Država pod kontrolom VeS-a

Day 791, 05:23 Published in Serbia Serbia by Bora111

Danas bih hteo da se pozabavim jednim pitanjem o kojem je bilo reči pre nekih mesec dana, ali je ostalo manje više u senci. Dakle pre oko mesec dana, nakon što su pripadnici VeS-a preuzeli nekoliko manjinskih stranaka u eSrbiji, usledilo je dosta optužbi po novinama na račun anarhije koja vlada u vojsci. U jeku rasprave, pojedini pripadnici VeS-a su nesmotreno čak izjavili da bi optužbe na njihov račun morale da se prekinu, jer je VeS u mogućnosti da preuzme, ne samo male stranke, već celu ovu državu. Upravo je ovo tema na koju bih hteo da malo više skrenem pažnju.

Skoro je uveden zakon da pripadnicima VeS-a nije dozvoljeno aktivno učešće u politici, i ja ga pozdravljam kao dobrog; međutim jedno drugo zlo može da proistekne iz ove organizacije.

VeS-u je dakle uskraćen direktan politički uticaj na državu, ali da li je uskraćen i onaj indirektan koji može biti još opasniji? Svi mi imamo na ovaj ili onaj način interes od toga ko nam je u kongresu, ko nam je predsednik, ko nam radi u ministarstvima; isto tako ima ga i vojska. Nije problem kada obični građani ili političari jure svoj politički interes na izborima, ali je veliki kada to radi organizacija koja od toga ima direktne koristi, kao što je VeS.

O potrebi reorganizacije vojske se priča već duže vreme, ali konkretniji koraci se ne preduzimaju. Razlog tome je što se radi o jednoj velikoj organizaciji koja je usled svoje veličine postala troma i teško je njome upravljati. A velike organizacije se sastoje od mnogobrojnih pojedinaca, od kojih svako ima i svoj lični interes. Podsetiću vas da su se već postavljala neugodna pitanja vezana za promene u vojsci koje bi pogodile ceo VeS i MOD, ili nekog od pojedinaca. Mislim konkretno na pitanja ograničavanja slobode pripadnicima VeS-a, smene pojedinih članova ovih organizacija, srezanje budžeta ili nekih drugih koje ne bih ni smeo da pomenem (bar ne još).

Ako znamo da o ovim pitanjima koja se sve češće postavljaju, odlučuju pre svega političke stranke i predsednik države, ja sad postavljam pitanje, da li postoji opravdana bojazan da bi vojnici mogli organizovano da daju podršku nekoj od političkih opcija, kako bi zaštitili neki svoj privatni interes, a pritom ugrozili demokratski poredak koji pokušavamo da održimo? Ja se bojim da da.

Pitanje na koje bih se danas usresredio je kako u potpunosti onemogućiti uplitanje vojske u politička pitanja eSrbije i kako joj onemogućiti uspostavljanje bilo kakve kontrole nad državom?

Da li interes 1000 VeS-ovaca (okvirno pošto se tačan broj ne zna) sme da bude ispred 10 000 civila, koji čine mooožda 10% od ukupnog aktivnog stanovništva eSrbije (a verovatno ni toliko)?

Da li je VeS postao previše organizovan da predstavlja opasnost ne samo po neprijateljske države, nego i po ovu kojoj bi trebalo da služi?


Verovatno među vama ima onih koji već sada misle: „To je nažalost tako, ali tako mora.“ Ništa se ne mora! Tako nešto mogu da pomisle obični građani, ali ne i oni koji upravljaju ovom državom. Evo i meni se čak motaju neke ideje po glavi koje bi u pravom trenutku mogle da izađu napolje, ali u ovom trenutku ja nisam bitan. Bitni su oni koji drže poluge vlasti. Njihova je dužnost da se pobrinu da VeS postane u potpunosti apolitizovan i da imamo jedan potpuno slobodni demokratski sistem.







http://somokon.com/erep/hitcounter.png">