A választásokhoz - I. Alapok

Day 548, 05:38 Published in Hungary Hungary by PetiB

Cikksorozatom első részében a választások alapjaival szeretném megismertetni az olvasókat, így ezt a cikket első sorban kezdők figyelmébe ajánlom. Szavazni minden 6-os szintet elért játékosnak joga, de nézzük meg mire is szavazhat, és milyen pozíciókról dönthet.

Pártelnöki választások

A pártelnöki választások az Erepublikban talán a legkevésbé fontos választás, így ezzel kezdeném. Az erep politikai rendszerének alapjai a pártok, csak párttagok indulhatnak a kongresszusi választásokon, és ebben kulcsszerepe van a pártelnöknek.
Pártelnököt minden hónap 15-én lehet választani, feltétele a 13-as szint elérése, a párttagság, továbbá 2 arany kerül levonásra jelöléskor, amely a párt számlájára kerül, ahonnan sajnos nem lehet kiszedni.
De hogy mivel is tud többet egy pártelnök, mint a szimpla tagok? Nézzük először a beépített lehetőségeket. A pártelnök meg tudja változtatni a párt nevét és avatárját, továbbá be tudja állítani a politikai beállítottságát is a pártnak. Előbbi opciók lehetővé teszik, hogy ha adott egy kisebb párt és egy csoport párt nélkül, akkor a csoportnak nem szükséges 40 aranyért új pártot alapítania, hanem belépve a pártba pártelnöki választáson átveheti és saját tetszése szerint átnevezheti, alakíthatja.
A pártelnök egyik legfontosabb előjoga a kongresszusi választásokon az indulók sorrendjének meghatározása. Ha például egy régióban 4-en szeretnének indulni, de csak 2 indulhat maximum pártonként, a pártelnök döntheti el ki legyen az a két fő. Ez az opció ellensúlyozza azt is, hogy a pártokba való belépés szabad, bárki beléphet egy pártba és indulhat ott kongresszusi helyért.
Ezek mellett a pártelnök a joga a jelölés is elnökválasztásra.
A pártelnök plusz, opcionális tevékenysége a pártélet alakítása, politikai elvek és irányvonalak meghatározása, a párt reprezentálása a lakosság felé.

Kongresszusi választások

A kongresszus az ország működését java részt képviselő szerv, tagjait minden hónap 25-én választja a lakosság az 5 legnépesebb párt indulói közül. Kongresszusi helyre minden 12-es szintet elért játékos pályázhat, aki tagja az adott ország top 5 pártja valamelyikének. A kongresszus létszámát az ország területeinek száma szabja meg, akárcsak a régiónként indítható jelöltek számát pártonként. A legtöbb országban 40 fős a kongresszus (4 és 40 régió közt), így nálunk is.
Kongresszusi választásokon mindenki egyszer szavazhat csak és csak abban a régióban induló képviselőkre, ahol éppen tartózkodik.
A választáson minden területről fix számú jelölt juthat be, viszont ez alól kivétel képeznek a szabad kártyások. Egy ötrégiós országban például területenként a 8 legtöbb szavazatot kapó jut be plusz 5 szabadkártyás, akik alapesetben nem kerültek be, de országos szinten a legtöbb szavazatot gyűjtötték.
A kongresszus tagjainak munkája az adók meghatározása, szavazás az elnök által előterjesztett béke és háború javaslatokról, kezdőüzenet megváltoztatásáról, kórházak és védőrendszerek lerakásáról, továbbá pénz nyomtatásáról és kiutalásáról. Ezen felül lehetősége van leváltani az elnököt, ehhez kétharmados többségre van szüksége, míg a többihez elég a szavazók többsége.
A kongresszus ezen felül végezhet továbbá munkákat is az ország irányításában, ám ezek nem beépített opciók.

Elnöki választások

Minden hónap 5-én elnöki választáson szavazzuk meg azt az egy főt, aki az ország haladásának másik fő befolyásolója, mandátuma 1 hónapra szól. Az elnök, mint az ország első embere, képviseli eMagyarországot a világban. Az elnököt pártelnök jelölheti, ám nem csak párttagot, lehetőség van más párt jelöltjét is támogatni. Elnöki pozícióhoz a 14-es szint elérése szükséges.
Az elnök az aki, beadhat szavazást háborúról és békéről, létesítmények lerakásáról, üdvözlő üzenet változtatásáról, ezen esetekben a kongresszusé a végső döntés.
Háborús helyzetben az elnök dönt a régiók megtámadásáról, továbbá lehetősége van visszavonulni egy csatából, lezárván azt idő előtt, ez alól csak az ország fővárosért vívott harc a kivétel.
A játékban kialakult szokásjog és az amerikai mintához hasonlóan létrehozott választási rendszer után az elnöknek joga kormányt alakítani, embereket szervezni maga köré, akik segítik ellátni az ország működtetését. Ilyen például a pénzügyminiszter, aki a mindenkori kormány kezében lévő nemzeti bankot irányítja, a szociális miniszter, aki a munkahelyek biztosítja kezdők számára vagy a hadügyminiszter, aki irányítja a hadsereget és stratégiákat dolgoz ki az elnökkel közösen. De lehet még gazdasági, oktatási, külügy- és belügyminiszter is, értelemszerű feladatokkal.


Vote&Subscribe

PetiB