54. cikk: A kormány nem akarja meghosszabbítani a temesvári egyezményt?

Day 1,810, 00:30 Published in Hungary Hungary by Schelling



"A soldier follows orders,
a warrior follows his/her heart.
"
(ismeretlen)

A magyar kormány, úgy látszik, nem szeretné meghosszabbítani a Romániával kötött megnemtámadási egyezményt. Ráadásul ezt a szándékát nem egyenesen mondja ki, hanem a románokat kényszeríti a szerződés felmondására. Nekem nem tetszik ez a sunyi módi. És nem értem, mire jó az éppenhogy javuló román-magyar kapcsolatokat ezzel a húzással elrontani. Közel egy hete elemzem és emésztem a dolgot. Az első reakcióm – egészen tegnapig [okt. 24.] – az volt, hogy döbbent, dühös és csalódott vagyok, és ezt nem tudom magamban tartani...

A második reakcióm ma már [okt. 25.] az, hogy olvasóim elé tárom a dolgot. Ítéljétek meg magatok. Következzen egy a tényekre szorítkozó, (tőlem szokatlanul) rövid ismertetés.

Tartalom:
Eseménytörténet
Források
Források értelmezése
Némi elemzés
Következmények
+ Viszontválasz a kommentekre



ESEMÉNYTÖRTÉNET

1665. nap (2012. jún. 10.): az Alexandross-kormány megkezdi a tárgyalásokat Romániával.
1729. nap (aug. 14.): Magyarország ukrajnai hadjáratának kezdete. A hadjárat célja: bónuszszerzés.
1730. nap (aug. 15.): a Laurh-kormány megköti a temesvári egyezményt Romániával és Szerbiával. Román-magyar megnemtámadási egyezmény szerb garanciával, szeptember 6-ig.
1738. nap (aug. 23.): Magyarország ukrajnai hadjáratának vége. Ukrajna orosz közreműködéssel eltöröltetik.
1756. nap (szeptember 10.): a Longley-kormány újabb egy hónapra (október 6-ig) meghosszabbítja a temesvári egyezményt.
1761. nap (szept. 15.): Románia légicsapást ad be, melynek célpontja Malajzia.
1763. nap (szept. 17.): Románia megtámadja Indonéziát.
1764. nap (szept. 18.): Ukrajna egész területe magyar kézen.
1766. nap (szept. 20.): Magyarország fehéroroszországi hadjáratának kezdete. A hadjárat célja: a balti szövetségesek felmentése.
1767-1777. nap (szept. 21. - okt. 1.): Bulgária lerohanja Románia eredeti területeit.
1774. nap (szept. 28.): Indonézia utolsó régiója is román fennhatóság alá kerül.
1774. nap (szept. 28.): Magyarország fehéroroszországi hadjáratának vége. Fehéroroszország litván közreműködéssel eltöröltetik.
1784. nap (okt. 8.): Ernst von Jacob meghosszabbítja a temesvári egyezményt.
1787. nap (okt. 11.): az első román kézen lévő indonéz terület felszabadulása.
1791-93. és 1795-97. nap (okt. 15-17. és 19-21.): az e-magyar kormány két hadügyminiszter-helyettese, és egyik kommunikációs minisztere az indonézek (és malájok) mellett, a románok ellen való ütésre szólít fel. Külön felhíva a figyelmet arra, hogy a csata a NAP miatt nem lesz CoD-nak kiadva, illetve nem fog a Hadügyi Közlönyben szerepelni. (Napiparancsnak viszont kiadják a jelzett napokon.)
1797. nap (okt. 21.): Románia kiűzése a Távol-Keletről. Ez egyet jelent az eltörlésükkel is.
1797. naptól (okt. 21-től): az e-magyar kormány egyik hadügyminiszter-helyettese, egyik kommunikációs minisztere, egy egykori külügyminiszter és az IHA egy tagja RW-kben a bolgárok mellett, a románok ellen való ütésre bíztat. (Nem minden nap kerül napiparancsba.) Indoklásuk szerint a részvétel célja az, hogy következő hónapban ne legyen Romániának kongresszusa.



FORRÁSOK

1730, a temesvári egyezmény eredeti szövege
1756, a temesvári egyezmény első meghosszabbítása
1779, kormánylista
(a lentebbi forrásokban szereplő kormánytisztviselők hitelesítésére)
1784, a temesvári egyezmény második meghosszabbítása
A három szerződés angol nyelvű változata azonos. A szeptemberi és októberi magyar szöveg is megegyezik. Az augusztus 15-i, kissé esetlen megfogalmazás arra utal, hogy utólagos munka, az angol változat nyersfordítása.)

1791, hadügyminiszterhelyettesek shoutjai

❶ rRonin wrote 2 days ago
"COD meg HK ne tévesszen meg:
DO: Maluku Islands mindenkinek !!!
osztás #lograk

Román NAP miatt nem rakhatjuk ki az indonéz csatát közlönybe. Üssétek!
"

Tankred Orfeusz
"Heee????

2.) Seregeink feltétel nélkül harcolhatnak szövetségeseink csatáiban MPP-ken keresztül.
http://www.erepublik.com/en/article/-mk-nincs-uacute-j-a-nap-alatt-2134672/1/20

Vagy van valami titkos záradék?
"

rRonin
"én sem tudok róla, de annyira nyíltan valszeg nem kíván semelyik kormány a másik ellen üttetni 😉"

❷ NightwatcherHUN, rRonin, Rajk Laszlo, wrote 2 days ago
"Maluku Islands-re osztás #lograk
A csata nem lesz COD, HK-ban sem lesz benne, mert NAP miatt nem lehet kitenni.
Kredit van rá, csapjátok!
"

Schelling
"Ha nem lehet COD, akkor miért csapattok ott? (Kérem alássan.)" [Válasz erre nem érkezett.]
(Screenshotot sajnos nem tudok ezekhez mellékelni. A kép elveszett.)

1791, a hadügyminisztérium által a regulárisoknak kiadott napiparancs

(A DO fél napon keresztül a Maluku-szigetekre mutatott.)

1798, a hadügyminisztérium által a regulárisoknak kiadott napiparancs

(Munténia és Kalimantán.)

1798, egy hadügyminiszterhelyettes és egy kommunikációs miniszter shoutjai


1801, egy hadügyminiszterhelyettes és egy kommunikációs miniszter shoutjai


1802, civilek shoutjai




FORRÁSOK ÉRTELMEZÉSE

Tankréd Orfeusz azt veti fel, hogy az indonézek (és malájok) oldalán való beavatkozás nem sérti a NAP-ban rögzítetteket. Amennyiben a szerződés betűjét tekintjük ("Seregeink feltétel nélkül harcolhatnak szövetségeseink csatáiban MPP-ken keresztül.") úgy Magyarország valóban nem követett el szerződésszegést, Tankréd érvelése helyes. Azonban a szerződés szelleme kizár mindennemű ütésváltást Románia és Magyarország között. Vagyis a két ország közötti kapcsolatok javítását célozza. A magyar kormány tehát bár nem szegett szerződést, tudatosan rombolta a román-magyar kapcsolatokat.

Akkor viszont miért érveltek a NAP-pal? Jobb híján a dilettantizmusuk a magyarázat. És miért nem került bele a csata a Hadügyi Közlönybe, és miért nem jelölte azt az elnök a nap csatájának (CoD)? Véleményem szerint azért, mert pontosan tudták, hogy érvelésük a diplomaták előtt nem állja meg a helyét. A magyar kormány rosszindulatú lépést tett Románia irányába. (Ez az, ami feldühített.)



NÉMI ELEMZÉS

Fenti eseménytörténeti összefoglalóból világosan kiderül, hogy az 1774. nap egy idilli állapot elérést jelentette. Magyarország befejezte a fehérorosz hadjáratot, Románia pedig az indonéz hadjáratot. A két ország között így mindennemű konfliktus megszűnt. Az idillt az sem zavarta meg, hogy a bolgárok a román eredeti területeket dúlták. Ebben az időpillanatban Magyarországnak két dolog jelentette az eminens érdekét.
❶ a temesvári egyezmény folytatólagos meghosszabbítása. (Meg is történt az 1784. napon.)
❷ ebből következően biztosítani, hogy a románok ne költözzenek vissza Európába.
❸ amiből akár a katonai segítségnyújtás is következhetett volna.

Az is látványos az eseménytörténetből, hogy az indonézek egymaguk vajmi kevés eredményt tudtak elérni a román-horvát páros ellenében (1774-1786: eltörölve, 1787-1790: két terület felszabadítva). Voltak, akik az indonéz-magyar barátságra hivatkozva buzdítottak ütésre. Csakhogy hiába régi keletű ez a barátság, a stratégiai értéke semmiképpen nem ér fel a román-magyar NAP-éval. Az indonéz-magyar MPP nem indokolta a segítségnyújtást. A stratégiai helyzet pedig kifejezetten ellenezte. Ilyen módon semmiféle ésszerű magyarázat nincs a magyar kormány tettére.

Ha azonban a magyar kormány úgy látja, van racionális oka a szerződés felbontásának, úgy bizonyos vagyok benne, a diplomácia finom módján, morálisan kifogástalanul is meg lehetett volna tenni. Ehelyett kiprovokáljuk a szakítást részükről, sunyi módon támadva őket hátba. (Ez az, ami megdöbbentett.)



KÖVETKEZMÉNYEK

A magyar hadügyi vezetés két ponton avatkozott be Románia ügyeibe: először, amikor Indonézia területén üttetett a románok ellen, másodszor pedig, amikor a Románia eredeti területein lévő RW-kben elnyomó (bolgár) oldalon. A románok Távol-Keletről való kiűzése hatására a bolgárok helyzete nehezebbé vált, nagyobb ellenállásba ütköztek. A magyar kormány nem volt rest azonnal segítséget nyújtani a bolgároknak. (A NAP már nem került szóba, csak Románia eltörölve tartása, mint cél.)

A románok nem valószínű, hogy betűje szerint fogják értelmezni a temesvári szerződést. Vagyis arra hivatkozhatnak, hogy Magyarország megszegte az egyezményt. Legalábbis a diplomatáik úgy értelmezhetik majd, hogy Mo. a semlegessé vált román-magyar viszonyt ezzel a lépéssel elmérgesítette. Ilyen módon erősen kétséges, hogy igényt támasztanának az egyezmény meghosszabbítására. Ami a katonai szempontokat illeti, Románia könnyen érezheti úgy, hogy nem nyert semmit. (Szemben Magyarországgal, aki az ukrajnai és a fehéroroszországi hadjáratra tudta felhasználni a román fegyvernyugvást.) Bolgár elnyomás alatt élve, amit a magyarok továbbra is rámogatnak, Románia számára közömbös, hogy van-e megnemtámadási egyezmény, vagy nincs. Dacból mindenképpen ellene lesznek majd. És valószínű, hogy sanyarú helyzetüket sem érzik majd kényszerítőnek a meghosszabbításra. A magyar kormány tájékoztatása szerint a szerződés legutóbbi toldása november 6-án 6:00-ig érvényes. Azután meglátjuk.

Románia pedig előbb-utóbb fel fog szabadulni. Amint a bolgárok nem tudnak figyelmet fordítani rájuk. Ha a TEDEN összeszedi erejét, és Törökország bead egy bolgár NE-t, rövid úton el tudják kezdeni a felszabadítást. Pár hónap múlva pedig folytatódhat a magyar-román pingpongháború. Annak morálromboló, játékelhagyást fokozó hatásával együtt. Azt a háborút megállítani pedig aligha lehet... 🙁 (Személy szerint ezért vagyok leginkább csalódott.)













+ VISZONTVÁLASZ A KOMMENTEKRE
[UPDATE: nov. 3. 23:00]

Nem gondoltam volna, hogy ilyen nagy emberek fogják hozzászólásukkal megtisztelni szerény cikkemet. Köszönöm!

És azt sem, hogy mások részéről értetlenséget fog kiváltani...

Megpróbálok mindenkinek válaszolni.

❶ A legfőbb félelmem a pingpong kiújulása. A román háború – sok tévképzettel ellentétben – nem motivál, hanem lohaszt a többség esetében. Kiáltó igazolás erre a NAP megkötése előtti egy év játékelhagyásának mértéke. Azóta, érdekes, stagnál a népesség. A népességcsökkenés pedig az ütőerő drasztikus apadását hozza magával. Az is tény persze, hogy egy maroknyi csoportot (Borona, kurucok, MOVE, és másokat) kizárólag a románverés tart izgalomban. Kedves Éhesló, éppen ellenkezőleg: féltem e-Magyarország eddig elért ukrajnai eredményeit. Ha Románia visszakerül a szomszédunkba, az ugye potenciálisan veszélyezteti a bónuszainkat.
Ha úgy lesz, mint mondod, Romspy, akkor annál inkább érdekünk a NAP újrakötése. (Amennyiben jól értem a megszokott iróniádat. 🙂 )
Kedves elnök/diktátor úr, és állandó tanácsadó úr: köszönöm megnyugtatásotokat! Csak annyit mondhatok: ámen.

❷ Bő két és fél éve játszom. Ismerek ezt-azt a játékban. (Tanúsítják ezt a cikkeim.) Tudom, mi az az MPP és a NAP. Ezért is idéztem Tankrédot. Én is csak azt állítottam, hogy betű szerint nem szegtünk szerződést. Morális, diplomáciai és stratégiai szempontból azonban aggályosnak látom az üttetést.

❸ Azzal is tisztában vagyok, hogy a románok nem barátaink, és nacionalista felebarátainknak hála előrevetíthető, hogy államközi szinten soha nem is lesznek. Azonban tendenciájában a NAP a velük való kapcsolat javulását jelenti. Az ellenük való, ráadásul a nyilvánosság előtt titkolt üttetés pedig rontja. A két célkitűzés közt ellentmondást érzékelek.

❹ Rövidtávon nyilván hasznos számunkra az eltörlésük, kongresszus nélkül nem tudnak törvénykezni, adóztatni, osztani, stb. Hosszabb távon azonban nekünk káros ellenük ütni. (Lásd ❶.)