Aby wybory wyborami się stały!

Day 1,597, 08:33 Published in Poland Poland by Ravdir


Poniższy artykuł powstał po to, aby jak największe grono osób dowiedziało się, że jutro w ogóle są jakieś wybory.
Niezdecydowanym, a sądzę, że jest takich mnóstwo, może przydać się także dość rzeczowa i niezależna analiza przedwyborcza, która została przeze mnie przygotowana.
Jest długie, ale przebrnijcie. Wiem, że dacie radę!



Bieda czy urodzaj?



Tęgie erepowe głowy obwieściły: w jutrzejszych wyborach nie ma na kogo głosować! Zgadzam się, że lista kandydatów nie obrodziła w nicki z kręgów najściślej rozumianych elit. O prezentacje w tym momencie pokusiło się także tylko dwóch kandydatów, całe szczęście jednak przygotowali je właśnie ci z największymi szansami na zwycięstwo.
Kwietniowe wybory muszą obejść się bez celebrytów w rolach głównych. Czy to źle?
Nie sądzę. Ilekroć ktoś narzeka na jakość kandydatur, próbuję go przekonać – Magnosum/SFP i Coolerck to są dobrzy kandydaci. Do prezydentury nie potrzeba więcej niż dużo wolnego czasu połączonego z rozeznaniem w systemie militarnym oraz podstawami wiedzy o sytuacji międzynarodowej. Oczywiście, każdy wolałby mieć za prezydenta charyzmatycznego przywódcę zdolnego porwać tłumy, ale także na zdolnych rzemieślników nie warto narzekać.



Nie każdy obywatel musi znać zarówno Magno jak i Coolercka. Tak samo było w styczniu, gdy w wyborach startowałem ja. Udało mi się jednak po miesiącu zebrać bardzo dobre recenzje za prowadzoną politykę. Nie powinniśmy więc ich skreślać, zanim którykolwiek zdołałby się wykazać. Jeżeli komuś ma pomóc to w wyborze, spróbuję w skrócie przedstawić moje wrażenia dotyczące znajomości z obydwoma kandydatami.


W sprawie zabrali głos także eksperci zza granicy

Magnosum może pochwalić się naprawdę sporym doświadczeniem w zakresie militariów. Spędził na kanale MONu wystarczająco dużo czasu, by spróbować piąć się wyżej. Pierwsze kroki w MON stawiał (tu mogę się pomylić) mniej więcej wtedy, kiedy ja – w wakacje ubiegłego roku. Doświadczenie, a co za tym idzie – rozeznanie w mechanizmach funkcjonowania kraju i sojuszu to jego mocna strona. Jest jednak osobą dość konfliktową, o czym mieli okazję przekonać się parokrotnie dowódcy grup bojowych. Część osób uzna to za pozytyw świadczący o tym, że kandydat ma charakter, inni mogą mieć zdanie zupełnie odmienne.

Coolerck to osoba, która pojawiła się w życiu ePolski stosunkowo niedawno. Nie przeszkodziło mu to w szybkim wykazaniu się popularnym „ogarnięciem”. Pamiętam ze swojej kadencji, że wykazywał się nadzwyczajną dostępnością. To ogromna zaleta. Nikt tak nie zmobilizuje sojuszników do walki jak prezydent kraju. Zdania wypowiadane przez głowy państwa na kanale sojuszu odnajdują zawsze największy posłuch. Tank, zwłaszcza zagraniczny prędzej uderzy na prośbę samego prezydenta niż nawet najlepszego MONa czy doradcy. Dlatego tak ważne jest, aby prezydent był jak najbardziej dostępny, najlepiej także w nietypowych porach – to również domena Coolercka. Ustepuje on za to Magnosumowi doświadczeniem. Jest obecny na kanale MON o kilka miesięcy krócej.
Nie ma na koncie żadnych afer, zebrał pokaźne poparcie w partiach.

Obydwaj kandydaci są moim zdaniem wystarczająco kompetentni, by objąć najwyższy urząd w e-państwie.



Pozorny wybór

Wielkim problemem wyborów w tym miesiącu jest fakt, ze prawdopodobnie bardzo wiele osób zagłosuje według klucza partyjnego z powodu znikomej różnicy programów i składów rządu. Potwierdźmy to przeglądem jakościowym i ilościowym proponowanych gabinetów.

Wiceprezydent
Magnosum: Pierre Dzoncy
Coolerck: Pierre Dzoncy
100% zgodności

Sygnał jest oczywisty. Pierre albo nie chce, albo nie może zostać prezydentem na kolejną kadencję. Upływająca była zaś dobra. Obydwaj kandydaci bezpiecznie stawiają na kontynuację, albowiem funkcja wiceprezydenta jest związana głównie z doradzaniem. Prawdopodobnie żaden z kandydatów nie zrobi czegoś, czego nie zrobiłby na ich miejscu Pierre.



Ministerstwo Obrony Narodowej

Magnosum
Minister: Twój Stary
Wiceministrowie: Coolerck, mwaca, Pawel Zuk, Kerth5, Szaryx, macnow, Bobslej
Staż: sciagacz, kobierzyce, mario_wwy
Razem: 8 osób (wliczając stażystów: 11)
Oryginalnych członków: 1 (JEDEN), którym jest sam kontrkandydat!

Coolerck
Minister: Twój Stary
Wiceministrowie: Pawel Zuk, Kerth5, Bobslej, Szaryx, macnow, mwaca, k0stek
Staż: sciagacz, kobierzyce, mario_wwy, moonshinemaker
Razem: 8 osób (12)
Oryginalnych członków: 1 – k0stek plus jeden dodatkowy stażysta.

Ten skład (niepoprawnie byłoby napisać w liczbie mnogiej) jest bez wątpienia dobry. Cóż z tego, jeżeli jest niemal identyczny z obecnym? Ja rozumiem, że kontynuacja, że sprawdzeni ludzie. Ale nie można przecież korzystać tylko z tego, co zrobił już ktoś inny! To wygląda, jakby obydwaj kandydaci nawet nie szukali nikogo spoza puli obecnych wiceministrów! Coolerck do właściwego składu dobrał jedynie k0stka, który istotnie, sprawdził się na tym stanowisku. Po prezydenturze jest to chyba jednak odgrzanie popularnego nicka. Miejmy nadzieję, że w razie sukcesu będzie mu się „chciało”, tak, jak dawniej.
Niestety, trzymanie miesiącami tego samego składu nie sprzyja rozwojowi. Wśród samych ministrów zmniejsza się konkurencja, a nikt nowy nie wnosi świeżości. Ja wiem, że nie jest łatwo znaleźć chętnych, bo jak już się nadają, mają tysiące wymówek. Niestety, co jest ogromnym minusem dla obydwu kandydatów – wygląda na to, że nawet nie chcieli sięgnąć po kogokolwiek nowego. A zapewniam was, dowództwa grup bojowych to nieprzebrane źródło potencjalnych ministrów, przyszłych prezydentów itd.



Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Magnosum
Minister: Last_Straw
Wiceministrowie: prophet009, RightDefender, Azareusek

Coolerck
Minister: Last_Straw
Wiceministrowie: Azareusek, RightDefender, prophet009

100% zgodności

Sprytny manewr z inną kolejnością podawania nicków, ale spostrzegawczy wyborca zauważy, że coś jest nie tak. 😉 Przyznaję, oczywiście każdy z wymienionych nadaje się na proponowane stanowisko. Last jest bardzo dobry, w tym co robi, ale aby nie osiąść na laurach, musi czuć na plecach oddech innych zdolnych dyplomatów. Nie betonujcie MSZ!



Ministerstwo Gospodarki i Finansów

Magnosum
Minister: Kherehabath

Coolerck:
Minister: Kherehabath

100% zgodności

W tym przypadku nie jest to niekorzystne. Khere jest kreatorem budżetu od dawna i nie można się go tak po prostu pozbyć, by nie zachwiać naszym (skostniałym...) systemem. Tylko czy nie warto było by w końcu spróbować namówić Khere, by zdecydował się wychować nastepcę? Nie będzie przecież klikał wiecznie.



Ministerstwo Edukacji Narodowej

Magnosum
Minister: Avenged7fold
Wiceministrowie: Carmenl, Reto, Vigo, scyzoryk, Marinux, kabadebe

Coolerck
Minister: Avenged7fold
Wiceministrowie: El Reto , Carmen Laurent, Vigoslav, scyzoryck,
Staż: kabadebe

U Coolercka jedna osoba mniej, druga zaś przesunięta spośród wiceministrów na staż. Ten sam główny minister.

Do MEN nie warto się przyczepiać. Jest to bardzo autonomiczne ministerstwo i doskonale daliby sobie radę bez błogosławieństwa prezydenta, co udowodnili już w lutym. Ważne jest, aby prezydent działał na towarzystwo mobilizująco. Pamiętajcie: tłumaczenia!



Podsumowanie:
- Wszyscy proponowani główni ministrowie to te same osoby.
- Magnosum wybrał zaledwie dwóch oryginalnych członków gabinetu, przy czym jednym z nich jest kontrkandydat w wyborach, a drugi jest w MEN (niewielkie znaczenie strategiczne).
- Coolerck także zaproponował tylko dwóch oryginalnych członków rządu, przy czym jeden z nich to stazysta.
- Rząd Magnosuma to 23 osoby w tym 3 stażystów, Coolerck proponuje tyle samo osób, jednak na stażu znajdzie się już 5 osób
- Jedyną realną różnice robi sam prezydent...



Czy powinniśmy narzekać?

Zdecydowanie tak. Ale nie na to, że kandydaci są kiepscy. Bo nie są. Realnym problemem jest to, że nikt nawet nie stara się tworzyć iluzji wyboru. Magnosum w swojej prezentacji próbuje co prawda zaklinać rzeczywistość, wskazując, że te różnice jednak istnieją. Ja dostrzegam jedynie takie, że Coolerck wspomniał w prezentacji o „ambasadorach ad personam”, co i tak koniec końców będzie w gestii MSZ, które w obydwu przypadkach jest identyczne. Magnosum w przeciwieństwie do kandydata, niemal wyklucza marsz po surowce i – chyba nadmiernie – narzeka na HQ ONE licząc, że jako prezydent nagle wymieni całe dowództwo. Jakby było na kogo. Główne cele polityczne i militarne są więc zbieżne. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że taka prezentacja jest raczej testem na ogarnięcie kandydata. Wszystkie plany bowiem i tak zostaną zrealizowane w takim stopniu, na jaki pozwoli rozwój niezależnych od woli prezydenta wydarzeń.



Apeluję do kandydatów – zróbcie choć trochę dymu. Obydwaj macie niemałe szanse na zwycięstwo. Niestety, zarówno wasze plany jak i składy rządu nie są w stanie nikogo do was przekonać, ponieważ są niemal identyczne! Magnosum zdaje się być nieco bardziej popularny, Coolerck zebrał większe poparcie wśród partii politycznych. To wszystko się równoważy. W chwili rozpoczęcia pisania artykułu, widziałem bardzo wyborczy i utrzymany w odpowiednim stylu post Magno pod prezentacją Coolercka. Szkoda tylko, że atakował w nim Mixa, zamiast dyskutować z kontrkandydatem.



Zachęcam was, by jeden drugiemu wypomniał brak doświadczenia, a drugi odpowiedział zarzutem, że ten pierwszy jest zbyt wybuchowy i się nie nadaje na prezia. W przeciwnym razie, wszyscy odniosą wrażenie, że w gruncie rzeczy macie gdzieś całe te wybory i Magnosum ,istotnie, startuje „bo nie było komu”, a Coolerck – „bo mu kazali”.

W dramacie „Wesele” znajduje się idealnie pasujący do tej sytuacji cytat:

A, jak myślę, ze panowie
Duza by już mogli mieć,
Ino oni nie chcom chcieć!



Czepiec także jest rozczarowany



PS Fakt braku jakiegokolwiek kandydata PWL pomijam, bo objętościowo wyszedł mi potwór. Tłumaczenie Mańka, dlaczego tak postąpili, jest przekonujące, choć osobiście uważam, że licząca się partia nie powinna milczeć przy żadnych wyborach...