Cégezésről általában - Part 2

Day 1,331, 14:45 Published in Hungary Hungary by Baksa Mark

Előző cikkemre érkezett vote-okat és subokat nagyon köszönöm és mint ígértem, jön a folytatás. Időközben készítettem egy dokumentumot, melyben az aktuális árakat beállítva tudunk számításokat végezni. Ezt mindenki használja egészséggel, remélem sokaknak lesz segítségére.
Gazdasági kalkulátor
Mai cikkemben elsőként a munkáltatásról, melós tartásról és az öt fős limit bevezetésének hatásairól írok, majd a raktár és a town center jelentőségéről, költségeikről ejtek pár szót.

Milyen cégben éri meg munkást tartani?
A kérdésre a válasz egyszerű, csak ki kell számolni mekkora bevételt hoz, mekkora kiadásokkal jár, a különbségüket venni és meg is kaptuk, hogy megéri a cégünkben melóst tartani, vagy csak veszteséget termelne. Azonban ez a 20 fellelhető cégfajta miatt kicsit bonyolult, ezért jelen árakon számolva az alábbi táblázat mutatja a helyzetet:

A tábla kattra megnő!
A fizetések, piaci árak változása ezen gyorsan változtathat, így aki aktuális képet akar kapni a kérdésről, a fent említett kalkulátorban az adatok frissítésével érheti azt el (legalsó táblázat).
A tábla egyértelmű képet fest: a cégek közül csak a Q5 szintűek alkalmasak munkáltatásra, minden egyéb cégben csupán veszteséget termelne számunkra a munkavállaló. Azonban pozitív változásként értékelhető, hogy immáron a Q5 szintű nyersanyagcégekben is kifizetődő a melós foglalkoztatása, így nem csupán a nagycégesek, hanem kevésbé gazdag játékosok is belekezdhetnek (a 35 goldos Q5 nyersicég ár sem mondható kevésnek, azonban mindenképpen könnyebben elérhető, mint a 380g-s tankcég).

Hány melóst tartsunk?
A kérdésre a válasz legfőképp attól függ, mennyi időt vagyunk hajlandóak ezzel tölteni, illetve mekkora raktárunk van. Az öt főben megállapított limit miatt, aki kevésbé aktív, maximum 5 munkást tarthat, hiszen több nem lehet cégében, míg az aktívabbak csúnya szóval "pörgethetik" az alkalmazottakat, azaz legmagasabb fizetésre kitesznek ajánlatot a munkaerőpiacon és minden munkásuk rögtön miután dolgozott kirúgják, így szabadon hagyva a helyet a következő érkezőnek. Ehhez azonban folyamatos aktivitás szükséges, hisz a melósokat egyből ki kell rúgni, az árút is ajánlott minél hamarabb kitenni a piacra, nehogy egy nagyobb áringadozáson esetleg nagyot bukjon a vállalkozó. A limitálás hatása legfőképp itt érezhető, seregcégnél dolgozókat leszámítva kevés olyan játékos marad majd, aki hosszútávon egy cégnél fogja keresni kenyerét, a nagytermelőktől eljövő munkások miatt a fizetések csökkentek (165 huf-ról 140 köré), ez jelenleg még a piacra nincs nagy hatással, azonban hosszabb távon az árak esése várható, hisz a termelés jelentősen nem változik, azonban a kereslet, a csökkenő fizetések miatt eshet, mely a termelők közt kiélezi az árversenyt, így alacsonyabb árakra kényszerítve őket.

A munkások foglalkoztatásának feltétele: a raktár

Raktár birtoklása közvetlenül nem juttatja bevételhez a tulajdonosát, hisz nem termel, azonban sok tekintetben egy nagyobb raktér megléte előfeltétele a nagyobb bevételek generálásának, így a melósok foglalkoztatásának. Ha egy átlag Q5 gyártulajdonossal számolunk, aki a mostani szabályok szerint 5 munkást tart se elég az alapból birtokolt 1000 rakhely, azonban a raktárigénye különböző cégeknél eltérő. A nyersanyag cégekben egy alkalmazott foglalkoztatásához 450 illetve 500 raktér szükséges (hisz ennyit termel), míg egy feldolgozóipari vállalatnál az előállításhoz szükséges nyersanyag foglal helyet, munkásonként 900-at illetve 1000-et. Így öt munkáshoz nyersicégnél 3000 férőhelyes raktárral, míg feldolgozócégnél 5000 férőhelyessel kell rendelkezzünk, egyéb esetben munkásaink nem fognak tudni dolgozni. Munkások "pörgetése" esetén ez a szám még magasabb, 10-20,000 férőhelyes raktár kihasználása is könnyen előfordulhat. Fontos megjegyezni azonban, hogy a nagy raktár szüksége nem kiküszöbölhető, csupán nagy aktivitást igényel, hisz ha az ember a nap folyamán aktív a játékban, azesetben nem szükséges 5000 férőhelyesnél nagyobb raktár számára, hiszen amint bejön a termelés, tudja eladni piacon, ezzel felszabadítva a rakterületet további munkásainak. A játékban a rakodóterület sok egyéb tekintetben is fontos lehet, így a saját manageri meló eltárolására is egy nagyobb cégesnek szüksége lehet akár 5000 férőhelyre, tankok és étel félretételéhez is szükséges, illetve importáláshoz és piaci spekulációhoz is elengedhetetlen, hisz ezen tevékenységekhez egy bizonyos termékből nagy mennyiség vétele kell.
Kérdés azonban, hogy melyik raktárat éri meg venni? Elsőre azt hinné az ember, hogy a nagyobb, egyből takarékosabb megoldást is jelent és ez a bevezetéskor aktuális gold árfolyammal igaz is volt, ám azóta változott a helyzet. Az arany árának növekedésével immár jobban megéri kilenc darab kicsi raktárat alapítani, mint egy nagyot. A különbséget ez a tábla mutatja:


Városközpontunk fejlesztésének költsége, következményei, jelentősége:

Forrás: eRep-Wiki. Kattra megnő!
A városközpont (Town Center) nem rég került bevezetésre a játékban, így jómagam fejleszteni nem voltam kénytelen. Fontos leszögezni, hogy a városközpont jelen rendszerben nem befolyásolja a fogyasztható wellness mennyiségét, pusztán kényelmi igényeket szolgál, városközpont fejlettségétől függően mindenki 2400 életerőnyi kaját ehet meg egy nap. Igazi jelentősége a játékosnak ehhez befektetendő idejében van. Míg egy Q2 town centerrel rendelkező játékosnak 2 óránta, azaz napi 12-szer itt kell legyen és fogyasztania kell ételt, addig egy Q5-össel, esetleg +100as épülettel is rendelkező tagnak elég 6 óránként, azaz napi 4-szer és valljuk be, kevesen vagyunk, aki éjjel álmából kétóránta felriadna, azért hogy üssön a játékban, így válik fontossá a minél nagyobb városháza.
A városháza fejlettsége és a napi aktívan töltendő alkalmak száma, ha az ember 2400w-t szeretne elfogyasztani:
Q1 - 24 alkalom
Q2 - 12 alkalom
Q3 - 8 alkalom
Q4 - 6 alkalom
Q5 - 5 alkalom
Q5 + 100w-s ház - 4 alkalom
Town Centerünk fejlesztése azonban igencsak drága mulatság, nem a fejlesztési költség miatt, hiszen az 100 és 1000 huf közt mozog, azonban feltétele bizonyos szintű cégek birtoklása, melyek jóval nagyobb összeget emésztenek föl, azonban alapításuk után bevételt is hoznak, így úgymond "cégezésre neveli" a rendszer a friss játékosokat. Az alábbi tábla kiszámolja a cég alapításával együttes költségeit az alapításnak, mutatja mekkora összeg folyhat vissza kasszánkba a cégek bontásával, illetve azok megtartása milyen napi bevételt hozhat manageri munkával:

Ő is kinyílik ha kell 🙂
A tábla nem fokozatos fejlesztéssel számol, azaz aki a Q1 gyárait fejleszti Q2-re és eredetileg Q3 WRM céget vesz, az rengeteg pénzt megspórolhat, azonban manageri termelése is eltér ez esetben a táblán jelzettől, az össz költség a táblán jelzettnél 20 arany + 3500 HUF-al lehet kevesebb (13800 HUF), míg manageri termelése 86 forinttal csökken.

Összegzés:
Aki munkások foglalkoztatásába kezdene mindenképp Q5 cégben tegye azt jelen árak mellett, aktivitástól függően megpróbálhat akár napi több alkalmazottat is tartani az engedélyezett ötnél, raktárát aki megteheti próbálja legalább 5000-esre bővíteni és a minél kényelmesebb és nagyobb napi ütések eléréséhez fejlesszétek városházaitok!

Remélem cikkem ismét elnyeri tetszésetek, de ha igen, ha nem harcoljon mindenki Kína eltörléséért és Hellokitty visszaszerzéséért!
Üdvözlet,
Baksa Márk
a Vérbulcsú Szakasz gazdasági főhadnagya
a Gazdasági és az Oktatási Minisztérium segítő munkatársa

U.i.: Köszönöm mindazoknak akik a cikk első felét vótolták, így top5-be juttatva azt!