ALGAJAD VAADAKE SIIA!!! (mänguõpetus)

Day 741, 06:01 Published in Estonia Estonia by Kaitseinfo Keskus

eRepubliku kodaniku põhipäevaplaan koosneb söömisest, treenimisest, töötamisest ja sõdimisest. Sellele lisanduvad siis valimised (parteijuhi, riigikogu, presidendi), äritegemine, ajalehe toimetamine, asjade ost-müük-vahetus ning suhtlus. Järgnevalt kõigest lähemalt.

Esimene nädal võib olla natuke igavam, aga mida aeg edasi, seda huvitavamaks läheb. Seega pea vastu! 🙂

Alustamine
Registreerudes alustad 5 EEK-ga ja tervisega (welness) 50% ning su level on 1.

Alustuseks kõige olulisemast - osta süüa. Iga eRepubliku kodanik vajab päevas ühe ühiku toitu. Toitumine toimub automaatselt eRepubliku päeva vahetuses (Eesti aja järgi kell 10:00) ning kui sul sahvris toitu ei ole, siis hakkab su tervis vähenema (alustajal nt -2 welnessit päevas). Toitu saab osta turult - selle leiad market->marketplace->select->fo od. Nagu kõikidel asjadel erepublikus, on ka toidul 5 kvaliteeditaset (tärni ehk lühidalt Q-d), mille vahe on lihtsalt see, et näiteks q3 annab 3 korda rohkem kui q1. Alustuseks piisab, kui ostad q1 toitu. q1 toidu saab tavapäraselt kätte ca 0,8-1 krooniga ning selle söömine annab sulle +1 welnessi. Osta kohe 3 tk, et siis järgneval kolmel päeval ei pea selle pärast muretsema.

Esimesel nädalal ei tasu muretseda, et welness on alla 50-ne.

Järgmiseks otsi tööd. Selle leiad valides market->job market. Valida on kolme ameti vahel - käsitööline, põllutööline ja ehitaja. Kuna su oskused (skill) kõigil neil kolmel alal on madal, siis saad vastu võtta ainult töö, kus minimum skill on märgitud 0. Esimesel kuul vali ainult töökohti Q1 firmades, sest töötades väheneb su welness firma kvaliteediga võrdses mahus. Esimest korda tööle mineku eest saad +5XP. Palk on väike (ja sellest lähevad ka maksud maha), aga ära muretse - oskused tõusevad alguses kiiresti ning juba nädalaga on su skill üle 2, et parema palgaga tööd hankida (töökoha saad üles öelda 3 päeva pärast tööle asumist või kui soovid varem, siis palu tööandjal sind vallandada). Kui töökoht valitud, siis töö tegemiseks vajuta oma nime kohal olevale ikoonile, mis avab sinu pealehe. Sealt näed oma töökoha nime. Vajuta firma nimele ning siis ilmub avaneval lehel ka ikoon sildiga "work". Iga kord kui töötad, saad +1XP. Iga kord kui töötad 30 päeva järjest, saad 5 kulda. Kui firmal toorainet ei ole, siis tööd teha seal ei saa (kui aga sellest sõltub su hard worker medal, siis vaheta töökohta!).

Kui nüüd endale pildi ehk avatari ka esimesel päeval üles saad pandud, siis oledki juba 2. leveli välja teeninud. Seda saab teha oma pealehelt valides "edit profile" ning see annab +2XP.

Seejärel tasub enda jõudu arendada. Selleks vali my places->army. Seal vajuta siis ikooni "train". Ka see annab +2XP.

Töötada ja treenida saab 1 kord päevas ehk iga päevaga saad vähemalt +3XP.

Kui sul on sahvris sama toodet erineva kvaliteediga, siis tarbitakse ära kõige esimesena alati kõige kõrgema kvaliteediga toode!

Levelid
Levelid on olulised vaid seetõttu, et nad avavad sulle uusi võimalusi. Alljärgnevalt on toodud, mida iga leveli saavutamine sulle annab:
2 level - treenida
3 level - regiooni vahetada
4 level - kutsuda erepublikusse sõpru (kui sõber jõuab 6 levelini saad +5 kulda)
5 level - sõdida
6 level - hääletada riigikogu ja presidendi valimistel + 5 kulda
7 level - liituda parteiga
8 level - asutada ajaleht
9 level - luua või osta ettevõte
11 level - luua organisatsioon
12 level - kandideerida riigikokku
13 level - asutada uue partei ja kandideerida parteijuhiks
14 level - kandideerida presidendiks
15 level - osta 40 welness boxi päevas
16-24 level - 5 kulda iga leveliga
25-26 level - 10 kulda iga leveliga
jne


Elukoha valik ja kolimine
Hoolimata regioonist, kuhu sa elama asud, saad igapäevaselt tööl käia kogu riigi piires.
Siiski tasuks elukoha valikul ettenägelikult silmas pidada, et seal oleks olemas haigla (mida parema kvaliteediga, seda parem). Eestis on hetkel olemas q5 haiglad Põhja- ja Kesk-Eestis.

Juhul, kui siiski on tahtmist kolida, saab seda teha lennupiletite (moving tickets) abil alates 3. levelist. Ühe q1 lennupileti hind on ca 13-15 EEK. Olenevalt moving ticketi kvaliteedist, võite lendamisel kas welnessi kaotada või parandada:
q1 -2 welness
q2 -1 welnessi
q3 welness ei muutu
q4 +1 welness
q5 +2 welnessi

Teise riiki kolimiseks tuleb end enne töölt lahti võtta, parteist ja riigikogust välja astuda. Kogu su vara kolib sinuga kaasa (sh maja, kui sul selline asi on).

Sõdimine
Sõdimiseks vali my places->army->show active wars. Sõdida saab ainult siis, kui sinu riik on sõjas ning parajasti käib lahing. Seda näitab "active battles" olemasolu. Vajuta details->go to battlefield->fight.

Iga fight vähendab su welnessit -10 võrra. Seejuures sõdida saab ainult siis, kui su welness on üle 40ne. Kui sa asud regioonis, kus on haigla, siis peale sõdimist avaneb sul võimalus haiglat külastada. Haigla taastab su welnessit vastavalt haigla kvaliteedile. Iga kvaliteedipunkt annab +10 welnessit. q5 haigla annab sulle +50 welnessit. Aga pea meeles, et haiglas saab saab käia ainult 1 kord päevas ja ainult peale lahingus osalemist! Seega vaata, et peale sõdimist ja haiglas käimist oleks su welness vähemalt üle 40-ne, et ka teine päev sõdida saaksid.

Iga sõdimiskord annab +2XP. Sõdimisega kasvab ka su auaste, mis omakorda võimaldab sõjas rohkem kahju tekitada (private +20%, corporal +40%, sergeant +60%, lieutenant +80%, captain +100%, colonel +120%, general +140%, field marshall +160😵.

Iga fightiga kulub 1 relv, ilma relvata sõdimine vähendab sinu poolt tekitatud kahju 2,2 korda, mis tähendab, et su sõjaoskused kasvavad samuti 2,2 korda aeglasemalt. Samas q1 relva hind on ca 7EEK, mis ei ole alustajale taskukohane (eriti kui päevas tuleb keskmiselt 5 fighti). Seetõttu ei tasu muretseda esialgu relva puudumise pärast. Oma sõjatugevust saad arvutada damage kalkulaatoriga.

Miks on tähtis kõrgem welness
Welness mõjutab sinu töövõimet ja jõudu sõjas. Mida parem töövõime, seda rohkem sulle tööandja tahab palka maksta ning seda rohkem sõjakahju suudad lahingus tekitada. Welnessit saab hoida või suurendada põhiliselt toidu, maja, kinkekaartide ja haigla abil. Samas tuleb meeles pidada, et toit ja maja poolt antav lisawelness sõltub sinu welnessi tasemest. Näiteks kui su welness on 40-50, annab q1 toit juurde +1 welnessit. Kui su welness on 90-100, siis vaid +0,6 welnessit. Täpsemalt saad arvutada welness kalkulaatoriga.

Riigikogu ja president
Riigikokku pääsevad igast regioonist 7 kõige rohkem hääli saanud isikut (kui häälte arv on võrdne, siis saab edasi kõrgema XP-ga isik) ning lohutusringist pääseb edasi üle riigi 5 kõige rohkem hääli saanut. Kokku on riigikogus siis 40 liiget. Oluline on meeles pidada, et kui regioonis kandideerib üldse 7 liiget, siis ei ole nende poolt mõtet hääli anda, sest kõik on juba sees! Lisaks enne valimist tasub oma erakonna esimehelt uurida (või vaadata foorumist), kelle poolt hääletada, et mitte oma häält niisama raisku lasta minna. Sest kui riigikokku pääseb juba näiteks 10 häälega, aga ühele kandidaadile antakse kokku nt 30 häält, siis 2/3 on neist niisama raisatud.

Valima minemise eest saab +1XP. Riigikokku valituks osutunu saab +20XP ja 5 kulda.

Riigikogulane saab ametiaja jooksul panna hääletusele maksimaalselt kaks ettepanekut. Võimalikud ettepanekud on järgmise😛
- citizen fee ehk mängu uustulnuka stardiraha, mis tuleb riigikassa arvelt
- eraldised
- kroonide emiteerimine
- maksud (käibemaks, tulumaks, importmaks)
- miinimumpalk
- presidendi tagandamine.

Lisaks saavad riigikogulased hääletada presidendi poolt hääletusele pandud küsimuste üle. Nagu näiteks uustulnuka tervitustekst, liidud, sõja kuulutamine, haigla või kaitsesüsteemi ostmine, embargod. Presidendil ei ole piiranguid hääletusele pandavate küsimuste arvus.

Iga hääletuse eest saab +1XP. Seega kokku on võimalik saada riigikogulastel vähemalt 80XP (40 liiget * 2 ettepanekut * 1XP), lisaks siis võib XP-d saada presidendi poolt hääletamisele pandud küsimuste hääletamisega. Seega ei tasu imestada, kui aegajalt ka väga imelikke küsimusi hääletusele pannakse.

Riigikogulase ja presidendi ametiaja pikkus on 1 kuu.

Maksud
eRepis kehtib kolme sorti makse: tulumaks (income tax), käibemaks (VAT) ja importmaks (import tax). Maksumäärad on kehtestatud tegevusalati ning neid on võimalik näha riigi majandusülevaate all. Eesti maksumäärad. Maksutulu laekub riigile, kes saab selle eest vajalikke teenuseid pakkuda (nt riigikaitse, õppetöökohad, sotsiaalabi, haiglad jne).

Tulumaksu võetakse inimese palgalt ja ettevõttest väljavõetavalt kasumilt. Näiteks kui valite töö palgaga 10 EEK ja tulumaksumäär on 5%, siis palgast 9,5 EEK saate endale ning 0,5 EEK laekub riigile.

Käibemaks lisandub turul müüki pandavale toodangu hinnale. Ostja näeb kauba hinda koos käibemaksuga. Näiteks kui ettevõtte soovib saada maja eest endale 300 EEK-i, siis 5% käibemaksumäära korral peab ostja maja eest välja käima 316 EEK-i.

Importmaks lisandub nende kaupade hinnale, mis on tootetud ühes riigis, aga müüki pandud teises riigis. Importmaksu rakendatakse tavaliselt oma tootjate eelistamiseks. Kõrged importmaksud võivad aga väiksel turul kaasa tuua ka kohalike kaupade kõrge hinna.

Maksud arvutab erep automaatselt.

Kuigi kõikidest maksudest on võimalik ka mööda hiilida, siis riigi huve silmas pidades seda ei soovitaks.

Ettevõtlus
Ettevõtte asutamine maksab 20 kulda ning selle tegevuskohaks saab regioon, kus mängija asub. Kuna ettevõtet ei saa kolida, on tähtis, et sa asukohaga ei eksiks. Ettevõte saab toodangut müüa (ja toormaterjali osta) asukoha riigi piires, välismaale müümiseks tuleb osta importlitsents 20 kulla eest riigi kohta. Et oleksid konkurentsivõimeline, jälgi ka toodangu rahvusvahelisi hindu.

Ettevõtteid on soovitatav asutada läbi organisatsiooni, sest oma kasutaja kaudu ettevõtte loomisel ei saa mängija antud firmas ise töötada või siis vajadusel minna näiteks teise firmasse tööle. Lisaks tuleks enne firma asutamist arvestada, et sul jätkuks raha ka palkade ja materjali eest maksmiseks mõneks päevaks, enne kui turul kaupa müüdud saad.

Organisatsiooni asutamiskulu on 5 kulda. Sellega lood endale lisa kasutajakonto. Organisatsiooni saab ka liigutada lennupiletite abil (ettevõttel welnessit ei ole, seega liigutamiseks piisab q1 lennupiletist) ja läbi selle näiteks ka ettevõttele või oma põhitegelasele kaupa muretseda. Seejuures organisatsioon saab osta ka toorainet.

Toorainefirmad loo ainult regiooni, kus antud tooraine on märgitud "high". Vastasel juhul ei ole sa konkurentsivõimeline. Eestis on high ainult grain (Põhja-Eestis), wood on medium (Lõuna-Eestis) ning muid tooraineid meil ei leidu (ehk neid firmasid ei ole mõtet Eestisse asutada!). Muid firmasid võid suvalisse regiooni asutada.

Ettevõtte asutamisel tasub hinnata konkurentsi olemasolu, turuhindasid ning võimalikku saadavat kasu. Tihtipeale teenid palgatöötajana rohkem kui ettevõtjana, aga samas on ettevõtluses ka oma võlud.

Ettevõte toodab kõige efektiivsemalt siis, kui seal on konkreetne arv töötajaid (ehituses 20, ülejäänutes 10). Rohkem või vähem töötajaid vähendab töötajate produktiivsust.

Töötajate produktiivsust on võimalik arvutada näiteks: Töötajate produktiivsus. Näiteks 90 welnessiga, skill 4,0, 10 töötajaga Q1 käsitöölise firma töölise produktiivsus on 16,8. Produktiivsusühikute arv ühe toodangu tegemiseks:
- toorained ja toit 1 produktiivsus = 1 toodang
- kingitused 2 produktiivsust = 1 toodang
- relvad 5 produktiivsus = 1 toodang
- lennupiletid 10 produktiivsust = 1 toodang
- maja 200 produktiivsust = 1 toodang
- haigla ja kaitserajatis 2000 produktiivsust = 1 toodang

Seega 16,8 produktiivsusega töötaja suudaks valmistada näiteks 8,4 kingitust, 16,8 vilja, 3,36 relva.

Toorainet tootvate firmadega on sellevõrra lihtsam, et raha kulub ainult palkade maksmiseks. Muudel firmadel lisanduvad aga ka toorainekulud. Seejuures Q1 firmas kulub toorainet sama palju, kui töötaja produktiivsus. Kõrgema kvaliteediga firmas kulub toorainet samapalju rohkem kui on firma kvaliteet.

Toorainet ostes tasub silmas pidada, et kvaliteedi vahet toorainetel ei ole, vaid Q näitab hoopis kogust. Seega näiteks Q3=3*Q1. Seetõttu toorainet ostes tasub jälgida, et mis on ühe ühiku hind. Kui Q3=1 EEK ja Q1=0,4 EEK, siis Q3 on oluliselt odavam osta!

Ka ettevõtte arendamine maksab:
Q1 -> Q2 = 20 kulda
Q2 -> Q3 = 50 kulda
Q3 -> Q4 = 100 kulda
Q4 -> Q5 = 200 kulda

Ettevõtte tulukuse hindamiseks pakutakse mitmeid programme. Üks tasuta võimalus on näiteks siin: Ettevõtte äriplaan. Kui enda ettevõtet veel loodud ei ole, kasutada lihtsalt mõne varem loodud ettevõtte koodi. Töötajate palgad leiad turult.

Igat ettevõtet saab asutada ainult ühe vastava organisatsiooni alla. Enne ettevõte asutamist vaata müügis olevate ettevõtete pakkumisi, ehk saab sealt odavamalt.

Tuleb meeles pidada, et mäng on huvitav neile, kes selle enda jaoks ise huvitavaks teevad.


Informatsioon on võetud eEesti foorumist http://www.foorum.e-eesti.eu/viewtopic.php?f=20&t=95 , kuna ei pidand vajalikuks hakata sama teksti jälle uuesti ülekirjutama.

eEesti ametlik jututuba: http://qchat.rizon.net/?&channels=%23eesti sealt saab küsida abi kui millegist aru ei saand.