Co je to PTO?

Day 1,915, 12:53 Published in Czech Republic Czech Republic by Bootcha

Během včerejška jsem zjistil, že mnoho z vás neví, co to PTO přesně znamená a jaké reálné dopady pro nás všechny má. Proto jsem si pro vás pro všechny připravil tento článek, který vám tuto problematiku snad osvětlí.



PTO (někdy též pTO) je zkratka z anglického Political Take Over (pro slovník zkratek klikněte zde). Jedná se o akt převzetí moci v cizí krajině organizovanou skupinou hráčů, která k ovládnutí země používá politické nástroje. Jedná se tedy o útok zevnitř země, často podporovaný i mateřskými zeměmi skupin.

Kdo?
Nejčastěji provádějí tyto útoky skupiny hráčů z velkých zemí. Jedná se zkušené hráče s dobrými statistikami. V dnešní době se tyto skupiny nejčastěji rekrutují z bojových jednotek.

Proč?
Jak jsem již napsal výše, jedná se většinou o hráče z velkých zemí. Jak asi tušíte, počet křesel v kongresu se neodvíjí od počtu obyvatel, ale od počtu regionů. Proto třeba ti několikrát vzpomínaní Makedonci mají stejný počet kongresmanů jako my, ačkoliv jich je 6000 a nás je 500 (dle herních statistik, skutečnost je ale naprosto někde jinde). Zajímavostí z této tématiky může být, že Slovensko se 4 regiony má 40 kongresmanů a USA s 50 státy má kongresmanů 50 (viz wiki).
Z těchto počtů tedy vychází, že u nás připadne na jedno křeslo asi 17 hráčů, v Makedonii je to 200 hráčů. Je tedy jasné, že v těchto zemích je větší přetlak v kongresu jak u nás.
Hodně PTO skupin vznikne právě proto, že hráči nemají ve své zemi moc šancí dostat se do politiky, a proto přepadávají menší státy, které potom ovládnou. Některé PTO skupiny chtějí jen doplnit sbírku medailí, některé spíše láká vidina státního pokladu a někteří rádi pustí z uzdy své mocenské touhy. Pak je tu ještě kolonka lidí, kteří se snaží v rámci eRepubliky experimentovat a dostat k životu své politické výmysly (jako třeba mezinárodní sebranka ekomunistů, kterou jsme to měli asi před dvěma lety). V neposlední řadě může být za tímto chováním i jistá forma zábavy.

Jak?
Nikdo nemůže dělat PTO pokud není občanem cílové krajiny, jelikož nástroje k PTO jsou úzce svázány se státní správou. Občanství lze získat dvěma způsoby: buď se člověk do této země narodí nebo ho získá od kongresmana.
Prvním cílem PTO skupiny je tedy získat občanství.

Buď si najde někoho ze stávajících kongresmanů

nebo si vyrobí vlastní občany a získá s nimi kongresové křeslo


Jak jsou jednou hlavní účty v zemi, není prostředek, jak se jich zbavit. Jediná možnost je admin, který by je mohl zabanovat za mulťáctví, to se ale snad nikdy nestalo.
Jsou-li tedy hlavní účty v zemi určení, postupně převezmou kontrolu nad stranami (nemusí nutně převzít všechny). Strana je totiž jediný prostředek, jak se dostat do kongresu a do prezidentského křesla. Předseda strany nominuje kandidáty na prezidenta a sestavuje kandidátku do kongresu. Proto je tak nutné, aby byly všechny strany pod kontrolou spolehlivých občanů. Ačkoliv PTO skupiny mohou tento krok obejít tím, že si založí vlastní stranu, ale tato akce je značně nákladná (40 goldů), a tak se tak často nevyskytuje.
V této fázi se často snaží přesvědčit hráče, kteří nemají takový přehled, že přišli akorát pomoct a nemají zájem škodit.

Co provedou?
Je-li země pod PTO, většinou se na určitou dobu veškerá administrativa paralyzuje. PTO skupiny nemají většinou zájem o prosperitu napadené země.
Poté, co se usadí v kongresu, převedou veškeré bohatství země na své soukromé účty. Také se snaží převést k sobě státní organizace a ty také zplundrovat.
Dva příklady z naší minulosti:
Ještě v dobách, než jsem začal hrát, jsme tu měli rumunské PTO. Dostali se do kongresu a nechali si vytisknout za gold měnu. Vytiskli ji tolik, že měli v držení asi 2/3 naší měny. Bylo to ještě v době, kdy každá země měla svojí vlastní měnu a devizový trh ještě fungoval tak, jak měl. Rumunského PTO jsme se zbavili, avšak jeden hráč držel všechny nově natisknuté peníze a tím mohl kontrolovat naši ekonomiku. Jednalo se o hráče, který byl již několikrát trestán a několik jeho předchozích účtů bylo zabanováno. Takto na nás tlačil po více jak rok, potom pro nás naštěstí přišel Plato (admin) a jeho zmršená změna ekonomického modulu. Přišla hyperinflace a peníze najednou ztratily svoji hodnotu (před touto inflací byl kurz cca 1 gold za 30 korun). Rumunský sráč tedy přišel o svoji páku.
Druhý příklad souvisí s komunistickým PTO. Ti se nám tu usadili někdy kolem prázdnin v roce 2010. Byla to multinárodnostní skupina, která sem přišla, aby nám ukázala socialistický ráj. Začalo to tak, že obsadili kongres a všechen majetek si převedli k sobě. Za tyto peníze dokonce postavili svoje firmy a nazvali je družstvy. Následně zvedli v kongresu minimální plat z 1 koruny na 12 korun, což by na dnešní ceny bylo asi 120 korun. Možná si říkáte, že to byl dobrý tah a zaměstnanci se měli lépe. Počkejte však, co přišlo. Nikdo ze soukromníků si nemohl dovolit zaměstnávat lidi, protože byl značně ztrátový. Jen pár zkušených lidí mělo stále zaměstnání. V té době totiž ještě existovaly pracovní úrovně, takže zkušený hráč vyrobil více než nováček. Právě nováčci byli tímto návrhem tedy nejvíce zasaženi, ačkoliv byl původně schválen kvůli nim. Jediné zaměstnání mohl tedy hráč sehnat v již zmiňovaných družstvech, které byly dotovány z našich daní, takže si mohly dovolit vysoké platy. Díky pár lidem se nám však podařilo zorganizovat práci pro všechny občany v odboji, i když to stálo hodně úsilí a prostředků. Komunisté nedlouho poté byli díky naší práci odejiti.

Poslední termín, který se týká ještě PTO je ATO.
ATO je zkratka z Anti Take Over. Jedná se o boj s PTO. Většinou to probíhá tak, že hráči ze země A udělají PTO na zemi B. Dozví se o tom hráči ze země C (většinou nepřátele země A) a vypraví skupinu do země B. Ta by měla vyhnat předchozí skupinu, což se ji někdy i povede, ale potom se většinou pomoc zvrhne na další okupaci, ale tentokrát druhou skupinou.