3. cikk: Verdammte Kroaten?

Day 901, 11:02 Published in Hungary Hungary by Schelling

Magyarország a Phoenix jelentős támogatásával háborút viselt Horvátország és Románia ellen. A háború lezárult. IRL ilyenkor békét szokás kötni. Erre tennék javaslatot.

Milyen békét kössünk? Ha letiporjuk Horvátországot, ha büntetőhadjáratot indítunk ellenük, ha megalázzuk őket: akkor a horvátok Versailles-ját és Trianonját hozzuk létre. Tudjuk jól, mivel járna ez. Az ilyen béke nem volna más, mint háború más eszközökkel. Az ilyen béke nem volna más, mint húsz évre szóló fegyverszünet. A horvátok kardot emeltek ránk: mi ezt elhárítottuk. Akkor tudunk csak békét kötni, ha kilépünk a háborúból. Ez pedig azt szükségeli, hogy némi bizalommal tekintsünk délnyugati szomszédunkra. Találjuk meg a közös hangot velük.
A „jó béke” az, amelyik megszűnteti a háború okait.
A háború oka nem a népeink közötti engesztelhetetlen gyűlölet. Ilyen gyűlölet, azt hiszem, nincs. A valós ok Horvátország területi igénye. Gondoljuk meg, hogy az elmúlt hónapokban többször is megkísérelték a kitörést szokásos határaik közül. Ezek a kísérletek mély depressziót okoztak számunkra, a Phoenixnek, és Ausztriának is. Azt javaslom, kössünk jó békét. Ennek része volna:
1, büntetőhadjárat és területi veszteség helyett vessünk ki rájuk hadisarcot. (Ezzel mintegy mellékesen megoldást találnánk pillanatnyi pénzügyi gondjainkra.) A nagyságrendekkel kevésbé vagyok tisztában. De azt hiszem, akkora összeget érdemes szabnunk, amekkorát normális körülmények között (békében) Horvátország mellényzsebből is ki tud fizetni. Akkorát, amekkorát különösebb rossz érzések nélkül most is ki tud fizetni, még ha ehhez mélyebben is kell a zsebébe nyúlnia.
2, Reddite: quae sunt Caesaris, Caesari, quae sunt Dei, Deo. Horvátország legalább akkora hatalom, mint Magyarország. Ezt elismernünk irányukban méltányos, magunk irányában pedig realitás. Nem azt mondom, hogy szövetséges kezet, csupán azt, hogy békejobbot nyújtsunk nekik. Gyarmatokat akarnak? Segítsük őket hozzá. Anélkül, hogy ehhez véres európai háborúk megvívása szükségeltessen. Ám az irányt szabjuk meg mi, a Phoenix. Engedjük ki Horvátországot Kínába. Kína nyugati felébe.
3, Ami előzőekből esetlegesen következhet: megnemtámadási egyezmény korlátolt időre, az újrakötés lehetőségével.

Jelen békejavaslat előnyei.
A, Horvátországot pillanatnyilag békevágy hatja át. A reális pesszimizmus talán áthatja őket, és most büntetőhadjáratra számítanak. Egy rossz békével, vagyis a háború ilyen vagy olyan eszközökkel való folytatásával csupán azt érnénk el, hogy elkeseredett küzdelemre sarkalljuk Horvátországot. Amely küzdelem súlyos veszteségeket okozna mindkét félnek. Ezzel a javaslattal meglepnénk őket: békét kapnának, vagyis azt, amire szívük mélyén vágynak.
B, Vagyis egy békeajánlat elfogadására pillanatnyilag hajlamosak. Horvátország érdekelt gyarmatok szerzésében: egy ilyen békefeltételt könnyen és szívesen elfogadnának. Diplomatáink a maguk kifinomultan furmányos módján képesek ezt a körülményt barátságosan kommunikálni.
C, A Phoenix azt nyerné, hogy helyreállna a béke Közép-Európában. A horvát törekvések Ázsiába való áthelyezésével tartóssá lehetne tenni ezt a helyreállított békét. A horvát-kínai ellentét kialakításával pedig helyreállíthatnánk a gordiuszi csomójukat – még mielőtt komolyabb következményekkel járhatna Kína nem túl régóta meglévő szabadsága, újra megköthetnénk a kezét. Röviden: a Kitty elvesztése miatti helyünket Horvátország töltené ki.
D, Magyarország kapna egy olyan szomszédot, amely semleges terület felé való törekvésünk esetén közömbös maradhatna, ha másért nem, akkor hálából. (Lásd a Vernunft und Freiheit 2. cikkében mellékesen megemlített Partitio Austriae fedőnevű műveletet.)

Vegyük észre, hogy mi már győztünk! Bosznia-Hercegovina átállt a Phoenix oldalára: ezáltal Horvátország 4 ellenséges hatalom közé szorult. A háború folytatása elkeseredett küzdelemmé válna Horvátország számára. Számunkra viszont egy olyan küzdelemmé, amely ha hódításokat is eredményezne, nem járna tartós haszonnal.
Ami Romániát illeti, Bulgária, Szerbia, Magyarország, Ukrajna, és persze Moldávia ötös szorításában találja magát. Nem akarom lebecsülni őket, de azt hiszem, egyikünkkel szemben sem volna esélyük háborús győzelemre. A románokkal kötendő béke kérdése kevésbé kényes, mint a horvátoké. Mégis érdemes volna ezt nem kisebb kompromisszumkészséggel és mértéktartással megkötnünk. Szívem szerint olyan békét javasolnék, amely számol Moldáviával, és esetlegesen a megerősítésére törekszik.
A javaslat természetesen egy olyan Magyarországgal számol, amely a közeljövőben egy huzamosabb ideig tartó nyugodt, békés, a gazdaság megerősítését célzó korszakot tűz maga elé.