BOSNA,KOLIJEVKA ČOVJEČANSTVA!

Day 533, 13:10 Published in Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina by Zmaj_OD_Bosne

Nakon što je svjetsku javnost uzdrmala tvrdnja nezavisnog istraživača Semira Osmanagića da se podno brda Visočica nalazi prva evropska piramida, pojavila se još jedna vrlo zanimljiva naučna teorija.


Pra-Bošnjaci su stvorili Mezopotamiju

Sve piramide na planeti, uključujući i one u Egiptu, Sjevernoj i Južnoj Americi, ''plod su bosanskog uma''. Ovu tvrdnju iznio je dr. Maid Hadžiomeragić, koji već dugo prikuplja informacije i saznanja na osnovu kojih je prije dvije godine objavio knjigu ''Bosna kolijevka čovječanstva'', koja se značajno kosi sa zvaničnim naučnim stavovima.
- Prabosanci su stvorili kameno klesarstvo na planeti Zemlji još prije 60 000 godina. Zatim su otišli u Aziju i stvorili čuvenu Mezopotamiju, gdje su usavršili to graditeljstvo, a to je znanje preneseno i u Egipat i Ameriku – tvrdi Hadžiomeragić.
Svoje vizije, kako kaže, temelji na osnovu arheoloških nalaza sa područja oko Doboja i Dervente, iznoseći podatak da je na ovom području napravljeno više kamenog oruđa nego bilo gdje na planeti.

- "Ali, to nije ušlo u svjetsku nauku, mislim iz nekih ideoloških razloga koji su postojali prije 30-40 godina. Kao što je poznato, prije 13 000 godina, led je prekrio Zemlju, pa i područje Posavine. Tada je i nestalo ovo veliko naselje koje je doseglo visok stupanj razvoja. A odjedanput je na Bliskom istoku prije 10 000 godina napravljena prva građevina od slaganog kamena. Tu pračovjek nikada nije živio i to znanje je odnekud došlo. Dio grupe je odtišao u Aziju i, po mom tumačenju, osnovao Mezopotamiju. Proces naseljavanja se tako dalje širio" – pojašnjava svoje stavove Hadžiomeragić.
Dodaje da završava još jedno veliko djelo ''Postanak svijeta'', koje će biti sabrano u četiri knjige.

Mišljenje dr. Hadžiomeragića o postojanju piramide kod Visokog:
Hadžiomeragić je obišao mnoga mjesta širom Bosne i ostatka svijeta,o kojima iscrpno govori u svojim knjigama. Prikupljao je i informacije o piramidama, a piramide u Meksiku posjetio je davne 1972. godine. Na pitanje šta on misli o tvrdnji o postojanju piramida kod Visokog,kaze:
"Ne mogu ni demantirati niti se složiti s tim. Još ništa nije ozbiljno urađeno da bi se o tome govorilo. To su samo nagovještaji, vizije pojedinih ljudi, i to sve treba dokazati. Lično mislim da je to neka građevina iz srednjovjekovne Bosne. Pitanje je, ako postoji objekt, kako je prekriven zemljom? Ako je taj sloj prirodno nastao, onda je to staro više hiljada godina, a ako je vještački nasuto, onda može biti iz bliže prošlosti..."

U interview-u od 20.novembra 2005 godine,bosanski istrazivač Semir Osmanagić na sljedeći način komentarise tezu dr. Maida Hadžiomeragića da je Bosna kolijevka čovječanstva.

"Tu se ponovo moramo poslužiti rezultatima antropološke genetike. Ona, prvo, pokazuje da je čovjek kao autohtono biće star samo 150.000 godina. Drugo, da je izlazak iz Afrike bio prije 65.000 godina. Treće, da su prvi ljudi, sofisticirani kromanjonci, došli u Evropu prije 55.000 godina u područje Baskije. I četvrto, da je ovaj prostor, prostor sjevernog Balkana, Bosne i jadranskog bazena naseljen od prije 27.000 godina. Drugim riječima da je u to doba, dakle u ledeno doba, ovaj dio Bosne i Jadrana bio jedna od najprivlačnijih oaza u Evropi. Prema tome, sam taj podatak od 27.000 godina se kosi sa pretpostavkom gospodina Hadžiomeragića o 55.000 godina i prabosancima. Tako da, što se tiče godina, tu se vjerovatno može na neki način polemisati. Što se tiče ideje, ona sigurno zaslužuje neku pažnju. Kada pokažemo da je jedan ovakav kolosalni kompleks postojao na bosanskom tlu, onda to očigledno mijenja dosadašnja uvriježena razmišljanja u konvencijalnoj nauci. Zapravo, mnoge od njihovih teorija se zapravo ruše u paramparčad, i ja bih rekao s razlogom. Jer, zvanična nauka, osobito u manjim zemljama kao što je Bosna, mora poštovati sve te metode koje se izbacuju zadnjih godina, a koje jednostavno mijenjanju ono što je taj okoštali konzervativni establišment utvrđivao decenijama. Te stvari se moraju mijenjati. Reći ću samo jednu stvar koja je vrlo interesantan primjer. Kad sam pominjao one položene stećke, riječ je o jednom istraživanju od prije 60 godina kada je Kosta Ćurić, na osnovu jednog ili dva kamena bloka, rekao da je riječ o položenim stećcima, bez ikakve kritičke provjere. Ta se teza provlači u stručnoj literaturi već 60-70 godina. Ugledni stručnjaci danas i dalje smatraju da je riječ o bosanskoj nekropoli stećaka. Međutim, uvidom na licu mjesta, kada dovedete stručnjake različitih profila – geografa, građevinca, sedimentologa, arheologa, stručnjaka za srednji vijek, može se lako utvrditi da se takve teze u stručnoj literaturi moraju mijenjati i prilagođavati novim saznanjima nauke."