A nyilvánosság "civilizálása"

Day 617, 07:56 Published in Hungary Hungary by Bertrand Russell

A nyilvánosság „civilizálása”

Nemrégiben merült fel bennem a kérdés: vajon miért nem tudja hosszú távon megvetni a lábát az e-magyar médiában egyetlen, magát függetlenként definiáló újság sem? Ha van is valakiben annyi elszántság, hogy mondjuk egy interjúkra szakosodott lapot indítson, vagy rendszeresen, külföldi lapokat szemlézzen, miért áll le rövid idő után, miért nem folytatja kezdeményezését?

Pedig a független, a tájékoztatást előtérbe helyező sajtó a fő letéteményese egy olyan demokratikus közösségnek, amelyben csakis ez képes a politikai intézmények két választás közötti társadalmi ellenőrzésének szerepét ellátni. A nem-politikai kontroll (nevezzük az egyszerűség kedvéért „civil kontrollnak”, még ha nem is ugyanazt jelenti ehelyütt, mint a való életben) szerepe azért elsődleges egy demokratikusnak nevezett államban, mert mellőzi a politikai pártok hatalomorientált és sokszor éppen ezért a saját érdekeiket a hatalom megszerzése és megtartása érdekében a közösség érdeke fölé helyező motivációit.

Az eRepublikon e feladatra csakis a média felületei alkalmasak, így a játékba integrált sajtó- illetve fórummodult, valamint a játékra épülő, külső webes tartományok, mint a mibbit chat az #erep nagyszobától kezdve a pártszobákon és egyéb tematikus szobákon át egészen a #kongresszus ülésterméig, illetve az ország hivatalos fórumának nevezett oldal. Mégis, azt látjuk, hogy ezeken a felületeken a civil, vagyis nem-politikai kezdeményezések, (főleg a kontroll-jellegűek) száma igen alacsony, erejüket nézve pedig gyengék, tekintve, hogy a média napirendjét inkább a bulvárosnak nevezhető témák, illetve a közlemények töltik meg, vagy a politikai pártokhoz köthető alapítványok, cégek és orgok kampányszövegei. A tematikus, átfogó elemzés igen ritka (ezek is inkább kül- vagy geopolitikaik), a hazai politikai „elit” számára adott feedback-ekből pedig még a legjobb esetben is csak havonta egy tűnik fel.

A nyilvánosságnak ez a „szerzett immunhiánya” igencsak megnehezíti annak az ároknak a betemetését, amely az ún. politikai „elit” és holdudvarai, valamint az egyszerű erepes polgár között húzódik. Itt igazságfogalmakról van szó: a politikai igazság ugyanis másféle kritériummal rendelkezik, mint a hétköznapi igazság, abban az értelemben, hogy a politikai cél-eszközrendszerében előbbre tartja a feltételezett célhoz vezető legrövidebb út megtalálását, még ha az bizonyos esetekben távol is esik a társadalom nyilvános normáitól, mint hogy hosszabb és cirkalmasabb utakat kelljen bejárnia pusztán azért, hogy saját maga szempontjából külsődleges elveknek engedve a normák által megszabott optimumhoz igazodjon. Ezért ha a nyilvánosság mindennapi beszédét a társadalmi norma helyett a politikai veszi át, akkor a közbeszéd nem kívánt irányt vesz és minden megszólalás politikai, nem pedig a common sense alapján lesz pozitív vagy negatív szempontból értékelve. Ez ahhoz vezet, hogy az amúgy hétköznapinak feltüntetett megszólalást nem lehet, csak politikai szempontok alapján értékelni és így minden alárendelődik a napi politika bizonytalan sakkmeccsének.

Az igazság, még ha csak common sense-igazságról is van szó, viszont sokkal rögzítettebb, mint a politikai igazság, ezért minden közösségnek alapvető feladatai közé tartozik, hogy megőrizze a norma igazságát a közbeszéd terepén és ne hagyja, hogy az a nyilvánvaló politikai martalékává váljon. Ez csak úgy lehetséges, ha a politikainak nem művi úton, de gátat szabnak, vagyis ha a médiában megjelenő hozzászólásokban a független, civil kezdeményezések nagyobb arányban tűnnek fel. Művi út azért nem javasolt, mert az a lépés ugyancsak politikai lenne, amennyiben olyan nyomásként lenne értékelhető, amely egy későbbi állapotot úgy akar elérni, hogy egyébként általa nem kívánatosnak tartott módszereket alkalmaz saját célja mielőbbi elérésére.

Nem is annyira közkeletű félreértés, hogy az e-közösségben zajló folyamatokra csakis pártpolitikusként, vagy oligarchaként, esetleg erős katonaként lehet hatni. A közösségalkotó tényezők alapegysége nem az e-politikus, hanem az e-polgár. Véleménynyilvánítási szabadsága folytán mindenkinek lehetősége van rá, hogy kinyilvánítsa véleményét az országban történő eseményekről, hogy az ugyancsak elidegeníthetetlennek nevezhető egyesülési jog folytán olyan alulról jövő kezdeményezésekben vegyen részt, amelyek nem a politikait, hanem a teljes közösség saját igazságát hivatott a nyilvános vitában képviselni és argumentálni.

A korábban említett árok eltüntetése csak úgy lehetséges, ha a politikai szempontjától magát függetleníteni képes orgánumok is megjelennek és a valóság politikai tükrözése helyett a tájékoztatásra és a közösség valós igényeinek bemutatására törekszenek. Ha a politikai „elit” és a közösség közé egy mesterséges üveg ékelődik, azt a közösség működőképességének és demokratikusságának megőrzése érdekében előbb-utóbb be kell törni. Ilyen újságokat hosszú távon üzemeltetni nehéz, hiszen a politikai mindig törekedni fog saját dominanciájának megőrzésére (ez alaptermészetéből fakad), viszont korántsem lehetetlen fenntartásuk. Úgy tűnik, hogy a mostani viták alkalmasak arra, hogy a nyilvánosságban beálljon egy pozitív fordulat, hiszen a politikai „elit” a közösség személyi preferenciáit letapogató indikátor-akciói elszabadultak és a közösség nyílt antipátiáját váltották ki. Nincs jobb alkalom a mértékadó, civil sajtó megindítására, mint ezek a napok; az állampolgárság bevezetésének szimbolikus napjai.

Bertrand Russell
A Politikafilozófiai Kutatóközpont igazgatója
Spektator Institute