt Latvijai, lai pārņemtu tās high grain reģionu Zemgali.

Te gan vispirms ir jāpaskaidro, ka tolaik Krievija vēl gluži nebija tik spēcīga, kāda tā ir tagad. Maskavas un Ļeņingradas apgabali tolaik piederēja somiem. Toreizējā demogrāfiskā sprādziena dēļ somi nolēma šos reģionus atdot labprātīgi, tomēr vispirms, saskaņojot to ar PEACE un Krieviju, tā vēlējās okupēt Latgali, lai pēc tam varētu uzbrukt Zemgalei un somiem nebūtu vajadzības gadījumā jāiet cauri Krievijai vai Igaunijai (pēdējā gadījumā tas būtu vairāk principiāli, jo igauņiem arī ir high grain reģions).

Turklāt, somiem nav neviena high reģiona. Tieši šī iemesla dēļ viņiem vajadzēja krievu reģionus (Maskava ir high grain reģions). Pēc ungāru TO Norvēģijā norvēģi nolēma atdot Somijai iekarotās provinces. Somi, kas tolaik bija aptuveni 2 000 spēlētāju liela grupa, savos propagandas rakstos minēja, ka viņi varēs Zemgali izmantot daudz efektīvāk un piedāvāja, viņuprāt, izdevīgus eksporta nosacījumus. Latvija gan nekādas sarunas neuzsāka.

Ārlietu ministrs SpeedKing, konstatējis, ka situācijā ir līdzvainīgs, tajā pašā dienā prezidentam red-fox iesniedza atlūgumu. Tādējādi viņš arī kļuva par pirmo demisionējušo ministru eLatvijas vēsturē. Par viņa pēcteci kļuva Kurzemes Karalis Kristaps.

Tikmēr Maskavā sākās partizānu karš. To uzsāka kāds polar-fox un tas sākās pirms noteiktā laika. Pie veiksmīga iznākuma Maskava tiktu krieviem, bet Latgale — latviešiem. Tā tas vis nenotika un, lai arī krievi ieguva Maskavu, somi par mata tiesu ieguva Latgali. Tomēr administrācijai red-fox un polar-fox līdzība šķita pārsteidzoša un pēc IP adrešu salīdzināšanas abi tika nobloķēti. Līdz ar to Latvija palika bez funkcionējoša prezidenta līdz nākamajām vēlēšanām. Tolaik izgāzās arī apelācijas kampaņa, tika apgalvots, ka polar-fox ir kāds red-fox radinieks.


spied šeit, lai apskatītu attēlu pilnā izmērā

Karā tika iztērēta gandrīz visa eLatvijas nauda. Liela daļa aizgāja divās plūsmās: Maskavas kara finansēšanā un kara pieteikumā Lietuvai. Viens no rezerves plāniem bija tāds, ka Lietuva atņemtu Zemgali neilgi pirms somu uzbrukuma. Tādējādi tiktu iegūts laiks labāka plāna izstrādei vai arī valstu apvienošanai, atkarībā no tā, kas tajā brīdī šķistu iedarbīgāks. Lietuvas variants gan izgāzās tieši prezidenta prombūtnes dēļ. Somi dažās dienās ieguva gan Latgali, gan Zemgali.

Neilgi pēc sakāves Latgalē zaudēja aizsardzības ministrs Janohito. Par viņa pēcteci kļuva Jezups von der Vucins.

Uz jautājumiem atbild aizsardzības ministrs Janohito
Cik zināms, tu atteicies veidot kontu, lai uzsāktu RW Maskavā. Vai tas ietekmēja tavas attiecības ar red-fox?
Ne gluži. Runa nemaz nebija par multi accountu. Man vienkārši vajadzēja uzsākt sacelšanos. Diemžēl, tobrīd nebiju vēl nostrādājis 3 dienas un nevarēju pamest darbu. Līdz ar to Red Foxam nācās izmantot savu 2. accountu (nu vai brālēnu vai kas tas skaitījās 🙂 ). Tas nekādīgi neietekmēja mūsu attiecības, vismaz no manas puses.

Kāpēc tu aizgāji no aizsardzības ministra vietas?
Armijas modelis somu iebrukuma laikā parādīja savu pilnīgo neefektivitāti, sākās baby booms. Bija nepieciešams izveidot jaunu, darboties spējīgu armiju. Red Fox neuzskatīja, ka es esmu spējīgs to veikt, tā nu biju spiests pamest savu posteni.

Vai red-fox un Nameja bani tev bija pārsteigums, ņemot vērā, ka tu zināji par papildus profilu veidošanu?
Protams, ka nē, visiem bija zināms par multi accountiem, tā ka tas visticamāk bija tikai laika jautājums.

Uz jautājumiem atbild prezidents Namejs
Vēlēšanās drošības pēc tika pieteikti divi valsts kandidāti. Kam ienāca prātā šī ideja?
Noprotu, ka runa ir par jūnija prezidenta vēlēšanām. Ja atmiņa neviļ, tas nebija drošības pēc. Red-fox sevi tobrīd pieteica bez sevišķām diskusijām un tās būtībā bija atklātas vēlēšanas, kurās abi no kandidātiem bija izvirzīti, jo vienkārši vēlējās uzvarēt. Es gan atzīšos, ka atmiņas jau ir visai miglainas.

Vai bez tevis un red-fox bija vēl kāds, kas bija gatavs uzņemties prezidenta pienākumus?
Šķiet, ka nebija. Kopējais komūnas aktivitātes līmenis arī bija zems. Lielākajai daļai nebija ne jausmas, kā īsti jāorganizē valsts pārvaldes darbs.

Tavs toreizējais profils tika bloķēts vēl pirms vēlēšanas beidzās. Ja tu tomēr būtu kļuvis par prezidentu jau toreiz un uz ilgāku laiku, vai tu būtu ko darījis citādi nekā red-fox?
Jā, bija tāda lieta. Pilnīgi noteikti būtu darbojies citādāk. Lai gan sākotnēji jūnija termiņā autoritārs vadības stils pat bija vēlams ļoti mazskaitlīgā spēlētāju loka un zemās aktivitātes dēļ, pēc demogrāfiskā sprādziena bija pilnīgi absurdi ieturēt veco politiku un valsts pārvaldes stilu. Par nepakļaušanos vadonim toreiz pat tiku atlaists no valdības, pēc kā organizēju domubiedrus un ierosināju sarkanlapša impīčmentu, kas bija sekmīgs. Pēc tam sekojošais daudziem jau būs zināms - nolēmu, ka jāveido partija, savācu domubiedrus un kopīgi radījām NDP, kas tobrīd pilnībā iemiesoja manus uzskatus par vēlamo valsts pārvaldes darbības veidu.

Uz jautājumiem atbild ārlietu ministrs SpeedKing
Kas bija tavas mazās aktivitātes iemesls?
Es tolaik Skype lietoju daudz retāk nekā pašlaik. Tā kā lielākā daļa sarunu notika tieši Skype čatā, es parasti nebiju informēts par notiekošo.

Kāpēc tu neveidoji vēstniecības un nenostiprināji attiecības ar citām valstīm?
Tolaik gaidīju konkrētus uzdevumus, līdzīgi kā darbojoties Taizemē. Diemžēl es nesagaidīju šādu pavēli un savas muļķības dēļ nolēmu neko lietas labā nedarīt.

Cik lielā mērā tu esi vainīgs somu kara izraisīšanā?
Es uzskatu sevi par līdzvainīgu, tomēr mana mazaktivitāte nebija galvenais faktors. Somiem vajadzēja high grain reģionu un, ja Latvija bija vājākā valsts reģionā, tā bija loģiska izvēle. Ja es būtu sasveicinājies ar Somijas prezidentu un viņu forumā būtu mūsu vēstniecība, nedomāju, ka viņi nolemtu uzbrukt, teiksim, igauņiem (kas viņiem RL ir tuvāki nekā baltu tautas) vai lietuviešiem (kas atradās tālāk).



http://somokon.com/erep/hitcounter.png">