10 цивилизации, които са изчезнали мистериозно

Day 1,712, 11:23 Published in Bulgaria Bulgaria by xxFireSoul



Държавата на маите.

Държавата на маите е класически пример как цяла една процъфтяваща цивилизация е в състояние да изчезне и да се стопи до нивото на няколко малки села в джунглата. Маите населявали областта Юкатан, която се разполага на територията от Мексико до Гватемала и Белиз. Маите имали изключително добре усъвършенствана писмена система, добри познания по математика и умения по инженерство, благодарение на които построили прословутите си пирамиди. Въпреки че изчезването им е обвито в мистерия, официалната версия е, че някъде към 900-ната година от първото хилядолетие в Юкатан настъпила рязка климатична промяна, която съчетана с пораженията от непрестанните войни, довела от опразването на градовете.


Цивилизацията от Индуската долина.

Някога тази цивилизация е съдържала в пределите си над пет милиона души или близо 10% процента от тогавашното население на Земята. В наши дни е известна като цивилизацията Харапан. В границите й се включвали територии от днешен Иран, Индия, Пакистан и Афганистан. Населението е имало успехи в металургията, оводнителната система и строителството. Счита се, че причината за загиването й са били масивни промени в климатичните условия, които са пречели на препитанието на хората.


Великденските острови.

Запазена марка на Великденските острови са огромните им каменни идоли, наречени Мои, които и до днес изумяват всеки, който ги погледне. Как цивилизация, която е имала познанията да построи подобни паметници и средствата да пътува по море и да завладява остров след остров, е намерила своя край толкова мистериозно. Отговорът е невероятно лесен – според учените населението на Великденските острови, макар и много интелигентно, не е било особено предвидливо. В един момент те изразходвали всичките възможни ресурси на островите и държавата им се разпаднала.


Чатал Хююк

Това е един от най-старите градове – държави съществували някога. Чатал Хююк е процъфтявал на територията на днешна южна и централна Турция, преди Желязната ера и преди появата на писменост. Въпреки това има сериозни доказателства за наличие на развито изкуство и сериозна ритуална дейност. Най-необичайното при Чатал Хююк обаче е начинът, по който самия град е изглеждал. В града не е имало пътища, а къщите били слепени една с друга, като между тях се минавало през дупки. Хората отглеждали почти всичко – от пшеница до бадеми извън градските стени, а се прибирали по домовете си чрез система от стълби, разположена по покривите. До днес не се знае какво е сложило краят на тази цивилизация.


Кахокия

Също древен град-държава, разположен около река Мисисипи и обхваща територията на днешен Илинойс, Америка. Населението е имало невероятни умения в изкуството и е оставило забележителни произведения, направени от миди, мед и камък. Общия брой на хората е бил близо 40 хиляди и някои от тях вероятно са живели в селата, които са заобикаляли централния град. Част от архитектурните им постижения са били дървени пирамиди и структура, която се е местила според движението на звездите. Те дори успели да отклонят едно от разклоненията на Мисисипи, за да им помогне да поливат посевите си. Счита се, че тази цивилизация е загинала, заради болести и глад. В един момент населението е решило да се премести в по-зелен и по-здравословен район.


Гьобекли Тепе.

Едно от най-мистериозните места, познати в историята е Гьобекли Тепе. Градът се намира в централна Турция и представлява няколко пласта от кръгово построени стени, обрисувани с картини на животни. Мястото най-вероятно е построено 10 хиляди години преди Христа и е служело за религиозен храм на нормандските племена. Най-вероятно хората са се стичали там за определени поклонения, а самия град е бил населяван само от посветени жреци. Гьобекли Тепе е първата устойчива градска структура, открита някога и с това се изчерпва почти всичко, което знаем за него.


Ангкор

Повечето от нас са чували за невероятно красивия храм Ангкор Ват, разположен в Камбоджа. Малко знаят обаче, че той е бил част от огромен град –държава, наречен Ангкор. Градът е процъфтявал в средните векове и в най-силните си години, вероятно е бил най-населената урбанистична структура за времето си. Част от мистерията му се крие в това, че още не може да се определи колко точно е било населението му, но ако съдим по улиците и каналите ме, жителите му са наброявали над един милион. Причинете за загиването на Ангкор са много – от военни действия до природни бедствия и болести по населението.


Тюркоазената планина.

Не всеки величествен монумент е знак за някогашна цивилизация, но научната общност смята, че такъв е случаят с голямото минаре от Джам. Красивото архитектурно наследство се намира на територията на Афганистан и е било построено през 1100-ната година. Счита се, че някога е било част от мистериозна столица на държавата, наречена Тюркоазената планина. Археолозите вярват, че там стотици години евреи, мюсюлмани и християни са живели в пълна хармония. Не се знае какво е довело до унищожението на града.


Ния

Сега изоставено място в пустинята Такламакан, в китайската пустиня Хинджянг, а някога – истински оазис насред прословутия Копринен път. Копринения път е бил маршрут, дълъг близо 4000 километра, който се използвал за търговска връзка между Китай и останалия свят. На това място съществувал изгубения вече град Ния, за който археолозите и до днес намират доказателства. Градът е бил пълен с красиви дървени постройки и много храмове. Цивилизацията на Копринения Път западнала, когато през 1300 Монголската империя също намерила своя край. От тогава търговците решили да пренасят стоката си по море и населението на Ния постепенно го напуснало, докато градът не се заличил напълно.


Набта Плая

Тази забравена цивилизация процъфтявала от 7000 до 6500 година преди Христа на територията на днешната пустиня Сахара. Трябва да се отбележи, че по онова време климатът на Сахара е бил доста по-мек и в местността имало много езера, което позволявало на хората да живеят там. Населението се занимавало със земеделие, животновъдство, имало познания в астрономията и е оставило след себе си множество керамични съдове. Археолозите смятат, че тези хора са предците на процъфтяващите градове, които се появяват около Нил хиляди години по-късно.

Ако ви е било интересна статията, моля за вот, съб и шаут! Нека и другите я видят.

За шаут:
10 цивилизации, които са изчезнали мистериозно
http://www.erepublik.com/en/article/10-1-2091605/1/20