39. cikk: Válasz a kérdésre: merre tovább e-Mo? Avagy az érdeszférák kijelölése.

Day 1,446, 12:17 Published in Hungary Hungary by Schelling

"Az imperializmus a kapitalizmus legfelsőbb foka."
V. I. Lenin

A nagyhatalmak szokásos eljárása, hogy felosszák a gyengébb államok területét egymás közt. Ezzel hódítási célokat jelölnek ki maguk számára, és elhárítják az egymással való konfrontációkat. A nagy halak a haszonmaximalizálás érdekében összebeszélnek a kishalak megevéséről. Lehet ezt azt eljárást helyteleníteni - és helyenként kell is -, ugyanakkor ez van: ez az imperializmus logikája.

Az érdekszférák legteljesebb kijelölése persze az volna, ha a három nagy világszövetség (ONE, EDEN, Terra) vezetői ülnének le tárgyalni, és céljuk a globális felosztás volna. Ez egyrészt nehéz feladat volna, másrészt lehetetlen. Kevés olyan terület maradt - megközelítőleg az országok negyede -, amely nem a három szövetség valamely tagjának kezén van.

Erre nem is tennék kísérletet. Helyette azt vezetném le, hogyan oszthatják fel a ONE tagjai egymás közt Európát. A könnyebbség kedvéért szemléltetném is.

Vegyünk tehát egy üres Európa-térképet, és kezdjük el színezgetni sorban.
1, a ONE tagok eredeti területeinek színezése
2, a proONE tagok eredeti területeinek színezése
3, az ABC tagok eredeti területeinek színezése
4, a semleges államok eredeti területeinek színezése

(Ez ugye eddig meglehetős egyértelmű.)



5, rendeljünk hozzá minden szövetséges országhoz egy vele határos másikat - figyelembe véve az adott ország erejét.

(Az országok többségének esetében elegendő, ha a fennálló térképi viszonyokat rögzítjük - 7/15 -, illetve a hagyományos párbajháborúk kijelölte érdekszférákat tüntetjük fel - 3/15. A többi esetben arra hagyatkozunk, ami megmaradt - 3/15 -, ez meglepő módon jól illik az erőviszonyokhoz. Az önvédelemre képtelen szövetségesek - 1/15 - persze nem kapnak érdekszférát. Illetve fentiekből következően a semleges országokat sem osszuk fel.)

[Magyarázat:
7/15: Lengyelország -> Németország; Szlovákia -> Csehország; Egyesült Királyság -> Írország; Szlovénia -> Olaszország; Szerbia -> Horvátország; Macedónia -> Görögország; Litvánia -> Fehéroroszország
3/15: Svédország -> Norvégia; Észtország -> Finnország; Lettország -> Fehéroroszország
3/15: Spanyolország -> Portugália; Törökország -> Bulgária, Ciprus; Montenegró -> Bosznia-Hercegovina
1/15: Ausztria -> O]

A horvát elvándorlásra tekintettel eredeti területeiket a szerbek érdekszférájába utalhatjuk.
Románia - mint tartósan meghódíthatatlan ország - területeit saját színén jelölhetjük.

Melyik országok területe maradt fehéren?


- Franciaország, Hollandia, Moldova, Oroszország, Ukrajna.

(Melyek közül világos, hogy Oroszország meghódíthatatlan. Jelöljük saját színén.
Ukrajna délnyugati területei - Kárpátalja, ukrán Bukovina, Beszarábia - a román közelség miatt szintén nem hódíthatók el tartósan. A többi része felosztható. Az ABC tagjainak érdekszférájába lehetne utalni.
Moldova a román iga alól felszabadítandó, semleges állammá teendő, a függetlensége a ONE által garantálandó.)



A szövetség melyik országának nem jelöltünk még ki érdekszférát?

- Magyarország.

Következtetés?

- Érdemes volna - a horvátok módjára - népvádorlást végrehajtanunk, a főváros áthelyezésével, és az eredeti területek esetleges feladásával. A célirány: Franciaország.



Következmények és előnyök

- Eredeti területeinket szövetségeseinknek adnánk megőrzésre. (Dunántúl: Ausztria; Alföl😛 Szerbia; Budapest és Észak-Magyarország: Szlovákia.)

- Franciaországot könnyen megtartanánk. Ezzel egyszersmind betöltenénk azt a légüres teret, amely a spanyolok kivonulásával - érts😛 a spanyolok hódítási impotenciája révén - keletkezett.

- A jelenlegi 40%-os frm bónusz 60%-ra emelkedne. (Ha a spanyolok nekünk adnák Navarrát, a svájciak pedig Romandie-t, akkor 100%-ra.)

- A jelenlegi 40%-os wrm bónusz maradna 40%-on. (Ha a lengyelek nekünk adnának egy rajna-vidéki német területet, akkor 60%-ra emelkedne.)

- Beszorított helyzetünkből ki tudnánk törni. Sőt, az Atlanti-óceánon túlra hódítási lehetőségek is nyílnának.

Veszélyek

- A szövetségesek megőrzésére átadott eredeti területeinket elvehetik a románok.

(De ha ez be is következnék, a folyamatos RW-k révén annyira le lehetne kötni őket, hogy további területszerzésre - Szlovénia, Ausztria, Szlovákia rovására - ne legyenek képesek.)

- Vándorlásunk hatására a horvátok visszatérhetnek Európába.

(Ha ez be is következnék - amire kicsi az esély -, mi rövidebb úton tudnánk visszakerülni eredeti területeinkre, mint ők.)

[Kissé megkésve olvastam Kun Béla cikkét (Lehetséges-e az e-népvándorlás?), amiben a horvát költözés folyamatáról és ésszerűségéről ír. Ezzel megerősített, hogy talán nem nevettek ki, ha megvizsgálom egy ONE ország költözésének lehetőségét.

A cikk címét innen, egy "öreg" tellerestől kölcsönöztem.]