Dilema na jugu ali grško vprašanje

Day 2,710, 07:54 Published in Slovenia Slovenia by ElHowlius
English translation: Dilemma in the South or The Greek Question

Po kratkem premoru od pisanja geopolitičnih analiz se vračam in tokrat sem se odločil, da spišem kakšno misel o dogajanju na jugu Balkanskega polotoka, kjer se dandanes dogajajo glavni premiki v tako ali drugače omrtveli igri - ampak vsaj nekaj se dogaja in to je lahko razlog za zadovoljstvo pri tistih, ki ste nesigurni, kam nas situacija postopnega odmiranja igralnih baz vodi. Na kratko če povzamem; Grčija je članica prosrbskega pakta držav od padca EDENa in posledičnega premika fokusa srbske diplomacije, da pridobi sprva Romunijo nato tudi Grčijo v lasten tabor. Nedvomno je Srbiji zastavljena naloga uspela, a na drugi strani so bili veliki poraženci tega naduti Bolgari in nepremišljeni Makedonci, ki so bili še ne toliko nazaj v moči primerljivi z Bolgarijo in Grčijo, torej imeli so podobno število borcev in bili zmožni narediti na bojišču škodo, ki jih je delala potencialne tekmece sovražnim državam na že tako prepolnem Balkanu.


Trenutno stanje na Balkanu, kjer sta Makedonija in Bolgarija za zdaj še vedno uradno smatrani za sovražnici, vendar stanje daje vedeti, da bi lahko v kratkem prešli na subtilno podporo in postopno zamenjavo Grčije za sosedski tandem Bolgarov in Makedoncev, ki je nekoč tvoril ONE.

Zakaj grško vprašanje?
Od formiranja Asterie je Grčija veljala za ustanovno članico - a situacija se je spremenila zaradi notranjih nesoglasij, ki veljajo v razdeljeni grški skupnosti. Politični pritisk oz. odločitev tistih, ki so takrat vodili Grčijo, je vodil do tega, da je le-ta zapustila Asterio, a vseeno ostala prijateljsko naravnana. Po domače rečeno bi lahko rekli - "dragi, zapuščam te, lahko ostaneva prijatelja". Ampak že to, da se je smatralo Grke za prosrbsko usmerjene, je precejšnja nebuloza, najmogočnejša vojaška enota GAMA, ki lahko zagreni življenje vsakemu, s svojimi bogatimi domačini in tujimi borci ni bila nikoli proAsteria ali pa da bi se borila za katero izmed držav, ki je z vidika Slovenije smatrana kot zavezniška. Težko jih označino za čiste podpornike kogarkoli, najtočneje bi bilo, da se borijo v imenu nekdanjega EDENa, tesni zavezniki so predvsem s Hrvaško. Ta proEDEN nagnjenost je precejšen problem, ko pogledamo statisiko Grčije in izvemo, da je dobra polovica vse škode storjena s strani GAME (verjetno ni edina, ki tvori sovražen pol).

Vrednost Grčije s tem podatkom postane bolj problem kot rešitev, sploh če gremo po srbski logiki razmišljanja, ki pogosto ceni škodo nad prijateljstvom, in v določeni meri je ravno zato najjužnejša balkanska država sploh pristala v prosrbskem kampu. Začasa, ko so urejali ureditev balkanske geopolitične karte, so srbski voditelji in zunanja politika objavljali članke, kjer so kazali na večji izplen z vidika škode, če se Grčija pridruži Srbiji ter Makedonija in Bolgarija izostaneta. Takrat so hoteli na svojo stran pridobiti prav tako Turčijo, a ta ni popustila in je ostala nevtralna, je pa obdržala prijateljski odnos z Grčijo še iz časov EDENa, dokaj presenetljivo, če pomislimo na mukotrpne in težke vojne, ki sta jih strani bili skozi zgodovino eRepublika. Prav tako je ostala sovražna z Bolgarijo in Makedonijo, kar je ustrezalo Srbom.

Makedonija in Bolgarija na drugi strani bi precej efektivneje zavarovali srbski južni bok - prav tako bi v pridobitvi teh dveh držav Asteria vedela, kaj točno dobi, medtem ko pri Grkih to ni tako očitno. Glavne grške vojaške enote so kvečjemu sovražne nam ali pa gojijo toplo-hladen odnos, ki bazira bolj na srbsko-grškem prijateljstvu, ostale države so pri tem ignorirane. Grški pristop temlji izključno na borbi za lastne interese, prepogosto se Srbi približujejo temu in Slovenci smo lahko ob diplomatskih dogodljajih priča omahljivosti in izgovorom. Za nazoren prikaz, da vidite, o čem je govora, ko govorim o Grčiji.


Pridobitev Makedonije in Bolgarije za ceno kakšnih posledic?

Zazrite se vzhodneje na mapi od Makedonije in Bolgarije, tam se nahaja Romunija. Pri slednji je glavni problem tesen odnos z Grčijo še iz časov EDENa. Ko je Srbija delala na tem, da sprva pridobi Romunijo na svojo stran in nato še Grčijo, je bila ta situacija "starega prijateljstva" kot nalašč, da se pridobi željeni državi. Če bi šli v spremembo geopolitičnega stanja, bi lahko še tako subtilna sprememba fokusa iz Grčije na Bolgarijo in Makedonijo povzročila izgubo Romunije. Brez države, ki roko roki umije, bi se Romuni lahko počutili osamljeni in bi prešli na nevtralnost. Madžarska bi to z veseljem videla, Srbi ne toliko, saj bi bili tako spet v nevarnosti, da se prek Makedonije ali Bolgarije razširi Grčija in preide na jug Srbije, z vzhoda bi pridrveli romunski vojaki, na zahodni fronti bi imeli težave s Hrvati. Torej če bi hoteli spremeniti situacijo in zamenjati Grčijo za tandem Makedonije in Bolgarije, bi bilo, da preprečimo katastrofo, potrebno ohraniti Romunijo v zavezništvu.

Domine bi se sicer lahko razširile tudi na južnoameriško celino, kjer bi Argentina in Čile lahko zamenjali strani - in tako postali prijateljski z zavezništvom, ki je še nedavno podpiral njune sovražnike. Situacija postaja vse bolj "skladna" s trenutkom, ko bi se sprememba lahko pripetila, interesi Makedoncev in Bolgarov postajajo eno s srbskimi, ko se borijo s skupnimi sovražniki in ne bi čudilo, če bi se ponovno pripetila neuradna verzija ONE. Sam osebno namreč dvomim, da se bo šlo v uradno objavo zavezništev, dokler lahko naša stran vleče koristi od kaosa v Grčiji in subtilno podpira Makedonijo, ki črpa škodo sovražnikov naše alianse.

Kdaj in kako bi se to pripetilo, bi vedeli samo vodilni in tisti, ki so v krogih zavezništev, prav tako tudi nisem prepričan, da bodo storili tisto, kar je najmodrejše v tej situaciji in zamenjali nezanesljive, celo sovražne zaveznike za nekoga, ki goji skoraj identične interese s tabo in bo nenehen damage-drain za tvojega sovraga. Čas bo povedal - dokaj kmalu.

Lepo vas pozdravljam,
Howly