1 skilles rendszer, 1 napos tapasztalatok

Day 1,030, 01:34 Published in Hungary Hungary by Xavinyo

Már foglalkoztam ezzel a témával korábbi cikkemben. Viszont most saját bőrünkön tapasztalhatjuk a változásokat. Az első napi tapasztalatok alapján ezért szeretnék egy gyors összefoglalót leírni illetve korábbi jóslataim részben revidiálni.

Korábban azt írtam hogy azáltal hogy a munkások bármikor kiléphetnek a cégekből az csökkenteni fogja a termelékenységet, mert a cégekben nehéz lesz tartani az optimális létszámot (munkaerő piac egységesül a munkás akár minden nap más cégben melózhat, épp ahol a legjobb ajánlatot adják). Ez a megállapítás most is igaz, a termelési hatékonyság valószínű csökkenni fog. Ebből a tényből azt a következtetést vontam le hogy a valuták valószínűleg tovább gyengülnek a kisebb össztermelésnek megfelelően.

Azonban van egy fontos tény amit nem vettem figyelembe korábban. Mégpedig az hogy a több skilles rendszerben sok ember nagyon szétszort skillekkel rendelkezett. A cégemben pl egy 5-ös munkásból 10-es guru** lett a változások hatására. Ugyanis a migrálásnál ő nagyon sok skill felé szétszórta magát. Az egységes skillrendszerben a cégemben teljesen felborultak a korábbi “erőviszonyok” kb a fele munkás sokkal jobb skillű lett mint régen. Igaz hogy ez nem reprezentatív minta, de sok civilnél valószínű hasonló helyzet volt. Ebből az következik hogy a nemzeti össztermelés a kisebb hatékonyság mellett is nőtt.

A munkabérek kiegyenlítődtek, erősen csökkentek a kaja szektorban, más szektorokban viszont emelkedtek, ez vegyes képet mutat. A korábbi jóslatoknak megfelelően várható volt a brutálisan gyors munakerő piaci kiegyenlítődés. A következő napokban a termékek árainak a nyersanyagtól függő beárazódása fogja követni a munkaerőpiac kiegyenlítődését.

A valuta árfolyamok egyenlőre nem változtak, a forint erősödött (0.021-re) de pl a rubel nem változott, az USD meg még romlott is. A forint erősödése mögött én az olcsó hazai búzát és az export képességünket látom.

Összeségében az új rendszer szerintem nem kedvez a laza cégeseknek (a gyors kiegyenlítődés miatt a munkabérek és a termékek árai napi szinten változnak) de kedvező lehet az aktív cégeseknek, kedvező a munkásnak, és kedvező lehet az államnak is a megnövekedett termelésből származó nagyobb adóbevételek miatt is.