Ceget akarok, mit tegyek?!

Day 402, 09:39 Published in Hungary Hungary by Feherlofia Koppany

Előszöris nyugodj le. Céget alapítani, vagy venni meglehetősen könnyű, működtetni viszont korszakokkal nehezebb. Ezzel a cikkel azoknak szándékozok segíteni, akik a cégvezetés ingoványos talajára szeretnének merészkedni. Magam három aktív céget vezetek, sok buktatón és nehézségen átküzdöttem magam, aki el akarja kerülni ezeket, kérem fogadja meg a tanácsaimat.

Mindenek előtt, tisztázd le magadban, miért akarsz céget alapítani. Pénzt akarsz keresni vagy netán emberekkel szeretnél foglalkozni? Akik az első opcióra vágynak, azoknak javaslom maradjanak a Monetary market steril, számokkal teli világában, jó szervező képesség, türelem és empátia nélkül ugyanis gyakorlatilag lehetetlen hosszútávon eredményesen működtetni egy céget. Hiába van akár 1000 aranyad, ha nincs aki dolgozzon neked, nem fog működni a céged. Jelen pillanatban ráadásul a munkaerő menedzsment a legsarkalatosabb kérdés a játékban. A sok az eszkimó kevés a fóka közmondás erepes megfelelője a sok a cég kevés a munkás lehetne. De haladjunk csak szépen sorjában.

Milyen ceget valasszak?

Alapvetően két cégtípus van, a nyersanyagtermelő (Land) és a feldolgozó (Manufacturing). A House, Hospital és Defense System cégek Construction skillt használnak, de tulajdonképpen ezek is nyersanyagot dolgoznak fel. A Hospital és a Defense System szinte mindig állami tulajdonú, így azokkal nem is foglalkozunk. Itt most a nyersanyag cégekről lesz szó, azokkal van a legtöbb tapasztalatom.

A nyersanyag termelő cégek 5 alapvető nyersanyagot termelnek ki, melyeket aztán a feldolgozó cégek hasznosítanak. Ezek: Iron (Weapon), Diamond (Gift), Oil (Moving Ticket), Grain (Food), Wood (House, Def. Sys., Hospital). A nyersanyagok, előfordulásuk alapján három csoportba vannak sorolva. Nincs jelen az adott nyersanyag, Medium előfordulás, High előfordulás. Az előfordulás szintje meghatározza a cég termelékenységét. Nyersanyag termelő céget csak olyan területen szabad létrehozni, vagy megvenni, ahol High előfordulási gyakoriság van.

Ezen a linken tajekozodhatsz, hol milyen nyersanyag található.

SOHA SEMMILYEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZT, SEMMILYEN MEGFONTOLÁSBÓL NE ALAPÍTS, VAGY VÁSÁROLJ OLYAN NYERSANYAG CÉGET, AMI NEM HIGH TERÜLETEN VAN! HA ÍGY TESZEL TÖNKRE FOGSZ MENNI!

Magyarországon jelen pillanatban sajnos csak Medium Grain terület található. A jelenleg működő magyar gabona cégek el tudják látni Magyarországot búzával, azonban rendkívül gazdaságtalanul termelnek, ezért magasak az élelmiszer árak hazánkban. Az összes többi nyersanyagból importra szorulunk. Ezért hoztunk létre nyersanyag termelő cégeket külföldön, míg az anyaországi ipar a feldolgozásra koncentrál.

Ebből kifolyólag, aki nyersanyag termelő céget szeretne létrehozni, mindenképpen külföldi lehetőséget kell keresnie. A magyar munkaerő potenciál azonban gyakorlatilag kimerült, szinte lehetetlen most már több magyar munkást külföldre vinni, így aki ezt az utat választja annak mindenképpen külföldi munkásokkal (is) kell számolnia. Ez jelentősen megemeli a költségeket, így ezek a cégek gyakran már csak akkor tudnak működni, ha az adott ország piacán (is) értékesítik a nyersanyagot.


Az alábbi szempontokat kell figyelembe venni ha külföldi nyersanyag termelő céget akar valaki működtetni:

1., Régió nyersanyag ellátottsága
2., Működő munkaerő piac
3., Kereslet a nyersanyagra
4., Általános üzleti környezet
5., Költségek


Néhány dolgot szögezzünk le mielőtt belekezdek a kifejtésbe.
- Az optimális munkásszám 10! Alatta, felette a céged nem működhet 100% hatékonysággal, ami máris veszteség. Ráadásul ez az egyik dolog amit mi befolyásolhatunk (nem tudod pl a munkásaid helyett megcsinálni a triviát hibátlanra), így erre oda kell figyelni.
- Nyersanyag teremlő céget Q2 szint alatt a legtöbb esetben nem éri meg fenntartani. Q1 cég jó esetben nem veszteséges. A Q2 a legelterjedtebb, a Q3 már nagyobb befektetést igényel és hosszú idő alatt térül meg. Q4-Q5 piaci nyersanyag cég pedig igen ritka. A munkások már ritkán tolerálják az ekkora Wellness veszteséget.


Regio nyersanyag ellatottsaga

Erre nem is akarok sok időt fecsérelni, lásd fentebb a nagy betűs részt.


Mukodo munkaero piac

Ha vannak magyar munkásaid, velük jársz a legjobban. Nincsenek nyelvi és kulturális akadályok, nem hiszem hogy ennek az előnyeit sokat kell ecsetelgetnem. A magam részéről büszke vagyok rá, hogy eddigi 25 magyar munkásomból a cégeim több hetes fennállása alatt csak 2 választott másik munkahelyet és ők is megindokolták távozásuk okát.
Mivel azonban mára eljutottunk a határainkig a munkaerőt illetőleg, a legtöbb esetben külföldi munkásokkal kell számolni. Értelemszerűen olyan országot kell választani, ahol nagy az aktív népesség, így nem fordul majd elő, hogy napokig két munkással szenvedünk ami ugye messze nem az optimális. Nekem Spanyolországban van Iron cégem, 2-3 órán belül eddig mindig volt munkásom az állás hirdetés megjelenése után.
Ebben az esetben alaposan szemügyre kell vennünk a Human Resources menüpontot. Át kell nézni, hogy a kiszemelt országban hogyan alakulnak a bérek. Azt össze kell vetnünk a termelni kívánt árú piaci árával és kalkulációt végezni.
Rövid példa: Q2 Iron-t akarok termelni, aminek a piaci ára 1. Egy munkás fizuja 4-es skillel 10. Egy munkás 4-es skillel, hibátlan trivia esetén, 10 munkással a cégben, 80-as Wellnessel, High területen, Q2 cégben 19 nyersanyagot állít elő. Teljesen elrontott triviával pedig 9-et. Ebből láthatjuk, hogy a fizetések megfelelően alakulnak a termeléshez. Ha a munkásunk tapasztalt, helyes triviákat csinál és magasan tartja a Wellnessét, akkor nyereséget fog nekünk termelni.
Ha mondjuk a fizetés ugyan ennyi skillre mondjuk 15 lenne 1-es eladási ár mellett, akkor ott már meg kell fontolnunk a dolgot, ugyanis több körülménynek is tökéletesnek kell lennie a nyereség eléréséhez. Ha másik piacra akarunk termelni, akkor a két valuta egymáshoz való értékét is figyelembe kell vennünk illetve nyilván hogy az idegen piacon milyen áron tudjuk értékesíteni a termékünket. Ha egy adott országban nincs valamelyik nyersanyagból High terület, akkor általában ott magasabb az értéke is.
De kanyarodjunk vissza a munkásokhoz. Nem véletlenül emeltem ki a 4-es skillt. Tapasztalatom szerint, ha külföldön vagyunk, ritka kivételektől eltekintve 4-es skilles munkásokkal járunk a legjobban. Aki eléri ezt a szintet az már tapasztalt, ismeri a játék trükkjeit, nem kell neki magyarázni mi az a trivia decoder. Emellett sokan keresnek másik állást miután elérték ezt a szintet, 3-ról 4-re váltásban van véleményem szerint az utolsó nagyobb mozgás. 4-ről 5-re már viszonylag sokáig tart a fejlődés, ha oda figyelünk ezekre a munkásokra, akkor pedig nem fogják elhagyni a cégünket és megfelelő mennyiségű nyersanyagot is fognak termelni.
Mit jelent az odafigyelés. Mikor bejelentkezik mindig üdvözöld röviden, tudasd vele milyen plusz juttatásokat fogsz neki adni ha jól dolgozik (Kaja, Gift) és alkalomadtán ha jól dolgozik, küldj neki kaját, vagy giftet. Folyamatosan figyeld a munkaerő piacot, ha mennek fel a fizetések, emeld te is a munkásaid fizetését apránként. Ha mennek fel a fizuk az általában amúgyis azért van mert a termék ára amit előállítasz emelkedik.
Mikor állást teszel ki, mindig a tied legyen a legmagasabb ajánlat. Nem kell durván felül kínálni mindenkit, ha 0,01-el kínász többet az is tökéletes, aki állást keres úgyis mindig a legfelső ajánlatot fogadja el.


Kereslet a nyersanyagra

Figyeld a piacot 2-3 napig. Megéri a türelmet, higgyétek el. Kiszemelsz magadnak 4-5 piacot, ami megfelel az eddig leírtaknak és pár napig nyomon követed a mozgását. Megnézed fogy-e a nyersanyag a piacról és milyen ütemben, ebből tudsz következtetni van e igény további termelésre. Vizsgáld meg a nyersanyagot feldolgozó cégeket. Ha Iront akarsz termelni, nézd át a piacon a Weapon cégeket, ugyanis ők lesznek a vevőid. Figyeld azt is hogy az ő termékeik hogyan fogynak, illetve hogy mekkora nyersanyag és késztermék tartalékokkal rendelkeznek. Ha a piacon van 3 Weapon cég, 500 legyártott fegyverrel és 8000 Ironnal a raktáron, akkor az gyanús lehet. 🙂 (Én ebbe a hibába estem bele mikor Diamondot kezdtem exportálni Angliába, ott ugyanis kb ez a helyzet a Gift piacon és majd egy hétig csak a munkásaim fizettem anélkül, hogy bevételem lett volna.)
Ha magyar piacra akarsz termelni, akkor a költségeid össze kell vetned a magyar eladási lehetőségekkel, figyelembe véve a valuták közti árfolyamot.


Altalanos uzleti kornyezet

A kiszemelt célországok esetében két további dolgot érdemes szemügyre venni. Az egyik az adók, a másik a Monetary Market. Oroszországban például 8% Income tax van Ironra, Törökországban pedig 1%. Apróság de érdemes rá oda figyelni. A Monetary Market esetében a lényeges pont hogy likvid legyen. Ez azt jelenti, hogy ha aranyat akarsz eladni vagy venni, azt minél gyorsabban a legjobb áron megtehesd. Ez is általában a nagy országok esetében áll fenn. Oroszországban előfordult, hogy napokig nem jutottam Rubelhez, vagy csak horror áron. Ha mozog a Monetary és van árfolyam rés is, akkor onnan is növelheted a bevételeid. Egy hónapja mikor a norvég piac volt a sláger, minimális odafigyeléssel elő tudtam teremteni a munkásaim bérét a pénzpiacról, így a termelés tiszta nyereség volt. Ezt ma már csak aktív tőzsdézéssel lehet elérni.


Koltsegek

Megegyezhetünk abban, hogy Q2 cég a minimum. Ez 40 Gold. Emellett átlagosan 5 aranyat érdemes átváltani a helyi valutára, hogy a kezdeti időkben legyen tartalékod a fizetésekre. Ha másik ország piacára akarsz termelni, akkor az újabb 20 Gold költség, mert export licenszt kell vásárolnod (ha a terület ahol a céged van másik országhoz kerül, akkor az export licenszt 5 Goldból megúszod). Ez azt jelenti, hogy aki nyersanyagcég alapításra adja a fejét, minimum 45 Gold alatt ne is gondoljon rá, de én azt mondom 50 a biztos.


Ceg vasarlasa

Olykor ki lehet fogni a piacon is jó cégeket, de ezeket mindig vizsgáld meg alaposan. Ha túl olcsón adják akkor már gyanús. Mire figyelj. Nézd meg milyen nyersanyag területen van. Ha nem High, felejtsd is el. Milyen készletekkel és export licenszekkel rendelkezik, ezeket a piaci ár alapján mérjük fel mennyit érnek. Különösen fontos ez az export licenszre. Hiába van egy cégnek 4 exportja, ha azok olyan országokba adnak belépést ahol nem tudod eladni a terméket. Ez esetben azok miatt extra árat fizetni egyszerűen pénzkidobás. Vannak e munkásai, és ha igen, akkor azok mennyire aktívak? Ha egy cégben vagy 12 munkás, de 9 nem dolgozott 4 hete, az szintén nem ér extra árat. Ha azért veszed meg a céget mert nagy készletekkel rendelkezik és ki akarod árulni akkor is készíts költség kalkulációt. Ezek általában nem olyan jó üzletek, mint ahogy az elsőre tűnnek. Ha ugyanis annyira marha jó biznisz lenne, akkor nem akarnák eladni.