Az acélt megedzik

Day 2,501, 18:28 Published in Hungary Hungary by Solkim

Ki volt borosjenői báró Atzél Ede?

Valószínűleg keveseknek mond ez a név bármit is, pedig a nemzeti érzelmű (vagyis nem kommunista) antifasiszta ellenállás vezető személyisége volt, aki nyugodtan szolgálhat ma is példaképként.

Atzél Eduárd Béla György István - vagyis a kis Atzél Édi - 1906. október 10-én született Budapesten, báró Atzél Elemér és gróf Wass Mária második gyerekeként. Születése után egy évvel a szülei elváltak. 1916-ban meghalt az anyja, '19-ben az apja. Ahogyan az anyja neve alapján sejthető, Ede közeli rokonságban volt Wass Alberttel. Konkrétan unokatestvérek voltak.

Wass Albert így ír ezekről az évekről: "A háború összeomlása és hazánk földarabolása után Rákhel néni, apám idősebbik nővére, gróf Horváth-Toldy Rudolfné vette át [Ede nővérét, Lydiát], míg Édi hozzánk került, Vasas-Szentgotthárdra. Így kerültünk hát össze, Édi meg én. A barátkozás nehezen indult el, mivel mi ketten két nagyon is különböző világban éltünk. De mindketten magányos lelkek voltunk. Én visszahúzódó, ő rámenős természetű. Ellentétek, akik rendre hozzánőttek egymáshoz és kiegészítették egymást. Ahogy közös barátunk, Reményik Sándor fejezte ki egyik versében: »én végigálmodtam az álmait, s ő végigélte az én életem.« Édi tanított meg verekedni, s én tanítottam őt meg a mesék szépségére. Pár év alatt úgy összenőttünk, mintha vér-testvérek lettünk volna."


Wass Albert, Géza nevű fiával és Albert nevű unokájával 1988-1990 körül

"Együttélésünk azonban csak aránylag rövid ideig tartott. Néhány esztendő mindössze. Mikor nagyszüleink átköltöztek Mező-Záhra, ahol nagyapám másik birtoka volt, Édit magukkal vitték. Akkor éreztem magam először valóban egyedül. Számomra ő képviselte az erőt és bátorságot. Félelmet nem ismerő természetét mindenki csodálta.

Rövidesen együtt jártunk a kolozsvári református kollégiumba, ő azonban Rákhel néninél lakott, a Deák Ferencz utcában, én meg fent a Majális utcában éltem, mostoha-anyám nagybátyjánál. Így aztán útjaink lassan szétváltak. Őt Németországba küldték, egyetemre, engem Debrecenbe. Csak vakációk idején találkozhattunk. Ő Bársony nevű lovát készítette elő a zsuki versenyekre, én meg Cica nevű lovamat szelídítettem, míg hívásomra úgy jött, mint egy jó kutya."


Atzél Ede lovagol

"Egy láthatatlan szál mindvégig összekötött valamiképpen. Míg gróf Bethlen Beátát, aki eredetileg az én jegyesem volt, feleségül nem vette. Ez kissé megrontotta köztünk a barátságot nehány esztendőre. Nagyapánk halála után a záhi birtok felét ő örökölte, másik felét én, s mivel ő Záhon élt, a hajdani gazdatiszti épületben, az én részemet is ő bérelte. Vadászni azonban továbbra is együtt jártunk, amikor csak lehetett. De én akkor már íróember voltam, kit elfoglalt a magam élete, őbelőle pedig Erdély egyik legjobb közgazdásza lett, vezető politikusa, ha szabad ezt a szót »politikus« kimondanom, mert hogy ő már nem neheztelhet érte. De egyenes, bátor magatartására, aktív magyarságára találóbb szót nem lelek. Nemzetéért élő, nemzetéért küzdő bátor politikus volt hajdani testvér-bátyám, Atzél Ede. Egyike azoknak a ritka embereknek, akik történelmet csinálnak. Áldja meg emlékét a magyarok Istene.”


Ezt sem a szél fújta össze

Atzél Ede 1929-ben vette el gróf Bethlen Beátát (1908–197😎. Hat gyerekük született: 5 fiú, egy lány. Ede jelentős szerepet játszott az erdélyi magyar politikában az Erdélyi Magyar Párt vezetőségi tagjaként. Szembenállt a kommunistákkal és később a németekkel is. Egy másik erdélyi származású iró, Katona Szabó István ezt írta róla: „Már az 1930-as években feltűnt józan, megalkuvásmentes, a gazdasági alapok megteremtésének elsőségét hirdető, a szórványmagyarságot támogató politikájával. Ez pedig sértette olyan politikai erők érdekeit, melyeknek egészen más céljaik voltak és eszközeikben sem válogattak... A népfrontos szövegek ugyanis a magyar-román megbékélés érdekében lemondtak az un. sérelmi politikáról, vagyis a magyar kisebbségi jogi, gazdasági hátrányainak, a magyar intézményrendszert és vagyonokat, köztük az egyházi vagyont kifosztó, a magyar egyházi iskolákat fojtogató sérelmek felvetéséről és nemzetközi fórumokon történő feltárásáról... Ettől kezdve a baloldal szemében elvakult nacionalistának, nemegyszer fasisztának minősült, az az ember, akit a mezőségi román parasztok maguk emberének hívtak, aki minden ifjú házasnak, legyen román vagy magyar egy-egy borjút adott ajándékba esküvőjén. Csakhogy míg a »baloldali vezetők«, a harcos kommunisták biztonságos helyeken ültek Moszkvában, a hátországban, Atzél Ede az élete kockáztatásával vitte át a frontvonalon a magyar fegyverszünetet előkészítő bizottságot, köztük kommunistákat és visszatérve szabadcsapatot szervezett, vasúti vonalakat, hidakat robbantott, hogy a visszavonuló németek ne tudják kihurcolni a magyar fiatalokat és a rabolt értékeket."


Báró Atzél Ede (1906-1945)

"A megszálló németek és nyilasok halálra keresték és nyílt parancsba adták ki a nyilas karhatalomnak, hogy bárhol találják, azonnal agyonlőhetik. A nemzeti ellenállás egyik fontos szakaszát vezette Budapest ostrománál és az ellenállók megbízásából vette fel a kapcsolatot Gödöllőn a szovjet főparancsnoksággal, azzal a feladattal, hogy megállapodjanak a front megnyitásáról és megkíméljék Budapestet a totális ostromtól. Ez 1944 decemberében történt. Hivatalosan ekkor tudtak róla utoljára. Később, szovjet fogságból hazatértek még említették, hogy látták valamelyik fogolytáborban. Sokszori keresés még mindig nem vezetett eredményre... Bethlen Beáta grófnőt hat kiskorú gyermekével együtt kitelepítették. Egykori munkatársát, Dudás Józsefet pedig 1957-ben kivégezték.”

Egyes hírek szerint a szovjetek később átadták Atzélt a román hatóságoknak, akik 1954-ben a nagyszebeni börtönben agyonverték. Gödöllőn emléktábla áll a tiszteletére.


Emléktábla Gödöllőn

Atzél Ede hat gyermeke közül az egyik elvette feleségül Wass Albert fogadott lányát (aki úgy lett Wass fogadott lánya, hogy már felnőtt volt, amikor az anyja hozzáment az íróhoz). Egy másik fia 65-ben szabadult az 56-os részvételéért a tüntetésekben. Utána elkötelezetten pártolta a csángók ügyét, pl. segélyekkel, tanulmányutak szervezésével, de a saját lakása is bármikor nyitva állt akár a váratlanul érkező látogatók előtt is. Egy harmadik fia pedig a fizikai erőnlét terén lépett apja nyomdokaiba, amint azt a kép is mutatja.


"Szabolcs Atzel-Bethlen" (1997)

Atzél Edének legkevesebb 10 unokája van. És bár azt mondják, hogy az alma nem esik messze a fájától, meg kell emlékezni arról is, hogy sajnos az egyikük pár hónapja "Combinós gyilkos" néven vonult be a köztudatba. De ez természetesen nem kisebbíti a nagyapja érdemeit.