[theend]Szubjektív e-történelem

Day 1,493, 13:50 Published in Hungary Hungary by 655321
[104]/[1493] – [Hegeli magasságok]

az előző részből
Minden e-magyar a saját bőrén tapasztalhatja meg, hogy a zsákutca végén ráadásul gödör is van.


32. 2010 novemberének közepe (november 16-a, egészen pontosan, az új világ 1092. napja), az e-román megszállás időpontja valójában nem a mélypont e-Magyarország történelmében, hanem egy új korszak kezdete, amit úgy is nevezhetünk, mint

e-Magyarország ezüstkora

33. E-Szlovákia, mely már 2009-es, Kolozs általi elfoglalása idején is lengyel TO alatt állt, már 2010 júliusában segítséget nyújtott ahhoz, hogy bonyolult területcseréken át e-Magyarország ismételten elhódítsa Podóliát az e-románoktól. Ezt 2010 őszén további e-lengyel–e-magyar barátkozási kísérletek követték. Az eredeti elképzelések szerint az Új világrend négy nagy állama e-Magyarország, e-Szerbia, e-Lengyelország és e-Horvátország lett volna, de az ötlet az e-horvátok makacskodása miatt megbukott. Őket a későbbiekben az e-spanyolokkal cserélték le a képletben.

34. 2011 első két hónapjában AThompsont, majd Gregory Gallanghert választották meg elnöknek, a két játékost, akik oroszlánrészt vállaltak az új szövetség létrehozásában. AThompson idején köttetett először MPP e-Magyarország és e-Lengyelország, majd e-Magyarország és e-Spanyolország között. A kapcsolatok egyre szorosabbá válása vezetett az ONE nevű szövetség megalakulásához 2011 márciusának legvégén az említett négy ország részvételével.



35. Történetünk szempontjából irreleváns, hogy a többi országnak miért kellett az ONE; az unalom bizonyára fontos szerepet játszott a döntésekben. E-magyar szempontból viszont az új szövetség egy egészen különleges lehetőséget nyitott meg a játékban: e-Románia teljes eltörlését. Erre még akkor sem tűnt reális esély, amikor e-Magyarország az eRepublik messze legerősebb országának számított, viszont az MPP szabályok átírása, de legfőképpen az új, bivalyerős szövetségesek csatarendbe állítása meghozta a sikert, amit a tapasztalt e-magyar játékosok már évek óta vártak. Az új világ 1234. napján, 2011. április 8-án

e-Románia megszűnt

36. létezni. Az e-magyar történelemnek voltak nagyobb stratégiai jelentőségű győzelmei, és minden bizonnyal számos csatában fejtettek ki az e-magyarok nagyobb erőfeszítést, mint ebben a hadjáratban, mégis, e-Románia eltörlése kétségkívül e-Magyarország történelmének csúcspontja.



37. Érdekes módon a csúcspontot úgy sikerült elérni, hogy közben az e-magyar politika atomizálódása látványosan felgyorsult. 2010 decemberében Sir Moke Shag lett az ország elnöke, akiről közismert volt, hogy a legkevésbé sem hozzák lázba a játékban mindig is a mozgatóerő szerepét betöltő harci események. AThompson leváltása után pedig egyenesen ForradalmiMaki, az országos troll és a dekadencia gyűlölt fényoszlopa örökölte meg az elnökséget. Később „székely kormány” alakult, és ekkoriban, az e-románokkal lebegtetett béke utózöngéjeként volt először megfigyelhető, hogy negatív jelzőként jelent meg a székely szó az e-magyar közösség komolyabbnak minősíthető köreiben is.

38. Ami e-Románia elfoglalása és az ezüstkor után következett, azt Fukuyama után úgy nevezhetjük, mint az

e-történelem vége

Legalábbis e-Magyarország történelmének vége. Az e-románok eltörlésével megszűnt az utolsó olyan motiváló erő, amit közös célként többé-kevésbé mindenki elfogadott, és ezért közösségformáló ereje volt. Közös célok hiányában pedig nem lehet egységes e-történelemről sem beszélni.

39. A történelem utáni korszak közösségi életét a célok hiányán túl további problémák nehezítik. 2011-ben a játék ciklikus volta közhelyszámba megy. Mindenki tisztában van vele, hogy az erőfeszítései által elért eredmények tartóssága napokban, maximum hetekben mérhető. Ilyen körülmények között egyre kevesebben vannak, akik hajlandók a minimálisnál nagyobb erőfeszítéseket tenni.

40. Ráadásul a közmegegyezés a sikeres vezető szükséges (de nem elégséges) feltételének tartja a katonai sikerek elérését. Ha a vezető-jelölt pozitív visszajelzéseket szeretne, márpedig talán ez lehet az egyetlen ok, ami még arra sarkall valakit, hogy időt áldozzon a játékra, katonai sikereket kénytelen felmutatni. Ilyen körülmények között a politikai vezetők arcukat veszítik; az egyik pontosan ugyanolyan, mint a másik. Jellemző, hogy amikor Kreg személyében egy álruhás trollt választottak meg elnöknek, még ő is katonai sikerek biztosításával igyekezett bizonyítani rátermettségét, és kétségtelen kreativitása és temérdek szabadideje ellenére sem próbálkozott alternatív vezetői módszerek meghonosításával.

41. Végül megemlítendő, hogy a végtelen karaktercsere teljesen áttekinthetetlenné tette az e-magyar közösséget. A kormányzati közlönyökhöz hozzáférő játékosok legalább kétharmada nem eredeti karakterével játszik. Gyakorlatilag teljesen beazonosíthatatlan, hogy aki ma egyvalamit állít, az mit mondott egy hónapja, pláne egy éve. Vannak, akik heti rendszerességgel cserélgetik a karaktereiket. Az e-magyar politikát már csak azért sem érdemes figyelemmel kísérni, mert a folyamatos arccserék miatt a legtöbb vezető avatárja mögé nem lehet egyéniséget rendelni. Ez természetesen tovább erősíti az a képzetet, hogy minden politikai ügyben megszólaló személy ugyanolyan.



42. A történelem vége után már csak egyetlen markáns cél maradhat a közösség tagjai előtt. Ezt a célt a játékosok döntő többsége függősége miatt nem tudja elérni, így mindannyian csendben várjuk, hogy egy szép reggelen arra ébredjünk, lekapcsolták a szervereket. Az óvatosabbak jobban teszik, ha naponta felvételt készítenek a medáljaikról, hogy legalább ennyi emlék maradhasson e-Magyarország személyes történelméről.