Egyedül vagy segítséggel?

Day 1,478, 05:27 Published in Hungary Hungary by AT89


Tisztelt olvasóim!

Random Articles című újságom a mai nappal átadja helyét egy modern, többségében gazdasági témákkal foglalkozó lapnak. Büszkén mutatom be nektek a Hozamvadász újságot, melyben igyekszem a játék gazdaságáról szóló elemzéseket, összehasonlításokat és más érdekességeket bemutatni a továbbiakban. Külön rovatban számolok be ezentúl a Wekerle Sándor Befektetési Alap működéséről, híreiről, valamint esetleges programjairól. Az újság megújulásával egy időben csatlakoztam a Független Újságíró Szövetséghez, melynek tagjaként támogatom a minőségi cikkírást.


Adatrögzítő munkára továbbra is keresek gazdasági érdeklődésű játékosokat, kiknek segítsége elengedhetetlen a nagyobb volumenű elemző cikkek kiadásához, kérem, aki érez elhivatottságot, jelentkezzen PM-ben!

Induljon hát a Hozamvadász!



Első cikkemben szeretnék egy olvasói igényt kielégíteni, ezért összehasonlító tanulmányt készítettem az önerőből megvalósított cégfejlesztés, állami hitelfelvétel és állami kaláka-program lehetőségeiről, eltéréseiről. A három módszer különböző szabályokkal, kritériumokkal elérhető, a kalkuláció során ezeket figyelmen kívül hagytam, külön fogok rájuk kitérni.

Indulásképpen, mivel a lehető legfiatalabb játékosoknak szerettem volna útmutatót készíteni, ezért 260 HUF napi bevételről indulunk mind az A (saját fejlesztés), B (hitel) és C (kaláka) esetben. Kétszer 28 napos futamidőre készült számítás, ezalatt állandó 40%-os ipari bónuszt és 0,26-os darabonkénti vas-árat rögzítettem, a beruházás célja mindhárom esetben Q4-es Weapon Raw Material cég.

A táblázatban kiadással járó tételek piros színnel, a bevételt jelentő tételek zöld színnel lettek kiemelve, hogy szemléletesebb legyen. Elsőként tekintsétek meg a táblázatot, értelmezése alatta olvasható.




A eset - Saját erejű fejlesztés:
Egészen a 33. napig folyamatosan napi 260 HUF alapbevételünk jelenti csak forrásunkat, így beruházást ezen a napon tudunk végrehajtani. Ettől a naptól fogva minden nap az alapbevételünket növeli +1 cég profitja, s a vizsgált futamidő legvégén, az 56. napon 7588,80 HUF lesz a számlánkon, valamint egy nyersanyagcég beruházása történt meg.

B eset - Fejlesztés hitelből:
Az első napon felveszünk 8500 HUF hitelt, 5% kamatra, azaz 8925 HUF összeget kell majd visszafizetnünk. Hetente egyszer fogunk törleszteni, azaz 2231,25 HUF-ot fizetünk vissza minden héten. A 28. napon ezek szerint 138,6 HUF lesz a számlánkon, majd a 29. naptól induló hitelprogramban ismét felveszünk egy cégnyi beruházási hitelt. Ettől a naptól kezdve naponta nem egyetlen cég profitja növeli az alapbevételünket, hanem már kettőé! Végül, az 56. napon 2060,80 HUF lesz a számlánkon, valamint kettő új nyersanyagcég a földünkön.

C eset - Kaláka-program:
A másik két lehetőséggel való összehasonlíthatóság kedvéért azt az esetet nézzük, hogy 10 fő vesz részt a kalákában, naponta 130 HUF-ot kell befizetni a kasszába, s amikor sor kerül valakire, s megkapja a pénzt a cégalapításra, akkor onnantól 200 HUF-ot fizet a közösbe, egészen addig, míg mindenki meg nem alapítja a cégét. A legkedvezőbb esetben mi leszünk az első, akit kisorsolnak, azaz a 6. napig kell 130 HUF-ot fizetnünk, onnantól 200 HUF-ot. A 6. naptól bevételünket nem csak a 260 HUF saját bevételünk alkotja, hanem a megalapított cég profitja is! A kaláka 10 fő esetén, ha nincsenek előbb fizetők, várhatóan 49 napig tart. Számításomnál erre alapoztam, így a 49. napig kell naponta 200 HUF-ot befizetnünk, onnantól az 56. napig már nincs ilyen teher, a kaláka-program gyakorlatilag véget ért. A futamidő végére így lesz 8358,70 HUF a számlánkon, valamint egy új cég az induláshoz képest.



A három módszer összehasonlításakor látható, hogy a vagyonunk értéke a legjobban a hitellel nőtt, második helyen áll a kaláka-program, s bronzérmes lett az önerőből végrehajtott fejlesztés. Gazdasági szempontból tehát legjobb megoldás számunkra, ha Sumc-vel felvesszük a kapcsolatot, s minél előbb felvesszük a kölcsönt.

Természetes, hogy a három lehetőség közül kiválasztani a számunkra legjobbnak ítélt megoldást nem csak a gazdasági érvek alapján fogjuk. Lássuk az egyéb jellemzőket:

Saját fejlesztés
- kötöttségektől mentes,
- nincs külső kontroll,
- játék elhagyása esetén nincs bűntudat.


Hitel
- szükséges katonai alakulat vagy más szervezet jótállása,
- nem mindenki számára hozzáférhető,
- könnyen károsíthatja a többi játékost, ha nem fizetjük vissza,
- legerősebb IRL utánérzés, esetleg kellemetlen érzések


Kaláka
- bárki számára elérhető,
- enyhébb bekerülési kritériumok,
- kéz kezet most alapon megy,
- lehet, hogy csak utolsóként kerülünk sorra.


Személy szerint a Wekerle Alap számára a hitelfelvétel mellett döntöttem, de Xavinyo kaláka-programját is ajánlom mindazon kezdő játékosok figyelmébe, akik nem akarnak egyedül szenvedni, higyjétek el, mindenki volt itt kezdő, viszont nem mindenkinek volt ilyen lehetősége, hogy gyorsabban fejlődjön. Bármely lehetőség mellett döntötök is, sok sikert kívánok hozzá, s legfőképpen sok szerencsét!

Köszönöm a megtisztelő figyelmet,