Az újságírásról

Day 937, 03:58 Published in Hungary Hungary by montaigne

Kedves olvasóim!

Régóta elhatároztam, hogy írok egy cikket az újságírásról és megfogalmazok néhány tanácsot. Először kezdeném egy kis elemzéssel, ugyanis mostanában több országban adtam ki cikket, és csokorba szedtem tapasztalataimat.

-Szerbia:
A legkompetitívebb ország: ez az egyetlen hely, ahol az előfizetők számát tekintve nem férnék be a TOP10 újság közé. Nagyon erőteljes az állami cégek kommunikációja. Hét állami org előfizetői bázisa haladja meg az 5000-et. Gyakran adnak ki cikkeket, amelyeket a hadsereg masszívan szavaz. A privát sajtó érdekes, izgalmas, igényes, néhány köztiszteletben álló közéleti személyiség pl Lipec, Lunatic, Heronia és RazorSRB jelentik a mércét. Nehéz ott helytállni!

-Magyarország:
Itt nagyon visszafogott az állami (szakmai) kommunikáció. A hiányzó szegmenseket lgabor72, borembukkk, Tomi_ur / vasmegye és az UVVA valamelyest betölti (nemcsak állami munkát, hanem állami kommunikációt is ellátnak!! Max respect Nekik!). Kevés a jó cikk, kevés a magával ragadó üzenet. Esztétikai mércének smach-ot tekintem, kár, hogy kevés embernek van meg a türelme, tudása és igénye, hogy ezt a szintet hozza.

-Románia:
Haldoklik a sajtója. Bogdan_L tartja magát, de hiányzanak a korábban megszokott igényes elemzői cikkek, pl sebahmah, vladb stb részéről. Egy eléggé semmitmondó troll cikkem 2 óra alatt TOP rated lett. Csak azon hümmögtem, hogy miért volt olyan kevés komment, aztán látnom kellett, hogy rengeteg TOP20-as cikk alatt 5-6 komment árválkodik mindössze.

-Moldova:
Nem jobb a sajtója, de az ország (külső / belső) fenyegetettségi állapotban él, és erről az emberek beszélni akarnak. 100 vote / cikk = maga a csoda, de a franchise partnerem révén sikerült.

-Szlovénia:
Néhány hónapja az újságom döbbenetet okozva 100-nál is több szavazatot kapott, ami minden idők talán második / harmadik legmagasabb értéke volt. Azóta megostromolták az ezret is, majdnem összejött. Hogyan? Mozgalmas életük van. Az eredetiséget masszívan jutalmazzák, a szlovén sajtóból nemrég jutott be cikkem a nemzetközibe közel 500 szavazattal. Ugyanez a cikk a magyar sajtóban alig kapott 200 felett.

Hogyan néz ki manapság országokra lebontva a TOP 50 újság rangsora?

1. Szerbia: 10 állami org, 4 privát, összesen 14 újság
2. Lengyelország: 3 állami org, 7 privát, összesen 10 újság
3. USA: 1 állami org, 6 privát, összesen 7 újság (ebből 1 halott: Emerick)
4. Magyarország: 2 állami, 4 privát, összesen 6 újság (ebből 1 halott: Quicksilver)
5. Horvátország: 1 állami, 2 privát, összesen 3 újság
6. Románia: 1 állami, 1 privát, összesen 2 újság.
7-14 hely: Spanyol, Francia, Orosz, Brazil, EDEN, Phoenix, 1-1 állami újság,
Török (BattalGazi), Görög 1-1 privát újság.

Nincs a TOP 50-ben indonéz, német, angol, argentin, bolgár és kínai.
A listát látva, Magyarországon lenne létjogosultsága annak, hogy a jelenleginél több és diverzifikáltabb, meghatározott tematikával rendelkező állami cikkeket adjunk ki. Pl Szerbiában rendkívül sikeres az ottani „Hadügyi Közlöny”, a „Hadsereg Lapja”, az „Elnöki Újság”, „A ki és bevándorlási közlöny”, „Az Oktatási Minisztérium Lapja”, az „Egészségügyi Hírmondó”, a „Gazdasági Közlöny”, stb. Ehhez meg két dolog kellett: igényes cikkek és aktív olvasók, akik megszavazzák, előfizetnek rá. A kettő egymásra épül.

Manapság ahhoz, hogy beleférjen valaki a nemzetközi TOP 50-be, 4192 SUB szükséges. A TOP 50 egyre inkább szerb területté válik, a lengyelek még tartják magukat, minden más ország visszaszorulóban van.

Hogyan lehet a TOP50 újság közé bejutni?
-Csakis akkor, ha nemzetközi szinten adsz ki cikkeket.
-Ha egyedi vagy (Tall_Niki, Bogdan_L, akik már ott vannak), AndyMiller (odaérhet)
-Ha nagyon populista vagy (Ostin)
-Ha hatalmi pozícióból írsz (elnökök, külügyminiszterek, gazdasági mogulok)
-Ha híres harcos vagy: BattalGazi (már ott van), lgabor72(odaérhet)

Hogyan lehet elkezdeni?
-Magas vote számot csakis eredeti, magas szakmai / érzelmi szintű cikkel lehet elérni. Az emberek korábbról megszokták az igényességet (helyesírás ellenőrzés, tördelés, kiemelés, képanyagok). Ebből nem akarnak és nem is illik visszalépni.
-Vigyázz a stilisztika elemi szabályaira! Egyazon mondaton belül ne ismételd a szavaidat! Ne írj 2 sorosnál hosszabb mondatokat! A cikked lehetőleg legyen jól felépítve! (minimális követelmény: bevezető, cselekmény, csúcspont, befejezés).
-Ne sértegesd az olvasót! Ne vádaskodj alaptalanul, inkább ironizálj!
-Ne tolakodj a vote+subbal! Az olvasó felnőtt ember, tudja, hogy mi a dolga!
-Ha jó cikket írtál, akkor reklámozzad pl a mibbit-en! (sokszor pár szavazat nagyon számít!)
-Használj bb kódokat, és sok-sok képet, hogy megtörje a szöveg monotóniáját!
-Ne használd az erep reklámját! Egyszer kíváncsiságból kipróbáltam és 3 Goldom ment el 10 szavazatra, nulla SUB-ra.
-Derüljön ki viszonylag hamar, hogy mit akarsz mondani! Használj figyelemfelkeltő címet!
-Tanuld meg forgatni a szavazatokat és az előfizetéseket! Vannak olyan cikkek, amelyek sok szavazatot, mások sok előfizetőt hoznak!
-A sok szavazatot hozó cikkek (amik pár óra alatt bekerülnek a TOP20-ba) esetén menet közben is alakíthatod a tartalmat! Pl a cikk alján reklámozhatod egy kollegádat, vagy önmagad korábbi cikkeit, képekkel olvashatóbbá teheted a szöveget, kiemelhetsz 1-2 kommentet. Volt olyan esetem, hogy egy cikkem 300 feletti szavazattal rendelkezett, amikor aktualitását veszítette, de még 36 órán át tovább ketyeghetett. Mivel volt egy ígéretes új témám, ezért lecseréltem az egész cikket és nemzetközi TOP#1 lett belőle.
-Ha a cikkedet sokan kommentelik, akkor legyen a tied az első és a 20-ik komment! Ezeket sokan olvassák! Volt, hogy egy cikkemet megölte egy kiemelt helyen levő gonosz komment.

Tanácsok a haladóknak
-A cikkírók figyeljék a kommenteket! Nem ritka, hogy egy-egy találó komment hatására pl törlöm a cikket, vagy újraírom az egészet. Igen, sokszor jobb a komment, mint maga a cikk. Szégyen ezt beismerni? Ugyan! Az a szégyen, ha nem bírsz ezen túllépni!
-Határozd meg önmagad és azt az image-t, és tematikát, amit képviselsz! Jobba-balra eltévelyeghetsz egy kicsit, de nem sokat, mert a közönség megbüntet. Pl nekem is jelentek meg igényesnek mondható gazdasági (hadi) elemzői cikkeim, de a közönség rá sem hederített, ergo nem is fogom erőltetni. Tőlem a közönség elvárja a finom humort, a külpolitikai tájékoztatást, a politikai propagandát és esetleg a politikai töltetű szépirodalmat. Ha másról írok, akkor az bukta. A külföldi olvasók meg elvárják, hogy angolul is tájékoztassam őket, úgyhogy ez a cikkem 15-20 SUB veszteséget fog jelenteni.
-Támogassátok egymás törekvéseit pozitív kommentekkel, reklámokkal!
-Kössetek nemzetközi együttműködéseket! Nekem pl egy-egy jobb cikkemet 6-7 nyelvre is lefordítják.
-Válasszátok meg az időzítést! Én szeretek csütörtökön és pénteken írni, így sok cikkem megmarad a top20-ban szombat vasárnapra, amikor kevesen írnak, de sokan olvasnak.
-Hetente adjatok ki legalább egy cikket!

Hogyan alakul egy cikk szavazatainak dinamikája?
1. Megírod, megjeleníted. Ha pályakezdő vagy és nincs elégséges előfizetői táborod, akkor a potenciális szavazataid 90%-át megkapod 1-2 órán belül. Utána a cikked kikerül a friss cikkek közül és kb vége, még akkor is, ha jó cikket írtál. Így volt ez az én esetemben is.

2. Ha cikked kikerül a frissen megjelentek első oldaláról, akkor három lehetőséged van:
-reklámozod pl a mibbiten, vagy más cikkei alá spammolsz (esetleg megkérsz néhány barátot, hogy shoutoljon).
-Ha jól csináltad, mire kikerülsz a friss cikkek közül, addigra bekerülsz a hazai TOP cikkek közé és ott is maradsz 45-46 órán keresztül.
-Ha nem kerültél be a TOP-ba, akkor se add fel (amennyiben vannak előfizetőid)! Ugyanis a nap folyamán az előfizetők kb 10% megszavazza a cikkeidet és jóval később, de becsúszol a TOP cikkek közé. Ilyenkor (ameddig be nem kerülsz a TOP hírek közé) új előfizetőt egyáltalán nem szerzel, csak szavazatot (ugyanis szavazataidat épp az előfizetőidnek köszönheted).
Ha a cikked bekerül a TOP-ba, onnantól kezdve megduplázhatod a benne rejlő szavazatpotenciált és ismét jönnek, csöpögnek, csordogálnak a SUB-ok.

3. A harmadik nagy lehetőséged akkor jöhet el, ha bekerülsz a Nemzetközi TOP 20-ba. Ehhez ma kb 400-500 szavazatra meg cikken belül angol fordításra van szükség. Ilyenkor az egész világ felfigyelhet rád, kaphatsz hideget-meleget, de a kommentek már nem árthatnak, mert addigra már vagy 40-en megírták a véleményüket. Ebben a fázisban tudod a legtöbb új előfizetőt megszerezni. Miért? A legtöbb országnak értékelhetetlen a sajtója és a nemzetközi híreket olvassák. Sok kicsi meg sokra megy.

Néhány apró plusz info
-Volt sok átlagos és 5-6 kiemelkedően jó cikkem; ebből kettő volt olyan, ami 400-nál több sub-ot hozott, míg egy átlagos cikk kb 10-20 sub-ot eredményezhet. A legrosszabb cikkem sajnos 60 SUB elvesztését hozta.
-Mindig gondosan megválasztom a témát. Ha nagyon jó eltalálom, akkor folytatást is írok, de 2 folytatásnál tovább soha nem mentem, mert a közönségnek sokszor magasabb az elvárása, mint amit az én fantáziám ki tudna elégíteni, ezért jönnek az unsub / unvote-ok.
-A szabadszájúságban sokszor bevállaltam néhány FP-t, de vigyáztam arra, hogy ne tegyem ki magam bannolásveszélynek.

To international readers
This is an overview of journalism. I am planning to translate itt o English as well, please have patience, it is only a matter of 1-2 days.