[4/5]Szubjektív e-történelem

Day 1,491, 13:05 Published in Hungary Hungary by 655321
[103]/[1491] – [Majd én megjavítalak!]

az előző részből
Kiderül, hogy az aranykor után is van élet, bár azt senki sem tudja pontosan megfogalmazni, hogy minek.


23. Menetközben általánosan elfogadottá váltak az e-magyar politikai berendezkedés íratlan szabályai, amik egy sajátos

meritokrácia

megszilárdulásához vezettek. Aki néhány hónapja már fenn lógott a cseten, ahol stratégát, diplomatát vagy hadvezért alakított, és szorult belé annyi alázat, hogy megkérje valamelyik nagyobb párt aktuális elnökét, elnökjelöltté léphetett elő, és a sötét szavazatok irányítóinak szeszélyei függvényében előbb-utóbb elnök lett belőle. Az utolsó e-magyar elnök, aki világos célokkal kezdett neki a kampányának, Charlie50 volt, bár végül az ő világos céljai (az e-magyar érdekek erőskezű érvényesítése a szövetségben és annak holdudvarában, ami akkoriban mindennapos cikktéma volt) majdnem az ország eltörléséhez vezettek (elveszett Heilongjiang, majd Pestet, az ország utolsó régióját sorozatos e-lengyel–e-horvát támadások érték). A keménykedés igen gyakran bizonyult kontraproduktívnak az ország e-történelmében.

24. Ilyen politikai állapotban találta az országot az eRepublik Rising, a hónapokkal korábban beharangozott új verzió, amit mindenki csak V2-ként emlegetett. A V1 mindenesetre nagy tűzijátékkal búcsúzott: e-Magyarország elfoglalta a sokáig bevehetetlen bástyának tűnő Északnyugat-Horvátországot, az e-szerbek ezzel egy időben Szlavóniát foglalták el, az e-oroszok pedig az e-amerikaiakat és az e-lengyeleket tankolták le.



25. Ami a nagy durranás után következett, a játék és e-Magyarország történelmében a

zsákutca

korszaka volt. Nagyon sokan, akik már régóta unták a játékot, megváltóként várták az új verziót, ami majd egy csapásra megváltoztat mindent. Hiú ábránd volt, természetesen, elvileg a játék természetét elsősorban a játékosok határozzák meg, azokat pedig nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni, így röviddel a V2-re való áttérés után tömegesen hagyták itt az eRepet az e-világi polgárok.

26. A hosszú hónapokon át tartó felkészülés alaposságát jól mutatja, hogy néhány nappal a váltás után drasztikusan változtatni kellett a termelés képletén, mert eredetileg egy idősnek számító karakter is jóval kevesebb terméket állított elő, mint amennyit egy átlagosan napon fel kellett használnia. Bevezették a hexagonális harcrendszert, amin körbe-karikába kellett lépkedni és csetes koordináció nélkül értelmetlen volt a harc, továbbá szinte nullára csökkentették az évek alatt felhalmozott erő szerepét. Voltak, akiknek bejött az új rendszer (lgabor72 ekkoriban vált az eRep legrettegettebb harcosává és a sajtómodul egyeduralkodójává; Attila14 is ekkor indította be a tankokat), de a még játékban maradók egy jelentős része is teljesen távolmaradt a harcmezőktől. Feherlofia Koppany, aki az áttérés előtt sok ezer aranyat gyűjtött össze a játékosoktól, hamar felismerte a zsákutcát, és miután elharcolta-elosztogatta a hitelbe felvett aranyakat, hónapokra elromlott a laptopja.



27. A minőségi bukaresti előkészítés színvonalát jelzi az is, hogy a V2 korszaka alatt mindennaposakká váltak a hackerek dúlásai. Ezres nagyságrendben regisztrálták a robotjátékosokat, amik aztán szinte végtelen mennyiségű áruval látták el a piacot. Egy legendás dömpingakció során annyi fegyvert tettek ki fillérekért az e-magyar piacra, hogy sokaknak egészen a V2 végéig kitartott az akkor felhalmozott tartalékuk. A harcmezőket elözönlötték a szkripttel regisztrált árnyékharcosok, a sajtóban jelszólopkodó linkek jelentek meg, amiknek köszönhetően sok száz karaktert törtek fel az e-lengyel hősök. Egy ilyen támadásnak esett áldozatul Ipath, akkori e-magyar elnök karaktere is, aminek eredményeként e-Magyarország először elveszítette MPP-éit, majd egyetlen éjszaka alatt e-Románia elfoglalta minden eredeti régióját. Jelentősebb csetes hiszti után az adminok néhány nap múlva visszacsinálták a dolgokat. Ekkoriban kapta meg e-Magyarország a spanyol Galíciát, tévedésből a lengyel-ukrán Halics helyett.



28. A játékelhagyók egy része leadta a karakterét; ezek a leadott karakterek egészen sajátos karriereket futottak be. A V2 legnagyobb romboló hatása a karaktercserék általánossá válásában jelölhető meg, ami mára szinte teljesen szétverte az e-magyar közösséget. Kulgar karakterét, például, jelenleg egy volt elnök irányítja, de a játék különböző szakaszaiban még legalább három aktív tulajdonosa volt már, akik mind részt vettek a vitákban, és nagyon különböző álláspontok mellett kardoskodtak (a jelenségről később részletesebben is szólok).

29. Nem lenne igazságos, ha elhallgatnánk, hogy a V2 hexagonális harcmezején zajlott az eRepublik valaha volt talán legnagyobb csatája, az e-Szerbia által birtokolt Liaoning régióért. Az akkoriban aktív játékosok zöme e-szerb vagy e-kínai oldalon valószínűleg bekapcsolódott a csatába, ami egy olyan régióért zajlott, melynek a gazdasági rétéke a V2 idejében már a nullához konvergált. Az e-szerb kongresszus fél óránként új kórházat tett le a harcmezőre, és egy időben olyan sokan voltak online, hogy teljesen lefagyott a szerver. A gigászi összecsapást végül az e-szerbek nyerték.

Ébredések

30. A V2 kábulatából idővel az adminok is felébredtek, a 2010 nyarán bevezetett változtatások közül szinte mindent visszavontak 2010 őszére. Innentől kezdve a játékot az állandó káosz jellemzi: hol hozzáadnak valamit a szabályrendszerhez, hol elvesznek belőle valamit. A fokozatosan csepegtetett változtatások két fő iránya a gazdasági modul profitjának nullához közeli értékre való leszorítása a masszív túltermelés és központi felvásárlások rendszerével (ami lehetetlenné teszi a nagyobb aranymennyiség játékon belüli legális kinyerését), és a korlátlan aranyköltés engedélyezése a harcrendszerben. Ezeknek köszönhetően három évnyi nyüglődés után az eRepublik, úgy tűnik, rentábilis vállalkozássá vált a működtetők számára. Elsőre nehéz volt ezt elfogadni, de némi hiszti után az eRep polgárai csendesen beletörődtek sorsukba.

31. E-Magyarország viszonylag későn ébredt nyári álmából. Ehhez elsősorban az kellett, hogy története során először, teljesen letöröljék a térképről, ráadásul nem más, mint az ősi ellenség e-románok. Ez az e-történelmi esemény meglepően sok pozitív hozadékkal bírt. Ekkoriban erősödtek fel az új szövetség iránti igények, melynek kezdetben Új világrend – New World Order volt a projektneve. Az eltörlés hatalmas hozománya továbbá Ernst von Jacob hadügyi góréból médiatrollá való varázslatos transzformációja, ami határozottan megélénkítette az e-magyar sajtót, és sok kellemes pillanatot szerzett a megmaradt olvasóknak.

a vég(e) következik