[ZME] A Zrínyi Miklós Ezred történelme

Day 1,777, 07:55 Published in Hungary Argentina by S H E M P

Prológus

Ez a történet eMagyarország történetének egyik legtöbb tagot számláló és legütőképesebb egységéről szól, ami 2009. szeptember 18-tól 2012. szeptember 9-ig létezett különállóan, tehát közel 3 éven át volt az eMagyar Hadsereg reguláris alakulata. Adózzon ez az iromány a jövő nemzedékének, ami a parancsnokok tollából született. A történet 4 fejezetből áll, ami a parancsnoki ciklusokat öleli fel.


Parancsnokok:
Laurh (Rhual) 2009. szept.18 - 2010. jún 4
LTZOLE 2010. jún 4 - 2010. dec 12
Rhual (Creative) 2010. dec 12 - 2012. jan 17
zerocool 2012. jan 17 - 2012. szept 9

Tisztek:
LTZOLE
I2oli
Beldric
gbarni
Kiszesze
Chuwbacca
Assyan
Creative997
zerocool
zsirosbodon
MadmanHUN
Raistul
KisTom
Bence0206
Ploki
almamater



1. fejezet
A kezdetek
- a megalakulástól a működésen át az első parancsnokváltásig

Sokszor problémát okozott, hogy a chatre ritkán járó, de aktív katonák nem részesülnek támogatásban és nem koordinálja őket senki. Imre Norbert elnöksége idején megkereste Laurh-t, az akkori Hadügyminisztert Csupi, akinek pont ez volt a problémája, hogy az állam miért nem foglalkozik azon tagokkal, akik nem aktívak nap, mint nap chaten. A kérdés teljesen jogos volt, miért is nem volt egy ilyen alakulat.

Laurh és I2oli kidolgozták, hogy működhetne egy ilyen csapat a valóságban. Arra jutottak, hogy összeterelik ezeket a katonákat, akik harcolni akarnak a hazájukért, hogy a megfelelő helyen és időben tegyék ezt. Az elképzelés az volt, hogy a századtagoknak nem kötelező naponta az aktív jelenlét, hanem fontos harcoknál a parancsnok mindenkit PM-ben értesít, hogy mikor kell ütni, ami később fejlesztve is lett. Daniferi (régi IHA tag) készített egy scriptet a csapat számára, amit a tisztek frissíthettek:
- ütés helye linkkel
- megjegyzés
- illetve a tagok számára elhíresült két szó RIADÓ/NINCS RIADÓ opciókkal

Minden katona tudta azt, hogyha ezt az egy szót, hogy RIADÓ, ha olvassák a parancsba, akkor szükséges a chates jelenlét azok számára, akik éppen ráértek. Ilyenkor chaten fegyver és (szükség esetén) repülőjegy osztás is zajlott és aki nem tudott várni közös ütésig vagy a csata végéig, beleütötte korábban. A szépsége a dolognak, hogy ilyen RIADÓK esetén az akkori viszonylathoz képest nagyon sok katona tartózkodott az ezred szobájában (ez időkben egy aktív reguláris század kb 30-40, jó esetben 50 taggal rendelkezett), számuk megközelítőleg 100-150 katona volt, de arra is volt példa hogy több mint 150-en várták a parancsot!

Aki jelentkezni szeretett volna az ezredhez, annak a Hadügyi Közlönyben megjelent kérdőívet kellett kitöltenie, majd mindenkit felkeresett Laurh és ellátta őket a megfelelő információkkal. A kitöltők száma még a várakozásokat is bőven felülmúlta, 1-2 nap alatt több, mint 100-an töltötték ki a kérdőívet. A kezdeti időkben is a ZME (Zrínyi Miklós Ezred) több mint 200 tagot számlált.

Jelentkezés feltétele a kezdetekben:
- General vagy FM rang
- Erő 9+

Később felmerült az a probléma, hogy miért lettek kirekesztve a kisebbek ebből a lehetőségből, aminek eredményeként az akkori vezetés kitalálta, hogy megalapítja a ZMEJ-t (Zrínyi Miklós Ezred Junior), aminek parancsnoka LT.ZOLE lett. Jelentkezés menete ugyan úgy történt, mint a korábbiakban és külön script lett csinálva a két csapatnak.

Jelentkezés feltétele a kezdetekben:
- Captain, Colonel, General vagy FM rang
- Erő 6-9

Az ezred felépítését illetően a Tellerből átvett séma ment tovább: Parancsnok illetőleg az őt segítő tisztek, belőlük állt össze az ezred tiszti kara Mindkét egységnek külön tisztjei, gyárai, orgjai, szobája volt, mégis közös volt az ezred, közös volt a cél. A későbbiek folyamán úgy gondoltuk, hogy összevonjuk, így a junioros tiszti gárda illetve a seregtagok egybe olvadtak.

Azt tudni kell a csapatról, hogy már a kezdeteknél saját gyárakkal rendelkezett. Többször volt gyűjtés a katonák között, ahol elég sokan adakoztak, így elég sok gyárra való gyűlt össze. Az akkori viszonylatok között nagyon jól állt az ezred gyárakkal, illetve arany és huf tartalékokkal is szép számmal rendelkeztek. Közös ütéseknél, RIADÓ-kor nem szenvedtek hiányt ellátmány terén, mindenki megkapta a harchoz megfelelő mennyiséget.

Későbbiekben egy olyan változás történt az Ezred történetében, hogy voltak olyan katonák akik napi szinten aktívak voltak chaten, ezért létrehoztak egy 50-60 fős kis csoportot ZME Elit néven, akik vállalták a napi közös ütést, ezzel nem zavarva meg az Ezred felépítését sem, illetve azon sem kellett változtatni amiért megalakult (nem kell minden nap aktívnak lenni).

Az egyik legemlékezetesebb harca az ezrednek (és eMagyarországnak is) Hellokitty védelme 2010. január 2-án. Mibbiten reggeltől egészen a csata végéig folyt az osztás, több száz fegyver és kaja lett kiosztva. Este 22:00-ra volt kiírva a hivatalos gyülekező és közös ütés, de akik nem tudtak megjelenni illetve nem értek rá már napközben jöhettek az ellátmányért és üthettek. 22:30kor megkezdődött a közös ütés azokkal akik nem tudták megvárni a csata végét, több mint 100-an harcoltak ekkor és nagy volt a létszáma azoknak is, akik megvárták a végét. ZME-sek közül is nagyon sokan és #erep szobában is közel 220 fő várta a végkimenetelt, századok és civilek egyaránt. Ingame a magyar lakosságból, több mint 750-en voltak online! Mindenki végig izgulta, de az összefogás és az összetartás meghozta akkor a gyümölcsét, sikeresen megvédtük drága cicamicánk. Az esti ZME közös ütésről készült videó is amit itt meg lehet tekinteni: Hellokitty

Ha már a legemlékezetesebb harcot meg lett említve, beszélni kell arról is mi volt a legemlékezetesebb “hadművelet” a gazdaság ellen, ami az Operation Happy Meal elnevezést kapta. Ez még abban az időben történt amikor a munkánál fontos volt ki mennyi wellnessel dolgozik. A ZME vezetősége kitalálta azt, hogy vicceljék meg Just for Fun alapon az amcsikat, bevonták a csapatot egy kis csapat építő trainingre, későbbiekben az egész sereg be lett vonva az akcióba. Sokan kiutaztak usákokhoz azzal a céllal, hogy minél kevesebb wellnessel dolgozzanak a gyáraikban. Annyira jól sikerült ez a művelet, hogy több mint 100 ZME-s katona vett részt a dologban, mindenki beküldte a megkeresett USD-t az Ezred orgjába. Voltak olyan humorral megáldott katonák akik még fizetés emelést is kértek, volt aki kapott is. A művelet hetekig eltartott és több ezer valuta gyűlt össze. A végén a cél az lett volna kicsit felborítják a monetaryt is (ehhez azért többre lett volna szükség, de még így is közösség építés céljából jól sült el), az ebből felvásárolt goldot arányosan (ki mennyit adott be) vissza osztották a katonák részére.

2010. áprilisában az Ezred vezetősége úgy döntött beszáll a politizálásba. Mivel a Magyar Hadsereg egyik legütőképesebb alakulatáról van szó, akik ráadásul a legtöbb taggal is rendelkeznek, az hogy belefolynak a politikába, elég jelentőségteljesnek számított, mivel a legnagyobb százalékban képviselnék a sereget a politikában. Így a májusi pártelnöki választáson sikeresen megTO-ztak egy kihalt pártot és megalakult a Magyar Katonák Szövetsége (továbbá MKSZ) nevezetű párt. A párt nagy reményei elmaradtak eleinte, mivel a v2-ben erőteljesen lecsökkent század létszáma (mint az később olvasható), ráadásul eMagyarország első eltörlése következtében a párt átkerült Romániába, több mint 4 hónapra, de végül 2011 áprilisára, miután az eRepublik történetében először törölték el az eltörölhetetlennek vélt eRomániát, ráadásul ezt a bravúrt eMagyarország hajtotta végre, a párt visszakerült a ZME kötelékébe. Pár hónapra rá az Ezred vezetősége összefogott pár másik század katonájával, hogy a MKSZ-t top5 párttá tegyék, ezzel nyomatékosítva a katonák szerepét az eMagyar politikában, elsősorban a kongresszusban. Ez az akció sikerrel járt és jelenleg is a MKSZ eMagyarország egyik legnagyobb pártja.

A sok más közösségi tevékenység mellett a ZME nem hanyagolhatta el a médiát és az újságírást sem. Vinitor és a vezetőség kezdeményezésére 2010-ben elindult a Zrinyi Krónika című újság, melyet az ezred tagjai szerkesztettek és írtak. Toborzó cikkektől kezdve, külpolitikai és katonai elemzéseken át, a hírszerzési jelentéseken keresztül az egyszerű szórakoztatásig mindenféle téma megtalálható az ezred saját újságában.



2. fejezet
Hogyan lett az ezredből század
- avagy a v2 bevezetésétől 2010 végéig

2010. májusában Laurh már készült az elnöki indulásra, így a csapatot főleg a tisztek egyengették, választás előtt ezért lemondott a parancsnoki pozícióról hogy az ezred zökkenő mentesen működhessen tovább és átadta a stafétát LT.ZOLE-nak, a korábbi ZMEJ parancsnokának. Laurh később már nem tért vissza a ZME kötelékébe. Ekkortájt a ZME létszáma 3-400 fő lehetett, de a feljebb leírt rendszer jól működött ekkora létszámnál is.

Laurh elnöksége után bevezették a v2-t. Ennek a modulnak a harcászata valósította meg ténylegesen a játék alap értelmezését és lett stratégiai, ugyanis hexákon kellett mozgatni a katonákat, ami sok stratégiai hadmozdulatot követelt, ami viszont sokkal több időt vett igénybe. Ezáltal kicsit átalakult a Magyar Hadsereg is, a századokat ezredekbe vonták össze. Az egyik ilyen ezred kinevezett ezredese pont LT.ZOLE volt.

Viszont ez az új modul lett a végzete sok játékosnak, köztük a ZME-nek is. Mivel sok időt igényelt 1-1 csata és az Ezrednek épp a nem túl aktívakat fogta össze, sokan elhagyták a játékot. Az Ezrednek is át kellett alakulnia, ezért szigorúbb szabályok lettek bevezetve, ami drasztikusan lecsökkentette a létszámot, 100 körülire. Ráadásul ez éppen nyár közepén történt, tehát a lehető legnagyobb pangási időszakban húzták ezt meg az adminok, ami nem volt túl szerencsés és a ZME is örökre elvesztette az addigi tündöklését és már csak árnyéka volt önmagához képest.

Majd ahogy az egész játékban, úgy itt is szép lassan szivárogtak el az emberek, hónapról hónapra egyre kevesebben lettek, míg végül az állandó taglétszám beállt 40-60 közé, így gyakorlatilag század szintű ezred lett a ZME-ből.



3. fejezet
A leghosszabb parancsnoki éra
- azaz 2011 eseményei

Idővel a scriptes rendszer is meghalt a játék változásával (később nem született meg új verzió), az ellátmányozás többé-kevésbé maradt a régiben. Az inaktivitás felverte a fejét, nem csak a katonák, de a tisztek között is, ezért 2010 decemberében a vezetőség leváltotta LT.ZOLE-t és Rhual vette át a helyét.

Az eljövendő időszak nem hozott izgalmakat század szinten: ment az ellenállás az inaktivitás ellen, rendszeresen küldtek ki PM-eket az inaktív tagoknak, be lett vezetve a kötelező század munka (sereg szinten is), ellátmányért a katonáknak fel kellett menni chatre, ezzel is növelni az aktivitást, illetve voltak toborzási célok is, amin keresztül mindig érkezett pár új tag, továbbá a vezetőség igyekezett minden hónapban kiadni egy összefoglalót, beszámolót az Ezred életével és alakulásával kapcsolatban.

Fogalmazhatunk úgy is, hogy egy meghitt családias hangulat alakult ki az Ezredben, ahol mindenki nagyon jól ismeri a másikat.

Az eGov rendszer bevezetése után a parancsnok az aktivitást növelendő saját kimutatásokat készített az ezred tagjainak aktivitásairól, amellyel a tagokat igyekezett ösztönözni, valamint a kiemelkedően teljesítőket jutalmazni. A heti statisztikákból mindenki tájékozódhatott aktuális teljesítményéről.

A jó gazdasági csapatnak és a keménykezű vezetésnek köszönhetően ebben az időszakban az ezred stabil gazdasággal rendelkezett. Az aktivitás javítására a vezetői szigor mellett több kezdeményezés is született a parancsnok részéről, melynek elemei voltak a máig is működő Facebook csoport, a HaxBall bajnokságok, valamint Ploki informatikai ismereteinek köszönhetően Sanyi bot is.

2011 októberében a tagok támogatására beindította az ezred a saját kaláka rendszerét. Az államihoz hasonlóan itt is közösen, valamint az ezred központi támogatásával gyűltek össze a pénzek a tagok búzagyárainak kiépítésére.

2011-ben volt 2 hónap, mikor ideiglenesen a parancsnok-helyettest kinevezték parancsnoknak, mivel Rhual márciusban és októberben is megnyerte az elnökválasztást, így lett a ZME történelmének második elnöke.



4. fejezet
Egy korszak vége és egy új kezdete
- azaz a ZME utolsó ciklusa és a ZTE éra kezdete

2012 januárjában Rhual hosszabb pihenőre és hátrébb vonulásra szánta el magát, ezért az ezred parancsnoki tisztségét zero cool az addigi parancsnokhelyettes vette át.

Jól szervezett, stabil 40-50 fős létszámmal rendelkező csapatot vehetett át, amelyet a továbbiakban könnyen irányíthatott.

Az év elején a gazdasági változtatások komoly nehézség elé állították az ezredet, melynek vészesen csökkentek tartalékai. Ennek enyhítésére reaktiválták a ZME elitet, melynek megújult feladatköre a BH képes tagok tömörítése és koordinálása volt. A kiemelkedő erővel rendelkező tagokat az ezred felszerelte, akik ezután a medálból megszerzett aranyat visszautalták az ezred számlájára. Ennek a stabil bevételnek köszönhetően a gazdasági helyzet folyamatosan javult, amely magalapozta a későbbi fejlesztéseket. A tavaszi időszakban stabil volt a zsold és a gazdaság helyzete, így lehetőség volt a katonák ellátmányának növelésére, valamint komoly tartalékok képzésére, amelyeket a fontos csatákban volt lehetőség eltüni.

A sereg által bevezetett egov rendszerre építve az ezred informatikusa kidolgozott egy képletet és a hozzá tartozó táblázatot. Innentől heti rendszerességgel volt lehetőség a tagok ütési aktivitásának figyelmen kísérésére, valamint a kreditarányos súlyozott formulának köszönhetően a kimagaslóan teljesítő tagok jutalmazására. Ez időben több változás következett be a játékmechanikában, valamint a az állami vezetés, hadügyi irányítás szintjén is. A tisztikarnak és a tagok aktivitásának, hozzáállásának köszönhetően az ezred gyorsan és megfelelően tudott reagálni erre.

Az időszaki visszatérők, valamint az apróbb toborzások ellenére a létszám csak stagnál, valamint a játékba fektetett idők is csökkentek. A nyári leállás után újult lendülettel látott neki a vezetőség az újraszervezésnek, ami közben már megindultak a háttértárgyalások egy fontos lépés megtételéhez. A nyárvégi újraindítás elemeként elindult egy adománygyűjtés az ezred gyárainak fejlesztésére, amely komoly gyarapodást eredményezett a fejlesztési alapban. Több terv is felmerült az aktivitás javítására, valamint különféle programok szervezésére, de kilátásba került egy új tényező, amely merőben megváltoztatta az ezred életét.

Laurh kezdeményezésére felmerült az ötlet a ZME és a Teller század összeolvasztásáról. A ZME vezetése szavazásra bocsájtotta a kérdést, amelyet a tagok szinte mindegyike támogatott. Ennek következtében 2012 szeptemberében megindult az átalakulás és a két egység összeolvadása.

A Zrinyi Miklós Ezred utolsó közös ütésére 2012. szeptember 9-én este került sor. Az ezred volt és jelenlegi katonái összegyűltek és egy utolsó közös ütés keretében búcsúztatták el a ZME-t és zártak le egy korszakot



Epilógus

Így tehát a Zrínyi Miklós Ezred ezen a néven megszűnt létezni, de maga az Ezred lelke nem tűnt el, hanem egyesült a Teller Ede Századéval, ahol egy új, erőteljes és masszív század van kialakulóban, hogy újra régi fényében csillogjon a múlt egyik meghatározó alakulata.

Mindannyian büszkék vagyunk, hogy részt vehettünk a ZME életében és megannyi nagyszerű embert ismerhettünk meg, akik hűen szolgálták eme méltán nagyszerű egységet.

Köszönjük mindannyiótoknak!

Végezetül hangozzon el még egyszer, utoljára a már jól ismert mondat:

CSAK A ZME!

Üdvözlettel a ZME volt parancsnokai, tisztjei