Az együttműködés korszaka

Day 406, 14:50 Published in Hungary Hungary by Bertrand Russell

Az együttműködés korszaka
- gondolatok az Országgyűlés szerepéről és jövőjéről –
írta: Bertrand Russell, a Szolidaritás Párt frakcióvezetője

Az Országgyűlés december 28-án tartotta második ülését, miután eMagyarország megválasztotta 25-én új kongresszusi képviselőit. Az előző ciklushoz képest alaposan átrendeződött a kongresszusi patkó – a törvényhozásban a Magyar Hazafiak Pártja 3 képviselőt vesztett, a kis pártok, mint a Nemzeti Honvédő Párt és a Demokratikus Konzervatív Párt képviselőinek száma a felére csökkent, míg a poraiból feléledő Polgári Platform 6-tal, a Szolidaritás Párt pedig egy képviselővel tudta jelenlétét megnövelni. Ez az én olvasatomban azt jelzi, hogy a polgári és mérsékelt erők felé nagyobb bizalommal fordulnak eMagyarország lakosai és a higgadt és professzionális politikára adták voksukat.

Az Országgyűlést mint törvényhozó szervet korábban nem vette igazán komolyan egy kormányzat sem. Megalapítása azért húzódott el, mert a végrehajtó hatalom nem tekinthetett nyilvánvaló inaktivitásuk miatt másként a képviselőkre, mint szavazógépekre, akik pusztán arra lehettek alkalmasak, hogy a kormányban eleve eldöntött kérdésekre rábólintsanak. Ám a játék színesedésével szükségszerűen növekedett az állampolgárok jogos igénye arra, hogy a képviseleti demokrácia ne csak elvben, hanem a gyakorlatban is érvényesüljön.

A jelenlegi ciklus olyannak ígérkezik, amelyben a képviseletet végre meg lehet valósítani és eMagyarország törvényi és alkotmányos kereteit meg lehet teremteni. Biztos vagyok benne, hogy a kongresszus összes pártja elkötelezett abban, hogy országunkat az európai színvonalú köztársaságok sorába emelje és az ehhez szükséges lépéseket a Parlament falain belül megtegye. Azonban látnunk kell, hogy a kongresszus többségét jelentő SZP és PPL jelenleg egységes és átfogó koncepcióval rendelkezik eMagyarország jövőjével kapcsolatban és rendelkezik azzal az erős politikai szándékkal is, hogy a törvénykezés irányát a szükséges többség állandó biztosításával képes legyen irányítani, hiszen számtalan, a zavartalan és eredményes működtetéshez fontos törvényjavaslatot kell még beterjesztenünk és elfogadtatnunk.

A polgári és mérsékelt erők pártjai, a PPL és az SZP felsorakozott a sikeresen és megbízhatóan dolgozó szociális miniszter, PetiB mögött és elnöknek jelölte a január 5.-i választásokon. Ez azt jelenti, hogy jó esély van arra, hogy nem csak a kongresszuson belül, hanem azon kívül is, a végrehajtó hatalom élén egy egységes támogatással bíró játékos legyen. Különösen fontosnak tartom, hogy PetiB-et megválasszák, hiszen a hatékony törvénykezésnek és így a stabil és gyarapodó államnak is feltétele a harmonikus viszony a kongresszus és a kormány között. Személyes tapasztalataim szerint PetiB azonban nem csak a fentebb körülírt politikai tőkével, hanem azzal a tudással és személyiségvonásokkal is rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik őt egy megfontolt és körültekintő kormányzásra és a kongresszussal való folyamatos együttműködésre. Most úgy tűnik, hogy eMagyarország az újjáépítés korszaka után az együttműködés korszakába léphet PetiB megválasztásával.

Bízom abban, hogy az Országgyűlés folytatja a megkezdett utat és az ügyrendi és szervezési nehézségek ellenére is elvégzi a rászabott lényegi feladatot, vagyis azt, hogy biztosítsa az állam optimális működéséhez elengedhetetlen feltételeket. Ezért minden polgárnak javaslom, hogy vegye szemügyre fenti érveimet PetiB megválasztása mellett és január 5-én szavazzon rá!