12. cikk: V2 - "Aber nicht von morgen früh!" [elemzés]

Day 950, 11:35 Published in Hungary Hungary by Schelling

V2. Mindannyian tudjuk, mit jelent ez a betűjelzés. A V1-nél gyorsabb, immáron szárny nélküli, de még így is nagyon nehézkesen irányítható. Becsapódáskor robban. Többnyire. Kirobbant minket jól ismert virtuális környezetünkből. Jöjjön, aminek jönnie kell! De - mint Vilmos császár mondotta - ne holnap reggeltől!

Kiváló kollégáim és barátaim számtalan aspektusban és részletességgel mutatták már be az előttünk állókat. A Vernunft und Freiheit ilyesmire nem vállalkozhat. Elemzés következik, és ha modhatunk ilyet, a megszokott stílusban és színvonalon.

Munkaképzettségek

A két leginkább nyilvánvaló változás a munka- és katonai képzettségek specifikációja. Ez egészen rendjén van, ésszerűbbé, szabadabbá, valószerűbbé válik tőle a játék. Ami azért mégiscsak a fejlődés fokmérője. A kérdés ami felmerül: mit érdemes választanunk?
A munkaképzettség tekintetében világos, mi volna az eszményi. Elérni, hogy ne legyen se munkaerőhiány, se pedig munkanélküliség valamely területen. Ezt pedig, amennyiben csupán hazai munkaerővel kívánjuk megoldani, úgy kerülhetjük el, ha tekintetbe vesszük a gazdasági feltételeket. Ha végzünk egy számítást, milyen jellegű munkásból hány főre van szükség. Hiába szimpatikus nekünk egyik vagy másik terület, a gazdaság nem tud működni, ha minden harmadik játékos marketingmenedzser szeretne lenni.
Kering ugyebár per pillanat két felmérés is körünkben, amelyek egyszersmind statisztikai adatokat is szolgáltatnak.
http://www.erepublikhu.info/stat/index.php
http://www.misterpoll.com/polls/490471/results
Eredményeik sajnálatosan nem tekinthetők reprezentatívnak (257 illetve 521 kitöltővel). Mégis, tájékoztató jellegűnek elfogadhatjuk. A munkaképzettségek differenciációja éppenséggel a landosokra nem terjed ki. Mit jelent ez? Azt, hogy számszerűen a landosokból lesz a legtöbbekre szükség. A többi területen viszont jóval kisebb számú munkaerő is el tudja látni ugyanazokat a feladatokat, amiket most. Így könnyebb munkaerőt találni adott pozícióba. Vagyis ami a legnagyobb probléma lehet a szakosodásnál, az az, hogy arányaiban vétjük el a landosok nagyságát. Persze ha többen vannak, az semmiképpen sem gon😛 az orosz és más szövetséges bányák levezetik a felesleget. De azért az sem mindegy, hogy mekkora migrációra lesz szükség (ti. hogy melyik állam GDP-jét növeli a landos munkája). Nézzük, mik az adottságok. Szintén nem teljeskörű adat, de kiindulásnak talán megteszi. A munkaerőpiacon pillanatnyilag a következő számú álláshirdetés van kitéve hatos, illetve hetes feletti képzettségre:
lvl 6-
manu 17 (41,46😵
land 16 (39,02😵
build 8 (19,51😵
SZUM 41 (99,99😵

lvl 7-
manu 38 (55,07😵
land 24 (34,78😵
build 7 (10,14😵
SZUM 69 (99,99😵
A landosok aránya (és ez csak a hazai tulajdonban lévő vállalkozásokra vonatkozik!) meglehetősen magas, 34,78-39,02% körüli. A játékosok több mind harmada landos. Ugyanakkor mit ír a fentebb hivatkozott két statisztika? Persze csak hajlandóságot jelöl, de az figyelembe vehető: 24,8, illetve 26%-ot. Röviden: ha ez fog érvényesülni a választásokban is (könnyen lehet, hogy nem), akkor a mostaninál jóval kevesebb, (az összmunkaerő százalékában kifejezve) vagy 10%-kal kevesebb landosunk lehet. Kevesebben mennek majd Oroszországba vasat bányászni. Illetve legrosszabb esetben munkaerőbehozatalra is szorulunk, éppen a kitermelő szektorban, ami pedig a gazdaság alappillére. (A builder szektor nagyjából megfelelő, a kieső landosok pedig megtalálhatók a leendő manusok számát növelik.) A népesség nagymértékű csökkenésére a V2-re való váltás miatt nem apellálnék. Különben meg fog jönni minden eltávozó helyére két játékos is utánpótlásnak.

Katonai képzettségek

No igen: ez talán a kisebb gondot jelenti az átálláskor. Tanácsolták többen is, például lgabor, hogy tanácsos volna (éppen a kő-papír-olló típusú harcrendszer miatt) egyenlő arányban elosztani a honvédséget a négy fegyvernem között. Hozzávetőleg ez volna az ország érdeke. Ugyanakkor magánérdekeink arra hajtanak, hogy a legkevesebb taggal bíró, ti. a leginkább különleges fegyvernemhez tartozzunk. Az első csökkenteni, a másik növelni szeretné a fegyvernemek aránykülönbségét.
Megoldási javaslat. Állami beavatkozással nyilván nem megodható. Ugyanakkor volna benne ráció, hogy századonként történjen az átállás. Ne vegyes, hanem egynemű századok legyenek: gyalogosszázadok, páncélosszázadok, repülősszázadok és légelhárító egységek. A központi kormányzat koordinációja mellett lehetne azegyes századokat beosztani. Hogy számszerűen századaink 25-25%-a kerüljön az egyes fegyvernemekhez. (Esetleg a taglétszám figyelembe vételével súlyozandó az arány.) Ez némiképp erőszakos megoldás, viszont szervezettsége révén könnyebben célt ér.
A probléma különben kevésbé kiélezett, mint a munkaképzettségeknél. Tankréd Orfeusz felmérése szerint 30,13% a gyalogosok várható aránya, 22,46% a páncélosoké, 18,43% a légvédelemé, és 23,42% a repülősöké. Vagyis viszonylag kiegyenlítettnek tetszik egyelőre. Nem hinném, hogy távlati problémáink adódnának katonai téren. Az újonnan jövőkkel az arány változtatható. Pl. a Hadügyi Közlöny megírhatná, hogy "5-ös fontosságú csata; üss minél nagyobb fegyverrel, amilyennel csak tudsz; az újoncokat arra ösztönözzük, hogy a légvédelmi képzettségre trenírozzák magukat". Vagy hasonló. A hadügy szervezettségét tekintve járható útnak tetszik.

Összegző tanács

Végső soron azt tudnám tanácsolni, hogy ne csupán érzelmi alapon, hanem észérvek alapján próbáljatok meg választani. Ismeretek birtokában. Vagyis lehetőség szerint minél később. Persze a gond ott van, hogy nyilván szankcionálják, ha valaki időn túl választ. (A pontos határidőt nem találtam, aki ezt tudja, az kérem tegyen egy lábjegyzetet a kommentek közt.) Többféle lehetőség is felötllött bennem, vajon mi lehet ez a szankció. Csak a legvalószínűbbet osztanám meg. Valószínű, hogy aki nem választ új skillt önként, annál a régit tartják meg, [Edit üzeni, hogy 25%-ban átviszik ugyanarra a területre]. Oké, persze, a négy fegyvergyári munkás esetén nem tudom megmondani, melyikké konvertálják át. Szóval ha túl hamar választunk, akkor melléfoghatunk, ha meg túl későn szeretnénk, akkor választanak helyettünk automatikusan, és még veszítünk is pontot. Egy ésszel meghozott döntésen most sok fog múlni.

Ami juszt se változik

A lanázás, a wellness pakkolás és a goldozás tovább folyik, ezúttal ipari méretekben. Ezekkel közül csupán a második kettőre hívnánk fel a figyelmet. Aki hajlandó és képes, az valós pénzért vehet virtuális aranyat. És ugyebár az e-Republik egy amerikai kezdeményezés. Azé az USÁé, amelyik a szabadság, egyenlősé, testvériség hármas jelszavát vette kölcsön (francia republikánus polgártársaitól), tűzte zászlájára és írta bele alkotmányába. És azóta is úton-útfélen emlegetik. A szabadság, egyenlőség és testvériség földjén mégis az dönti el a csaták kimenetelét, melyik ország tud jobban goldozni és wellness pakkolni. A játékbeli esélyegyenlőtlenség tehát marad, és mint láthatjuk, erőteljesebb reklámkampány folyik a valós forintok (lejek, rubelek, eurók) megszerzésére. A rendszer nem változik, mert az illetékes elvtársak érdeke nem ebbe az irányba mutat.
Érdekes kérdés viszont a politikai rendszer. Az eddig szerzett ismeretek birtokában úgy tetszik, egyáltalán nem, vagy csak nagyon csekély változásra számíthatunk. Személy szerint amit preferálnék, az az államfői és kormányfői jogkör szétválasztása. Ez nem csupán a montesquieu-i alkotmányosság szempontjából kívánatos, hanem a elnökök terheltségét tekintetbe véve is. (Legfrissebb példának lásd Rhual keserű mosollyal megírt nyilatkozatát, amiben "hálátlan feladatnak" nevezte az elnöki tisztet, éppen mert a vele járó munkát nem veszik észre, akik méltatják tevékenységét.) A szétválasztás persze csökkentené a két jogkört, illetőleg ezzel a felelősség mértékét a közjogi méltóságok vállán.

Félrepillantó gondolatok

A fokozatos átmenettel valamint az alaposabb tájékoztatással persze a játék készítői megkönnyíthették volna a dolgunkat. Illetőleg még előtte a játkosokkal való konzultáció révén hozhatták volna a változtatásokat. Szerintem most már kár keseregni ezen: a V2 bevezetése eldöntött tény, ha tetszik nekünk, ha nem. Mégis nyugalomra intenék mindenkit. Nem lesz itt olyan nagy felfordulás, mint azt helyenként vizionálják. Nehézség lesz az átmenet során, nyilván fejetlen csirkék sorozata, akár még több órán keresztül is. No meg a játékkal töltött órák száma is sacc per kábé a duplájára fog emelkedni. Amondó vagyok, fogadjuk el higgadtan a történteket. Ha már beleszólni nem tudtunk valami sokat. Tekintsük ezeket reformnak. És igyekezzünk megtalálni helyünket a v2.0-ás új világban. A differenciáció révén közelebb lépünk egy fokozattal a valósághoz. Ebből akár még jó dolgok is kisülhetnek! A változás persze mentalitásbeli változásunkat is kéri tőlünk.