A moze zostane menadzerem, czyli koszty produkcji bez tajemnic

Day 1,989, 12:53 Published in Poland Poland by Takelbery

Artykuł zaczynamy od kalendarza promocji, aktualne informacje dostępne są tu.



Inwestując w firmy stajecie się menadżerem, powinniście zatem odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
1. kiedy inwestycja zwróci się, ten temat zostawimy na inny artykuł
2. kiedy zaczynamy zarabiać na sprzedaży lub kiedy do sprzedaży nie dokładamy

Zakładając firmę decydujemy czy będzie to jedna z firm RAW czy firma produkująca broń (weapon) lub żywność (food). Jest to istotna decyzja, w pewnym stopniu zależna od posiadanego kapitału; koszt zakupu najdroższej z firm RAW to 35g a najdroższej firmy weapon czy food to ponad 1000g.
Pozostaje również kwestia rynku zbytu. Wraz z wzrastającą liczbą osób posiadających Q7 weapon spada popyt, a co za tym idzie, cena i potencjalne zyski. Stawianie Q6 czy Q7 food jest zupełnie ekonomicznie nieuzasadnione.
Pamiętać należy, że “młodych” graczy nie stać na zakup drogiej broni. Często decydują się na bicie z “łapy” lub zakup niższych Q.

I tu przed potencjalnym menadżerem pojawiają się kolejne pytania:
Komu będę sprzedawać broń? Co jest dla mnie bardziej opłacalne: sprzedawanie raw, produkowanie broni niższego Q a za wypracowany zysk kupienie broni Q7, czy może postawić na samowystarczalność?

Powyżej wspomniałam, że nieuzasadnione ekonomicznie jest stawianie wyższych Q food.
Młodzi gracze pewnie zapytają dlaczego, skoro często słyszy się o magicznych Q7.

W przypadku broni im wyższe Q tym wyższy bonus, w przypadku food taki bonus nie istnieje, wiec nie ma znaczenia czy zjecie Q1, Q2 czy Q7, a skoro tak to po co przepłacać?
Znajdą się pewnie osoby twierdzące, że opłaca się kupować/produkować wyższe Q food, choćby ze względu na miejsce w magazynie? Czy aby na pewno, tą kwestię pozostawiam czytelnikowi do samodzielnego przeliczenia i osądu.




Firmy RAW

Poniższa tabela przedstawia ilość wydobytego materiału w zależności od firmy, uwzględnia również bonus posiadany przez kraj (w przypadku ePL jest to 100😵 oraz cenę zakupu:



Kupując firmy RAW, proponuję rozważyć zakup Q5: ich cena to 35g, czyli ok 7900 cc przy obecnym kursie golda 😉

Czy inwestowanie w firmy raw jest opłacalne?

Jest to bardzo trudne pytanie, choćby dlatego, że nie wiemy czym “uraczy” nas Plato. Misje się skończyły, to przypuszczalnie również koniec żniw dla producentów broni różnych Q, co z kolei przyczyni się do mniejszego zapotrzebowania na raw oraz zwiększenia jego liczby w niższej cenie na rynku.
Z drugiej strony łatwiej / taniej jest kupić firmy raw niż weapon z wyższym Q, które ostatnio niekoniecznie musi przynosić dochody.



Weapon/Food

Produkując broń bierzemy pod uwagę trzy czynniki: cenę raw, cenę sprzedaży oraz koszt zatrudnienia pracownika.
Poniższe wykresy mają zobrazować zależność między tymi czynnikami, ale zanim do nich dojdziemy trochę teorii.

W każdej firmie możemy pracować samodzielnie i wtedy koszt wytworzenia będzie zależny tylko od ceny/kosztu zakupu raw. W tym wypadku bardzo łatwo ustalić, kiedy nie dopłacamy do produkcji.
I tak, produkując broń Q1 potrzebujemy 200 sztuk raw weapon, który kupujemy na rynku po 0,03 cc, co daje koszt produkcji 6cc za 20 sztuk broni. Broń możemy sprzedać po 0,40 cc za sztukę,
co daje nam 8 cc za 20 sztuk brutto. W przeciwieństwie do raw, sprzedając broń płacimy podatek 2% (dla żywności wynosi on 15😵, czyli netto ze sprzedaży broni mamy 7,84 cc, co daje 1,84 cc zysku 😉
Kupując raw po 0,02 wypracujemy zysk 3,84 cc, czyli nadal bardziej opłacało się sprzedać raw na rynku, nawet po 0,02 bo zyskalibyśmy 4 cc.
A co w sytuacji, gdy cena broni spadnie? Kiedy przestanie się opłacać produkcja?
Ważne byś, jako dobry menadżer, zanim coś wyprodukujesz policzył, czy jeszcze zarobisz 😉



Poniższe wykresy mają pokazać jakie koszty ponosicie produkując poszczególne Q w zależności od płacy oraz ceny raw

Oś X to pensja pracownika, oś Y to minimalna cena za jednostkę produktu, pozwalająca na pokrycie kosztów raw, płacy i podatku. Znając aktualną cenę rynkową produktu łatwo ustalić czy zatrudniając zarabiamy.
Na każdym wykresie znajdują się 3 linie prezentujące wzrost kosztów zależnie od zmieniającej się płacy:
- niebieska - gdy raw kupujemy po cenie rynkowej 0,03
- czerwona - gdy raw kupujemy po cenie 0,025
- zielona - gdy kupujemy raw po cenie 0,02

Jak obliczony został koszt produkcji na jedną sztukę produktu omówię na przykładzie Q1 weapon, przy założeniu, że raw kosztuje 0,03 cc, pensja pracownika to 10 cc, posiadany jest bonus produkcyjny równy 100%.

Produkując Q1 weapon potrzebujemy 200 sztuk raw po 0,03 cc = 6cc do tego doliczamy 10cc pensji, czyli koszt produkcji to 16cc plus podatek 2% co daje 16,32cc. Koszt wyprodukowania jednej sztuki q1 weapon wyniesie 0,816cc.
Oznacza to, że przy warunkach opisanych wyżej cena sprzedaży powinna wynosić przynajmniej 0,82cc, żeby nie dokładać do produkcji.


Ilość raw używanego do produkcji poszczególnych Q prezentuje poniższa tabelka



Jeszcze raz pragnę podkreślić, że w przypadku samozatrudnienia nie dokładamy do produkcji weapon/food, gdy cena sprzedaży jest równa cenie raw plus podatek.
Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku zatrudniania pracowników. Istnieje wiele takich kombinacji kosztów produkcji (raw + koszty zatrudnienia) i ceny sprzedaży, które pozwalają na wypracowanie zysku.




Weapon























Food





















Na koniec tabela pokazująca koszty produkcji w przypadku samozatrudnienia - uwzględnia cenę raw plus podatek w przeliczeniu na jednostkę produktu



Pozdrawiam

Takelbery