A bena kacsa esete a medalvadaszokkal!

Day 666, 05:51 Published in Hungary Hungary by Termetes Samu
A béna kacsa esete a medálvadászokkal

Fontos kérdésnek tekintem a kongresszus és a kormány jogköre körül kialakult vitát. Olyan kezdeményezések csírái bontakoznak ki, olyan hangok erősödnek, melyek a kongresszus jogkörét szeretnék bővíteni a kormánnyal, illetve az elnökkel szemben. A másik oldalról ugyanakkor az elnöki rendszer hívei igyekeznek bebizonyítani, hogy a kongresszus nagyobb beleszólási joga egyben a gyors és hatékony kormányzást tenné lehetetlenné.

A két félnek vannak érvei, melyekben mindkét fél igazságát látnunk kell. Jelen helyzetben szükségesnek látom a kongresszus fokozatos erősödését. A jelenlegi hatalomgyakorlási metódusban valóságos belelátásra, az ügymenetbe való ellenőrzésre nincs lehetősége a közösségnek. Ugyanakkor egy hibás döntésnek, vagy egy félreértelmezett játéknak a következményeit az egész közösségnek viselnie kell.

Az erep adta keretek között nincs olyan, hogy elnöki felelősség. Az elnöki felelősségnek a megválasztott személy saját maga által állított játékbeli erkölcsi-etikai mércéjét tekinthetjük. Amennyiben a közösség rosszul választ elnököt a felelősség őt terheli, és nem az általa választott elnököt. Ebben a helyzetben azt gondolom ésszerű az a közösségi akarat, mely szeretné a rá háruló felelősséget ellenőrzés formájában kifejezni.

Ehhez azonban olyan kongresszusra van szükség, melyben a tagokért a lehető legnagyobb felelősséget vállalja az őket delegáló párt. Hibás az a megközelítés, hogy a választói akarat megnyilvánulása önmagában elegendő érv arra nézve, hogy a pártok felelősségteljesen válasszanak és indítsanak jelölteket. Mivel a játékban szavazók jelentős része ilyen mélységben nem követi nyomon az eseményeket, ezért a felelősség azok kezében van, akik, - mint egy korábbi írásomban fejtegettem- az ország széleskörű elitjéhez tartoznak. Az ő felelősségük, hogy a medálvadászokat kiszűrjék jelöltjeik közül, hogy politikailag felvállalhatatlanná tegyék e viselkedésmintát. A kongresszus csak akkor tölthet be ellenőrző funkciót, ha tagjai saját magukat komolyan veszik.

Ezzel kellene kezdeni! A kormány ellenőrzése, jogkörének bizonyos korlátozása csak akkor vállalható ésszerűen, a működés hatékonyságának rombolását elkerülendő módon, ha azt komolyan vehető kongresszus valósítja meg, lépésről lépésre. A felelősség rajtunk van! Ott kell kezdenünk, hogy nem adunk támogatást, lehetőséget azoknak, akik nem kívánnak felelősségteljesen részt vállalni a munkába. A kongresszus kialakuló tekintélyét romboló véleményekkel szemben csak így vehetjük fel a versenyt.
Ha ezt megvalósítottuk, akkor lehetségessé válik, hogy a döntések személyi konzekvenciákkal járjanak. Nem arról van szó, hogy egy hibás döntés után bűnösöket kell kiáltsunk, de arra szükség van, hogy a döntésnek legyenek következményei.

A Szolidaritás Párt új elnökeként kezdeményezni fogom,- és hiszem, hogy pártkongresszusunk e törekvésemben megerősít majd-, hogy a kongresszusi választáson induló jelöltjeink a nyilvánosság előtt vállalják kötelezettségeiket, mely a reménybeli mandátummal jár.