Cijena zlata i raspršenost cijene zlata od dana 1947 do danas

Day 1,959, 20:41 Published in Croatia Croatia by Reason Sharp

U proteklih nekoliko dana pratio sam cijenu zlata na tržištu, čisto da vidim kreće li se prema predviđanjima. Pratio sam kada sam stigao, i to na način da vidim kolika je razlika u cijeni između prvih 10 zlatnika na marketu, prvih 100 zlatnika i prvih 1000 zlatnika.

Jedina greška koju mislim da sam napravio je što nisam bilježio i cijenu prvog, desetog, stotog i tisućitog zlatnika, te broj ponuda u prosjeku, da se bolje vidi raspršenost, nego sam gledao samo prosjek cijene po zlatniku za kupnju svih 10, 100, odnosno 1000 zlatnika. Na greškama se uči.

Ipak mislim da će ovi prosjeci biti dovoljni da prikažu kako se mijenjala raspršenost (spread) cijena. Za početak, krenimo s grafikonom. Bilježio sam točno vrijeme kada sam uzimao podatke. I dan i vrijeme su oni koji pišu na eRepubliku (ništa nije stvarno). Sve cijene su u HRK.



Uglavnom, iz ovog grafikona vidi se da je cijena zlata pala za cca. 100 HRK. Posljedica toga je što je raspršenost koja je relativno mala praktički nevidljiva. Najveća raspršenost, a time i najveća mogućnost za zaradu, bila je na dan 1953 u 17:47, po eRep vremenu.

Na dan kada sam počinjao, 1947, cijena zlata bila je još uvijek relativno stabilna, a veliki pad vrijednosti dogodio se na dan 1949 kada su objavljeni rudnici zlata. Porast cijene zlata na dan 1952 u odnosu na dan 1951 objašnjavam istom logikom kao i u svom prethodnom članku na temu cijene zlata, a to su rudnici zlata, tj. efektom "rent seeking". Dan 1952 bio je prvi dan kada se počela mjeriti šteta učinjena od građanstva, pa pretpostavljam da je veća količina zlata potrošena na započinjanje ratova, kupnju oružja, i slično.

Pad cijene na dan 1959 tumačim tako što bi sada već zlato iz rudnika trebalo početi ulaziti u sustav, te smatram da će cijena i još neko vrijeme nastaviti padati.

Međutim, mala raspršenost cijene zlata znači stabilnost cijene zlata. Mislim da je razlog zašto je raspršenost trenutno tako mala ta što se cijena zlata približava 200 HRK, što je neka "psihološka" granica. Jednom kad cijena padne ispod 200 HRK, mislim da će se raspršenost ponovo povećati do konačne stabilizacije.

Evo konkretnijih vrijednosti, tj. vrijednosti na temelju kojih je generiran gornji grafikon:



Prikazujem još i razlike u cijenama. Na legendi grafikona koriste se oznake:
- C za prosječnu cijenu prvih 10 zlatnika
- D za prosječnu cijenu prvih 100 zlatnika
- E za prosječnu cijenu prvih 1000 zlatnika



Usporedbom grafikona koji prikazuje kretanje cijene zlata i ovog grafikona uočavam još jednu zanimljivost, a to je da je razlika D-C najveća upravo prije nego što cijena zlata naglo padne. Isto vrijedi čak i za cijene na dan 1958 i 1959 - iako je raspršenost mala, razlika D-C je relativno velika u odnosu na ostale razlike.

Vaš Reason Sharp


Čitali ste Oštrorazumlje