eLatvijas vēsture. 11. daļa, jautrība politikā [№73]

Day 879, 11:00 Published in Latvia Latvia by Kulturas ministrija
Autors: SpeedKing
Ilustrācijas: Jezups von der Vucins

Apstākļu sakritība noveda pie tā, ka septembra vēlēšanās Nameisis uzvarēja, iegūstot visas 982 balsis. Red.Fox kā Par Dzimteni vadītājs un, faktiski, līdzšinējais opozīcijas vadītājs bija pazudis. ULSP bija likvidēta un nevarēja virzīt savu kandidātu. Visu Latvijai nolēma atbalstīt Nameisi, nevis virzīt savu kandidātu. Dažuprāt tādēļ, ka viņiem nebija īstu līderu, cituprāt tādēļ, ka viņi apzinājās Nameiša spēku. Bet tas nebija būtiski. NDP, VL un PLL atbalstītais Nameisis vēl pirms vēlēšanām nodrošināja sev vēl veselu mēnesi valsts vadītāja godā.

Armija turpināja strauju attīstību un vēlēšanu dienā tika publicēta informācija par armijas apgādi. Tobrīd Nameisis to nosauca par vērienīgāko projektu valsts vēsturē. Sākotnējais plāns bija veidot uzņēmumu tīklu, kur strādātu karavīri. Vienībām tiktu izveidotas organizācijas, lai nodrošinātu ērtu apgādes procesu. Tāpat arī noteica apgādes spēka kritērijus, kas pēc šobrīdējiem standartiem, protams, ir visai zemi (piemērs: Q2 un Q3 ieroči tiks izsniegti visiem profesionālās armijas karavīriem, kā arī Zemessardzes biedriem ar spēka līmeni virs 7 un izdarītā dmg apjomu virs 4500. Atkarībā no pieejamo ieroču skaita spēka līmeņa prasības var tikt pazeminātas līdz 6+ spēkam.). Pirmo apgāžu sākšānās tika prognozēta līdz oktobra vidum.


spied šeit, lai apskatītu attēlu pilnā izmērā

Partijas prezidentu vēlēšanās lielākā uzmanība tika pievērsta balsojumam partijā “Par Dzimteni”. Pēc Red.Fox pazušanas kādam vajadzēja pārņemt partijas vadītāju. Lai gan iepriekš tika uzskatīts, ka par partijas vadītāju kļūs kāds no tās de facto pēdējā laika vadības (piemēram, aivvv), sevi kandidātu lokā pieteica Kurzemes Karalis Kristaps, kas atgriezās no Francijas un pēc sarunas ar PDz valdi spēja viņus pārliecināt atbalstīt pieredzējušo politiķi. Kristaps balsojumā pārspēja Jagoleo un jau drīz partijai pievienojās vairāki citi “vecie” spēlētāji. Tādi bija, piemēram, Janohito (kurš pēdējā laikā aktīvāks bija kara laukā) un Maaris (kurš kopš prezidenta termiņa aizvadīšanas bija kļuvis mazaktīvs).

Par Dzimteni pievienojās arī Panzerkampf foruma pārstāvji (tā pati grupa, kas savulaik palīdzēja VL ar ULSP pārņemšanu), tostarp, WernerSS un Zemgalietis. Tā lielā mērā bija uzskatāma par PDz atgriešanos politisko partiju topā, kļūstot par nopietnu alternatīvu NDP un atņemot vairākus trumpjus VL. Partijas vecā vadība šajā laikā paspēja arī pārdot savu “filiāli”: Latvia Defense Party. To iegādājās haraldsseit un pārsauca par eLatvijas Zaļo partiju.


spied šeit, lai apskatītu attēlu pilnā izmērā

Kongresa vēlēšanas solījās būt interesantas. Šoreiz piedalījās piecas neatkarīgas partijas, pirmoreiz kopš TO laikiem. NDP uzvara un 22 vietas nevienu nepārsteidza, tomēr to paveica PDz, kas ar 8 vietām bija cienīgi Visu Latvijai konkurenti. VL ieguva 12 vietas, bet reāli par frakcijas biedriem kļuva 9 cilvēki, jo tika ievēlēti medaļu mednieki yuiti un dsr9500, kā arī partiju pameta LaJaneks, kas tika iesaistīts balsu pirkšanas skandālā, kas reizē padarīja viņu gan par valsts mēroga slavenību, gan arī sabojāja reputāciju. PLL ieguva 2 vietas, bet Zaļā partija pēdējās minūtēs zaudēja vienīgo mandātu un Saeimā pārstāvēta netika. Tika izveidots Saeimas priekšsēdētāja amats, ko ieguva eriks112.

Pēc vēlēšanām partijas sāka vairoties kā sēnes pēc lietus. Politisko spektru papildināja Rācenisma piekritēju izveidotā partija Tempus Rapa, Kārļa Liepiņa dibinātā Komunistu partija, kā arī nelielā Happy Latvijai. Nu Latvijā bija astoņas partijas, divreiz vairāk, nekā tikai pirms dažām nedēļām.

Nameiša otrā termiņa beigās notika pirmie armijas manevri. Uzlabotās, tomēr līdz galam nepārbaudītās armijas apgādes un pavēļu sistēmas nācās vispirms izmēģināt kaujas apstākļos. Polija (tolaik vēl ne tik spēcīga, kā šobrīd, tomēr vērā ņemams spēks) pieteica karu Lietuvai, tādēļ nācās apziņot visus kareivjus par gatavošanos karam. Kara mērķis bija iegūt high grain reģionu, līdzīgi, kā savulaik somi vēlējās iegūt Zemgali. Valstu prezidentiem apspriežoties tika pieņemts lēmums veikt reģionu apmaiņu ar Lietuvu, lai poļi pat veiksmīga uzbrukuma gadījumā netiktu pie Lietuvas reģioniem. Tas gan nozīmēja vairāku slimnīcu iznīcināšanu Lietuvā, tomēr tās tāpat tiktu iznīcinātas poļu uzvaras gadījumā. Pēc īsā kara abas puses pasludināja uzvaru, katra savu iemeslu dēļ. Tikmēr pēc pirmajiem manevriem armijas vadība saprata, kur vēl ir jāpiestrādā, lai izveidotu spēcīgus NBS.

Nameisis nolēma pieteikties vēl vienam prezidentūras termiņam un NDP viņu jau atkal atbalstīja. Neviens nešaubījās, ka viņš vēlēšanās uzvarēs. Viņa sīvākais sāncensis bija KKK, kuru atbalstīja viņa paša Par Dzimteni, kā arī Visu Latvijai (kas joprojām nespēja atrast cienīgu prezidentu) un eLatvijas Zaļā partija. Jezups von der Vucins (Tempus Rapa), Karlis Liepins (Latvijas Komunistu partija) un Huamokolatokints (Happy Latvijai) nebija vērā ņemami konkurenti. Nameiša uzvaru par savu uzskatīja arī Legions.lv vadītājs tas_pats, kas sev raksturīgajā stilā nosauca savu partiju par vēlēšanu uzvarētājiem.

Prezidents Nameisis atbild uz jautājumiem
Kāpēc tika pieņemts lēmums nomainīt lielāko daļu ministru?
Tobrīd saistībā ar jaunā mācību gada sākumu aktīvo ministru skaits bija strauji sarucis.Tas bija tīri nepieciešamības virzīts lēmums.

Vai armijas saziņas un apgādes izmēģināšana negaidītos apstākļos bija labāks variants par armijas pabeigšanu un organizētu pārbaudi?
Es drīzāk teiktu, ka negaidīta ieraušana kaujas apstākļos noteikti arī bija daļa no "armijas pabeigšanas" — tas skaidri izkristalizēja lietas, pie kurām vēl jāstrādā un nekāda siltumnīcas apstākļu pārbaude tam nebūtu līdzvērtīga. Cita lieta gan, ka tobrīd pēc būtības armija nebija pabeidzama — 90% no armijas sastāva bija pavisam jauni spēlētāji. Tā bija liela, mazaktīva masa, t.i., nekādas ārzemju misijas nebūtu rentablas.

Vai pieļāvi iespēju trešoreiz nekandidēt?
Īsti neatceros, šķiet, ka nepieļāvu gan.

PDz vadītājs Kurzemes Karalis Kristaps atbild uz jautājumiem
Kāpēc pārņēmi PDz, nevis LDP vai PLL?
Tāpēc, ka PDz bija jau spēlētāju bāze, kuru varēja izmantot. Ir daudz grūtāk uzcelt mazu partiju augšā, nekā vienkārši paņemt jau lielu partiju.

Vai tā bija sagadīšanās, ka partijai tolaik pievienojās arī citi spēlētāji, kas politikā bija ieturējuši pauzi?
Man liekas, ka viņi ieraudzīja, ka es kandidēju, atpazina veco "rožu" un nāca palīgā ar labām cerībām par partijas nākotni. Janohito teorētiski partijā jau skaitījās pirms tam, pat "partijas valdē", kā aivvv to bija nosaucis, kur notika "aktīvas diskusijas", par kurām pats Janohito neko nezināja.

Vai 8 vietas Saeimā bija labs rezultāts?
Jā. PDz tik daudz nav bijis kopš pirmssākumiem. Protams, lielā mērā tam bija jāpateicas nākamajiem LNS.



http://somokon.com/erep/hitcounter.png">