Analiza dodjele drzavnih paketa

Day 2,856, 12:33 Published in Serbia Croatia by eP0SEiD0N

Poštovani, na samom početku bih naglasio da tekst koji se nalazi pred Vama predstavlja lično viđenje situacije u vezi Pješadijskog paketa i državnog učešća u samom projektu. Trudio sam se da svoje stavove i razmišljanja detaljnije obrazložim



Prošli mjesec je pokrenuta priča dodjele IK i PP paketa. Ono što je na samom početku bilo zbunjujuće na koji način se to realizuje. Jasno je bilo da pravo prijave imaju svi igrači D2 i D3 divizije, da je u planu 10 paketa, 5 po diviziji. Na kraju je realizovano 8 paketa, od toga dva za D2 diviziju, ostatak za D3. Ovaj mjesec je opet raspisan oglas/konkurs za novu grupu igrača. Pošto je tema osjetljiva, gdje se radi na favorizovanju jakih igrača na uštrb slabijih, koji se ovim potezom države u značajnoj mjeri marginalizuju, nejasno je zašto fali ozbiljnosti u ovom poduhvatu i sav posao izgleda traljavo.

Obrazloženje:
Ako se želi ostvariti kontinuitet u ovom projektu, nužnost koja se morala ispoštovati prije nego je raspisan i prvi konkurs je izrada pravilnika koji bi morao obuhvatati sledeće segmente:

1. Država – prava i obaveze;
2. Komisija za dodjelu paketa – prava i obaveze;
3. Dobitnici paketa – prava i obaveze.


Naročito se moralo voditi računa da se izbjegavaju riječi poput: poželjno, vjerovatno, ako igrač bude u mogućnosti, u slučaju da igrač procjeni....
Zašto?
Upravo iz razloga što iz ovog proizilazi najveći broj zloupotreba, da projekat ne bude svrsishodan, već da dobije sasvim novu dimenziju, upravo zahvaljujući ovim ’’rupama u pravilniku’’.



Sad ću analizirati tri grupe učesnika u ovom projektu. Krenimo redom.

Država – Trenutna situacija prikazuje da ima obavezu da obezbijedi 50% ukupnog broja sredstava neophodnih za realizaciju projekta. Na papiru relativno lako izvodljivo, daju se pare komisiji, ali problem nastaje kad su u pitanju prava države. Sve se svodi na priču da ona ima mehanizam (IGM poruke, twiter) da okupi ove igrače i odredi im bitku u kojoj je potreban njihov DMG. Problem je što ovi igrači ne snose nikakve sankcije u slučaju da ovo ne ispoštuju. Ovo igraju živi ljudi, neminovnost je da odziv ne može biti 100%, ali ako se desi situacija da igrač od 30 poziva ostvari prisustvo manje od 50%(hipotetički zaključak), znači li to da su pare uzalud bačene a još ako država mora da postavi CO, pa se pojave isti ti igrači i uzmu taj CO, šta tada imamo na djelu. Tu je neophodna jasna definicija ko tu snosi najveću odgovornost. Da li je u pitanju komisija?


Komisija – Vrši selekciju prijavljenih kandidata i na osnovu toga dodjeljuje pakete. I tu se priča završava. U ovoj grupi je najveći broj nejasnoća, da li iz razloga što je ona spona između države sa jedne i dobitnika paketa sa druge. Prva nejasnoća tiče se samih članova komisije. Ko su ti ljudi? Na koji način su tu došli? Koje kvalifikacije su ih preporučile za tu poziciju? Na koji način može doći do promjene člana ili cijele komisije?
Opet napominjem da je ovo projekat koji od svog postanka forsira kontinuitet, a koji sudeći po reakcijama nije naišao na dobar prijem (većina kongresa je protiv ili veoma rezervisana).
Prva stvar koja se mora definisati je sastav same komisije, da li je sastavljena od stalnih članova ili privremenih, možda kombinacija. Recimo da predsjednik države raspisuje konkurs za imenovanje pa da neki organ (vlada, kongres) odredi članove. Komisija mora biti odgovorna državi, podnositi izvještaje o igračima. Nakon svakog kruga, dužna je izvršiti procjenu korisnosti, da li je projekat opravdan uzevši u obzir tri bitne stavke:
1 opravdanost iz ugla igrača;
2 opravdanost iz ugla države;
3 opravdanost iz ugla igračke zajednice.


Način izbora dobitnika je najbitnija stavka. Trenutni način je potpuna nepoznanica. Kako se to može promjeniti?
Primjer:
Na konkurs se prijavi 10 igrača za 5 paketa. Svaki član komisije boduje kandidate ocjenama 1-10. Na kraju se saberu poeni i imamo dobitnike. Članovi komisije su dužni priložiti propratno obrazloženje.

Dobitnici paketa – pravo da dobiju paket, obaveza učešće 50%, izvjestan broj čokoladica i poželjno da budu što aktivniji. I to je sve. Provlači se priča, da oni imaju izvjesne obaveze, navodno definisane unutar zatvorenog kruga. To nikako nije dobra praksa. Imajte na umu da su sad prijavljeni najjači igrači, svi naredni (pretpostavka da će ovo zaživjeti) će biti sa manje snage, ne može da stoji izgovor da je u pitanju pilot projekat i da im se ne daju nikakve dodatne obaveze. Ako je projekat nejasno definisan, svi prekršaji koji se dese, pozivaće se upravo na početke (kako su mogli oni a mi sad ne možemo). Prvo se mora jasno naznačiti da igrači moraju imati srpski pasoš, zatim da ne mogu ponovo konkurisati za dodjelu paketa. Zašto nije nigdje definisana stavka vezana za povraćaj novca? Pa ovo su tenkovi svojih divizija, kako D2 tenk može da skupi milione, a njegov kolega ne može 50k. Vrlo nelogično. Može li se definisati da igrač iznos vraća u mjesečnim ratama (cirka 5k)? Nakon određenog broja krugova, time se formira novčana masa koja samu sebe održava, bez ili uz jako male intervencije od strane države u smislu davanja dodatnih sredstava. Prestaju li njihove obaveze istekom državnog paketa?



Šta ćemo sa ostalim igračima?
Može li se i tu pomoći?
Nije li od koristi da se i njima izađe u susret?
Primjer:
Taj igrač, sam sebi obezbijedi paket, država ga kreditira sa 50% ili koliko već, on vraća iznos u mjesečnim ratama. Može da se unese stavka i da obezbijedi jemca. Zašto se smeće s uma da je brojnost ono što je održalo ovu zajednicu dominantnom. Ako već stvarate povlašćene, trudite se da u što manjem obimu umanjite te razlike.



Ako postoji neko ko je pročitao tekst dovde, može da odahne, ne mogu više da kucam.

Srdačan pozdrav
Hander