Bolhából elefánt, avagy hogyan lesz egy kommunikációs hibából nemzetközi botrány

Day 945, 03:01 Published in Hungary Hungary by Feherlofia Koppany
Figyelmeztetés! Közéleti vonatkozású cikk!

Az alábbi cikk kormány és rendszerkritikát tartalmaz! A benne foglaltak sérthetik egyesek erepublikos politikai meggyőződését! Aki úgy érzi nem tud ezzel a nehézséggel megküzdeni, ne olvasson tovább! Ugyan így nem ajánlott az olvasás folytatása szövegértési zavarokkal és pszichés gondokkal küzdőknek!


__________________________________



Jah, még mindig Rhone-Alps. 🙂

Tegnapelőtt kerültem bele a franciákkal folyó tárgyalásokba és így két nap után már átlátom, hogyan is alakult ki a jelenlegi helyzet. Tekintve, hogy nem igazán volt tájékoztatás és a szájhagyomány útján terjedő pletykákon kívül még mindig nem sok érdemi információ van az eset hátterével kapcsolatban, röviden összefoglalom az elmúlt pár nap eseményeit. Gyenge idegzetűekkel előre közlöm, hogy nem a franciák voltak a nagyobb lámák, így számukra a cikk olvasása sokkot okozhat, jól fontolják meg a folyatást.


A Rhone-Alps, Aquitane támadást egy általános egyeztetés előzte meg a franciák, a Főniksz és mi közöttünk. Ez alatt megbeszélésre kerültek a terv végrehajtásának részletei, az anyagiak tisztázása és két régió jövője. Az operatív résszel nem volt semmi gond, az eredmény mindenki számára ismert. A pénzügyi rész szintén gond nélkül zajlott. A magyar kormányzati kommunikáció ennek közlésével már bajban volt, a lakosság több ezer goldos költséget és anyagi romlást vízionált, a valóság azonban az, hogy mi csak az RA elleni közvetlen támadást fizettük, a swapokat a PHX állta, a hadügy a lakossági költésen kívül pedig lényegében nem is költött a régió támadására.

A harmadik rész, vagyis a RA további sorsának tisztázása az ahol nyergesvontató került a gépezetbe. A tárgyalások során sok minden felmerült, a teljes alkudozási folyamatot nem ismerem. Ugye ismert, hogy a franciák 4k goldról indultak, majd végül 1600-2300 goldos összeg került megegyezésre a bevételek alapján.

Ez az a pont ahol a félreértések zöme gyökerezik. A tárgyalási folyamat végén lényegében két verzió volt az asztalon, 35% RA bevételéből, vagy pedig 15% a teljes magyar bevételből az 1600-2300-as sávban.

A franciák 250 goldos napi bevételt hallucináltak RA-ra, Bogdan_L statisztikája alapján. Ez 7500 goldos bevétel havonta, amire az 1600-2300-as sáv bérletként korrekt. A teljes bevételre vonatkoztatott bérleti díj számítást arra alapozták, hogy nem lehet kiszámolni egy adott régió adóbevételét, erre a felvetésre pedig a magyar tárgyalófél nem tudott reagálni.

Természetesen azt senki nem vette figyelembe, hogy a régió csere esetén ezek a számok jelentősen át fognak alakulni. Sem a franciák nem vették ezt figyelembe, se a magyar félnek nem jutott eszébe ezt felvetni.

A tárgyalások már 3 órája húzódtak, a türelmét vesztett magyar tárgyaló delegáció pedig belegyezett a 15% teljes magyar bevétel bérletként való kifizetéséről az 1600-2300-as sávban, csak hogy végre már induljon az akció.

A francia fél ez alapján jogosan tekintette véglegesen eldöntöttnek az egyezséget, hiszen arra rábólintott a magyar kormány képviselője, tanúként pedig ott volt a fél Főniksz.


Az akció lezajlott, teljes siker, a magyar kormány pedig hirtelen nem tudta, hogy mi a helyzet, kapkodó és félinformatív nyilatkozatot tett a bérletről. A felháborodás után olaj volt a tűzre, hogy kijelentették, a franciák még ennél is többet akartak és mindenki számára úgy tűnt, a kapzsi franciák alaptalanul követelőznek. A félreértés áradatot csak fokozta, hogy a megbeszélés után a kormánytagok egymást sem tájékoztatták pontosan arról, hogy miben is állapodtak meg tulajdonképpen a franciákkal, ezért ahány kormánytag, annyiféle nyilatkozat keletkezett, tovább fokozva az általános értetlenséget.

Követelőzésről persze szó sem volt, a franciák a fenti megállapodás alapján, teljes nyugalomban várták az események alakulását. Míg itthon már a köcsög franciák cikkektől volt hangos a sajtó, a francia média az olaszokkal való feszültségüket tárgyalta, a francia kormány pedig tájékoztatta a lakosságot a magyar és a francia kormány közti egyezségről, aminek mindenki örült.

Tegnapelőttre a helyzet már kritikussá vált, a magyarok egy része úgy érezte, nem tetszésének hangot kell adni a francia médiában, vagy éppen az ellenséges médiában kell lejáratni az országot. A magyar hőbörgési hullám előtt a franciák a fentebb említettek után értelem szerűen jogosan álltak teljes értetlenséggel. Egyik nap a kormányuk még bejelenti, hogy megállapodtak a magyarokkal, másnap pedig a mi anyázásunktól hangos a sajtójuk.

Az anyázásba a hibás következtetések miatt a mi oldalunkon beszálltak a szerbek is, a tegnapi nap folyamán pedig az esetet már az EDEN is a két fél közti feszültség szítására használta fel.


Tegnap előtt ezen a ponton kerültem be az egyeztetésekbe. Az első megbeszélés alatt nagyjából 3 óra a félreértések sorozatának felderítésével telt, hogy akkor most ki mikor és kinek mit is mondott, valamit sikerült elfogadtatni a tényt a franciákkal, hogy RA nem hoz 250 goldot naponta, a jelenlegi hozama kb 90 gold és eszünk ágában sincs a teljes bevételünk alapján fizetni, API adatok után RA bevételének egy része kifizetéséről lehet szó. Tekintve, hogy a magyar kormány pár nappal korábban türelmetlenségében egy másik megállapodást fogadott el, ez egyáltalán nem volt sem egyszerű, sem feszültség mentes.


Összefoglalva tehát. A magyar kormány hibát követett el egy sok tanú előtt kapkodva elfogadott szóbeli (csetes) megállapodást, majd pedig a kormányon belüli kommunikációs hiányosságok miatt sorozatos hibás nyilatkozatokat tett az esettel kapcsolatban, mely félreértések láncolatához és nemzetközi botrányhoz vezetett.

A félreértéseket sikerült tisztázni, az érveinket a franciák tegnap elfogadták, az elkövetkező napokban pedig remélhetőleg sikerül tető alá hozni egy olyan megállapodást amely mindkét fél számára előnyös.


Az eset azt hiszem tanulsággal kell szolgáljon a mindenkori magyar kormánynak. A diplomácia a türelemről szól, a hibás (kormányon belüli és kívüli) kommunikáció pedig akár helyrehozhatatlan károkat is okozhat. A lakosság részéről pedig könyörögve kérek mindenkit, hogy mielőtt lejáratja az országot a külföldi médiában, vegyen egy mély levegőt, hátha addig az esetleg hibázó kormánynak sikerül kiadni egy épkézláb nyilatkozatot.




Üdv,

Feher