Cégbirodalom - kezdőknek I. rész

Day 795, 13:52 Published in Hungary Hungary by kovats007

Üdv!

Az erep egyik része a cégek. Cégekben dolgozunk, cégek áruit (kaja, fegyver, repjegy, gift, ház) vesszük magánszemélyként - és ezeket a cégeket mind-mind játékosok irányítják és játékosok dolgoznak bennük. Nagyon érdekes - habár annyira nem jövedelmező területről tervezek cikksorozatot újoncoknak egyszerűen.

I. rész - Áttekintő: a cégekről és irányításukról általában.
II. rész - Hol és mikor és milyen céget érdemes nyitni?
III. rész - A cégek fajtái: nyersanyagok és termékek, az áru minősége.
IV. rész - A cégügyek mindennapjai: munkaerő piac, az áru piac és a nyersanyagpiac
V. rész - A tőke mozgatása - monetary és cashflow

I. rész - Áttekintő: a cégekről és irányításukról általában.

Az erep egy széles és izgalmas motívuma, hogy mind a nyersanyagok, mind a termékek teljesen a játékosok munkájával kerülnek előállításra és értékesítésre. Ezzel egyfajtaképpen lemodellezi a valóságos piaci mozgásokat, természetesen az erep világának saját szabályai között.
Ezáltal egy valóságos és izgalmas kereslet - kínálat elven működő piac alakul ki, amelynek mozgását a játékosok és az eVilág történései befolyásolják. Érdemes részt venni benne, mert az egyik legkomolyabb játékélményt nyújta az erep keretein belül.

Nem akarlak titeket hitegetni - ebből nem igazán lehet gyorsan meggazdagodni, viszont hosszú hónapok áldozatos munkájával szép vagyonokra lehet szert tenni vagy akár mindent elbukni. Sok-sok gondolkodás és elemzés, gyors döntések a kellő pillanatban, cselekvés és máris áramlik hozzád a finom kis gold - vagy éppen buksz el minden spórolt pénzed 🙂
Ha azt hiszed, hogy összespórolt goldod befekteted, kicsit mutyizgatod a céged és ihaj csuhaj - 1 hónap alatt visszajön a befektetett lóvéd - ki kell ábrándítsalak! Ez ennél hosszabb folyamat - viszont élvezni fogod!

Lássuk a cégezés alapjait, miről is van szó:

1) Cég megszerzése:
Akár játékossal, akár org-gal alapíthatsz illetve vehetsz céget a cégpiacon (Market / Companies for sale). Játékossal ilyet soha ne tegyél, mert akkor a játékosoddal nem lehetsz munkás - így egy csomó pénztől esel el! Alapíts egy org-ot (5 gold!) és azzal megveheted vagy megalapíthatod a céged. Csak abban az országban vehetsz és csak abban a régióban alapíthatsz, ahol éppen az orgod tartózkodik! Azt javaslom, hogy inkább vegyél (sokszor olcsóbb), mint alapíts!

2) Termelés
A cégnek munkásokra van szüksége, a kirakott álláshirdetések az állás piacon (Market / Job market) jelennek meg a megfelelő paramétereknél. Minden cégbe más-más munkásszám az optimális - ezt kijelzi a rendszer - ha ettől eltér, akkor minden munkás egyéni termelékenysége jelentősen romlik! Mindig törekedj arra, hogy a cégedben az optimális munkásszám legyen (ez általában 10 fő)! A különféle termékekhez más-más termelékenységszám (production - ezt látod az üllő sziluettjében a "work" gomb megnyomása után, amikor a játékossal dolgozol) szükséges. Egy q1 kenyérhez 1 production point egy q1 fegyveréhez pedig 5. Amikor az alkalmazottad megnyomja a "work" gombot, akkor dolgozik Neked és jóváíródik a termékeid számán és levonódik a fizetése illetve ha szükséges, akkor a nyersanyag is. A jövedelemadó befolyásolja a bruttó kifizetett bér (amit a cég kifizet) és a nettó jövedelem (amit a munkás zsebretesz) különbségét. A különféle adókról az állam oldalán tájékozódhatsz!

3) Land, Manu és Const
Három fajta terület van egyelőre:
i) Land szektor - azaz a nyersanyagok megtermelése. Itt nem szükséges nyersanyagot venned a cégbe, a terméked a nyersanyag. Ilyen, mint: búza, vas, fa, gyémánt és olaj. A kitermelt nyersanyag mennyisége függ a régió (amelyben a cég van) minőségétől! Csak high régiós nyersanyag cégek életképesek, másfajtát nehogy alapíts vagy vegyél!
ii) Manu szektor - azaz a termékek megtermelése. Itt a fizetés mellett nyersanyagra is szükséged van a cégedbe, amiből a termék előáll. Kenyér - búza, fegyver - vas, gift - gyémánt, jegy - olaj.
iii) Const szektor - azaz építőipar. Itt házat illetve kórházat és védelmi rendszert lehet építeni. Mindnek a fa az alapanyaga. Védelmi rendszert és kórházat csak az állam vehet meg! Mivel mindenki q5-ös védelmi rendszereket és kórházakat akar venni, ezért a piacon túlkínálat van az alacsonyabb szintű effajta cégekből - ilyet soha ne vegyél meg!

4) A termék értékesítése
A céged által megtermelt árukat (legyen nyersanyag vagy termék vagy ház) a piacon (Market / marketplace) értékesítheted. Mindig a legolcsóbb van legfelül illetve ha azonos áron van, akkor az az ajánlat, amelyikből a legtöbb van a kínálaton. A piac folyton változik, a világ eseményei nagy hatással vannak rá. Az eladott áru ellenértéke bekerül a cég kasszájába, levonva az áfát és ha külföldre értékesítesz (később) az importvámot. A nyersanyagtermékekre nincs áfa. És nincs exportvám sem. A különféle adókról az állam oldalán tájékozódhatsz!

5) Befektetés, kaszírozás
Főleg az elején a megfelelő valutát (itthon huf) kell beletolj a cégbe fizukra. Ha nincs elég fizu, a munkásaid nem tudnak dolgozni és felmondanak. Ezt a Finances / Invest gombokkal tudod megtenni. Itt tudsz pénzt is kivenni a Collect gombbal, de ilyet soha ne tegyél, mert levonódik a jövedelemadó! (csak ha 16.000 gold van a cégben, mert fehérló így bukta el az állam számára megszerzett pénz felét 😁 Erre ott a monetary - a monetáris piac. De erről később 🙂

Remélem ennyi elég volt izelítőnek, legközelebb azt fogjuk megbeszélni, hogy hol és miért érdemes céget nyitni.
És ne higgy a kommentelőknek, akik azt mondják, nem érdemes! Igenis érdemes! Ha nem a pénz miatt, az élvezet miatt mindenképp! 🙂



Itt szeretném felhívni a figyelmet párttársam (efkgp rulez!) Répalaki Edömér kiváló és objektív történelmi cikkeire, ami minden kezdőnek hasznos lehet:


Történelem óra ifjaknak I. rész - Legendák
Történelem óra ifjaknak II. rész - Burgenland
Történelem óra ifjaknak III. rész - A horvát TO