DRUŠTVENO SAMOUPRAVLJANJE

Day 820, 06:03 Published in Croatia Croatia by Povechalo
Br. 8

Svi znamo da je eRad okosnica eŽivota – on je primaran i redovan način zarade i osiguranja egzistencije eGrađana, no ima i ulogu društvene stratifikacije zbog utjecaja rada na tzv. levele koji određuju mogućnosti, ali i društveni status eGrađana. Zbog svega togaa eRad ima izrazito važnu ulogu u našim eŽivotima. eRad nameće se ujedno i kao pravo, ali i dužnost.

Međutim, treba pogledati kakvo je faktično ostvarenje tog univerzalnog ePrava. Zadržat ćemo se na primjeru eHrvatske i pogledati našu strukturu rada – rezultati su zabrinjavajući, budući da je očito kako je eRadnika 9 puta više od vlasnika kompanija, a rezultat njihova rada pripada ima u iznosu od čak 3 153 puta manjem od te manjine vlasnika. Ti su podaci naravno mnoge uzrujali – vlasnicima smeta otkrivanje njihove pljačke koju vrše nad radnicima, ali ima i onih radnika kojima je teško i mučno prihvatiti položaj u kojemu se nalaze.

Što zapravo znači ovakva struktura rada?
To je pljačka! eRadnici rade za vlasnike kompanija koju svu dobit prigrabe sebi, a eRadnicima ostaju tek mrvice u vidu njihove mizerne plaće.
To je ujedno i velika eDruštena nepravda, jer vlasnici kompanija i kapitala žive odlično, imaju puno golda i uživaju najviše eDruštvene statuse, budući da imaju praktički neograničene mogućnosti osobnog eRazvoja, na uštrb eRadnika. eRadnici si tako mogu priuštiti tek minimum eEgzistencije kupujući si hranu.
To je čak i bezobrazno, pogotovo gledajući kako onda ti vlasnici kapitala tobože iz milosrđa pomažu siromašnim eGrađanima. Oni su ti, koji kao velike mesije, spašavaju druge, dijeleći im navodno besplatno hranu, oružje ili nešto treće. Zaboravlja se da sve to što imaju i dijele ne bi postojalo bez marljivog rada eRadnika.
I konačno, to je ropstvo! Čini se kao da je ovakav potlačeni status eRadnika predefiniran i da nema izlaza, budući da se radi o trajnom i normalnom položaju.

E pa nije tako i oslobođenje je moguće! SKH provodi organizaciju rada, u sklopu svoje Organizacije udruženoga rada (OUR), gdje su:
1. radnici ti koji odlučuju o rezultatima svoga rada,
2. radnici ti koji odlučuju o poslovanju kompanije u kojoj rade
3. gdje nepostoje vlasnici koji su nadređeni i koji vrše potlačivanje.

Naime, u OUR radnici imaju pravo sudjelovati u odlučivanju o svome radu, raspodijeli dobiti kompanije, ali i o poslovanju čitave eRadne zajednice kojoj pripadaju u okviru Radničkog savjeta koji čine svi eRadnici. Tek to je suštinski ostvarena sloboda čije se ostvarenje temelji na demokraciji i partnerstvu unutar eRadne zajednice i koja je zajamčena Pravilnikom o Organizaciji udruženoga rada. Ne postoje vlasnici koji odlučuju u ime svih, ali ni komune kao kolektivi koji su opet nadređeni eRadnicima i u kojima se provodi otuđenje eRada od eRadnika. Na taj način eRad zbilja pripada eRadnicima bez ostatka.
To ima i puno veću društvenu vrijednost, jer stvara pripadnike eDruštva koji samostalno i slobodno odlučuju o svome razvoju, a tek takvo društvo, s jakim pojedincima utječe na jačinu čitave zajednice.
Ovakav oblik radničkog samoupravljanja SKH prepoznaje kao temelj razvoja društvenog samoupravljanja gdje pojedinci rade partnerski za zajednicu, a ne na njen račun.


Dvojbe i perspektive

1. Mnogi će se zapitati je li pošteno i pravedno da na opisani način eRadnici zapravo prisvoje inicijalna ulaganje vlasnika kompanija. Kada bi to radničko samoupravljanje pretpostavljalo, sigurno ne bi. Međutim, na početno ulaganje u kompaniju treba gledati kao na društveno sredstvo proizvodnje koje služi eRadnoj zajednici. Sasvim je prihvatljiv i preporučljiv, stoga, model koji jamči isplatu tog početnog kapitala pojedincu koji je na taj način pokrenuo eRadnu zajednicu.

2. Neki će tvrditi (a takva razmišljanja su se već i dosad pojavljivala) kako nije lako upravljati kompanijom i kako vlasnici stalno moraju ulagati svoj kapital. Možda i nije lako, ali radnicima svakako treba dopustiti mogućnost da sudjeluju u odlučivanju, ako ih to zanima. Oni se ne moraju siliti da koriste to pravo, ali im se mora zajamčiti sloboda izbora. A što se tiče ulaganja vlasnika u kompaniju, nije li drsko i bezobrazno to navoditi kao argument?! Što znači to da moraju ulagati?! Ne moraju – mogu nastaviti grabiti profit od radnika bez da išta ulažu, a, ako i ulažu, onda to opet služi tome da investiraju u daljnje i veće prisvajanje zarade.

3. Bit će i onih koji će se zapitati nije li sve ovo samo utopija i na koji način predloženo može postati univerzalni princip organizacije rada, tj. kako će se postići da vlasnici-kapitalisti odustanu od svoje pljačke i porobljavanja. Važno je nepotcijeniti ulogu i značaj eDruštva koje može i treba putem svog državnog instrumenta poslati poruku o tome koji oblik rada je društveno prihvatljiv. Sasvim konkretno govoreći, to znači da se primjenom instituta garantiranog otkupa proizvoda može osiguravati podrška onom modelu rada koji eDruštvo želi.



ONDA?

Pozivamo sve zainteresirane da nas pitaju što god ih zanima, da daju svoje prijedloge i razmišljanja i da se priključe modernoj revoluciji. Naglašavam pojam moderne revolucije, jer sama činjenica da se ovaj projekt objavljuje u eNovinama u eRepubliku znači kako živimo u modernom i sasvim specifičnom prostoru i vremenu, gdje stari modeli, izvađeni iz ropotarnica prošlosti, ne mogu funkcionirati. U tom smislu naglašavam sljedeću poruku:

Revolucija je DANAS pozitivna, stvaralačka i inovativna akcija. To je oblik u kojemu se mi i svi oni koji se danas pobunjuju protiv vladavine kapitala prepoznajemo kao aktivisti koji se opiru potlačivanju na stvaralački način. Današnji otpor odraz je suradnje proizvodnje, masovne intelektualnosti i zajednice. Ta nova revolucija pretvara otpor u protumoć, a pobunu u projekt zajedništva!


***************

ZA društveno samoupravljanje
ZA razvoj eTercijarnog sektora
ZA sigurnu i snažnu eHrvatsku
ZA kvalitetno javno informiranje
ZA ulaganje u eKulturu

Pridružite nam se u stvaranju progresivnog eDruštva koje afirmira moralne i društvene vrijednosti kao što su: sloboda, socijalna pravda, solidarnost, ravnopravnost, dostojanstvo, samopouzdanje, entuzijazam i patriotizam! - SKH