[Vlada RS] Javna debata za sprejetje nove ustave

Day 1,609, 09:51 Published in Slovenia Serbia by Vlada Republike Slovenije


Spoštovani državljani in državljanke, lepo pozdravljeni!


Vlada v javno debato pošilja osnutek nove ustave. Vsem državljanom ki imajo težnje sodelovati pri oblikovanju tega državotvornega dokumenta pozivamo da si osnutek dobro preberejo, ga kritizirajo, predlagajo popravke in predloge za dodatne člene.

Osnutek je nastal na podlagi Slovenske ustave iz V1, nekaj členov je bilo popravljenih na forumu v namenski temi, nekaj v posvetu z ministri.

Nekateri se boste vprašali zakaj? Zato ker je prav da so vsaj osnovne pravice, naloge in dolžnosti Vlade, Kongresa in samih prebivalcev eSlovenije nekje zapisane črno na belem. Zato da se postavi vsaj minimalne standarde pravičnosti in dela, ter da ne prihaja do zlorab, kjer si dosedanje ustaljene prakse vsakdo razlaga po svoje.

Vse predlagane popravke bomo preučili in jih dali po potrebi na glasovanje na forum. Nato sledi potrditev ustave na referendumu.


Osnutek priložen spodaj in pa v gdocu.


Lep pozdrav
Urad za informiranje


Link: http://tinyurl.com/sloustava



Predlog eSlovenske ustave 16.4.2012, poslano v javno razpravo

I. OSNOVNE DOLOČBE
1. eSlovenija je matična država eSlovencev in je zato dolžna poskrbeti za eSlovence, če to zahtevajo, vendar se te pomoči ne sme zlorabiti.
2. eSlovenija je v osnovi odprta država za priseljence, vendar politiko glede podeljevanja državljanstev v nekem mandatu določi takratni notranji minister, iz vzrokov potencialnega PTOja, gospodarskih interesov ali drugih vzrokov, ki bi ogrozili dobrobit države zaradi tujcev s Slovenskim državljanstvom.
3. eSlovenec, ki se vrne iz tujine in zaprosi za eSlovensko državljanstvo, je do njega upravičen.
3. Nihče ne sme obtožiti državljanov narodnega izdajstva.
4. Omejena skupina oseb ne more odločati o tem, kaj je narodov blagor in kaj je v narodnem interesu.
5. Predsednik vlade in člani vlade so zavezani k prisegi. Prisego določa poglavje DOLOČBE O PRISEGI.

II. DOLOČBE O STRUKTURI OBLASTI
1. eSlovenija ima 2 veji oblasti: zakonodajno (kongres) in izvršilno (Vlada).
2. Zakonodajno oblast sestavlja Kongres. Kongres koordinira Notranji Minister oziroma Vlada.
3. Izvršilno oblast sestavlja Vlada. Na čelu vlade je predsednik, ki je izvoljen neposredno s strani ljudstva. Izbere si ministre, ki vodijo državo. V primeru daljše odsotnosti lahko predsednik pooblasti ministra, da prevzame vodenje vlade. V primeru, da je predsednik odsoten in nikogar ne pooblasti za vodenje Vlade, kar pomeni, da država nima na voljo predsedniških funkcij (sprožitev napada, nastavljanje CoD, …), se izglasuje Presidential Impeachment.
4. Vlada lahko v Kongres podaja predloge zakonov in svetuje kako naj se za zakon glasuje. Vlada lahko poda mnenje tudi, ko zakon pride iz vrst Kongresnikov.
5. Kongresniki niso zavezani, da glasujejo po predlogih vlade, ampak so pri glasovanju popolnoma samostojni.
6. Svetniki o zakonu ali vladi v splošnem lahko podajo svoje mnenje, nimajo pa izvršne oblasti.
7. Status svetnika podelijo svetniki sami. Svetniki lahko postanejo igralci, ki so večkrat opravljali službo ministra in se izkazali s svojim delom ali so s svojim delom v igri, intelektualnim prispevkom, pisanjem člankov ali na kak drug način pomembno prispevali k razvoju eSlovenske skupnosti ali države eSlovenije. Status svetnika je častna funkcija in je dosmrten.


III. DOLOČBE O VLADANJU
1. Oblast izvoljena iz strani ljudstva lahko deluje zgolj v njihov interes.
2. Javno žaljenje in zmerjanje s strani oblasti je najstrožje prepovedano.
3. Oblast je zgled države in naroda in se mora temu primerno obnašati.
4. Treba je ločiti osebna sporočila in sporočila države. Če se predsednik ali minister odloči, da bo javnost obveščal prek svojega lastnega časopisa, mora to ob nastopu mandata povedati.
Med njegovim mandatom mora biti jasno kateri članek je lastno mnenje pisca in kateri članek je državni članek.


IV. DOLOČBE O GOSPODARSTVU
1. Država lahko izdaja namensko denarno pomoč eSlovencem, vendar mora biti ta pomoč utemeljena in morajo biti do nje upravičeni vsi. Vsakršna zloraba državne pomoči je strogo prepovedana.
2. Država lahko eSlovencem omogoči posojila SIT ali GOLD. Posojila morajo biti vodena javno s strani Finančnega Ministra. Igralci, ki posojilo dobijo vendar ga kljub opozorilu ne vrnejo se dodajo na črno listo in ne morejo več dobiti posojil, prav tako se jih lahko izključi iz deljenja sredstev in ostalih programov za pomoč igralcem. Edini ustavni pogoj je Slovensko državljanstvo, ostale pogoje posojila določi Finančni Minister.
3. Državna pomoč fizičnim osebam je strogo omejena. Dovoljena je, ko je namenjena večjim koristim države in naroda, na primer izjemno tankanje pri obrambi države. Vlada temu ni zavezana ampak se za donacijo odloči po lastni presoji.


V. DOLOČBE O URADNEM JEZIKU
1. Glavni uradni jezik je Slovenščina. V njej mora potekati vse uradno delovanje države.
2. Pomožni uradni jezik je angleščina. V njej lahko poteka delovanje države, vendar mora biti nujno prevedeno tudi v Slovenščino.
3. Vse uradne izjave namenjene državljanom eSlovenije morajo biti v Slovenskem jeziku, zaželjeno pa je, da so tudi v angleškem jeziku.

VI. VOJAŠKE DOLOČBE
1. Dolžnost prebivalcev eSlovenije je obramba njene ozemeljske celovitosti.
2. V vojaškem napadu na eSlovenijo dobi predsednik vsa potrebna pooblastila za uporabo državne blagajne v vojne namene. Nakup orožja, najem vojakov, naložbe za zviševanje zdravja vojakov.
3. Vrhovni poveljnik ob vsakem času je predsednik.
4. Vlada je dolžna poskrbeti za ustrezne vojaške pogoje v za državo pomembnih bitkah.
5. Vlada ima v vojnem obdobju pravico do tajnega odločanja.
6. Ustava dovoljuje ustanovitev različnih tipov vojaških enot, ki jih lahko Vlada finančno podpre, kar pa je odvisno od njihovih zmogljivosti in pomena. Vojaške enote financirane s strani države so dolžne se boriti po državnih navodilih.


VII. DOLOČBE O PRISEGI
1. Prisega se glasi: "Prisegam, da bom spoštoval(a) ustavni red, da bom ravnal(a) po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi deloval(a) za blaginjo Slovenije."
2. Prisega se opravi na erepublik.si forumu ob nastopu funkcije. Priseže predsednik skupaj z njegovimi ministri.
3. Vsi, ki so prisegli, so zavezani k spoštovanju prisege.



VIII. DOLOČBE O REFERENDUMU
1. Referendum lahko zahteva Vlada, polovica Kongresnikov ali 10% državljanov, ki so glasovali na zadnjih predsedniških volitvah.
2. Referendum izvede Vlada, natančneje Notranji Minister oziroma minister, ki ga za to pooblasti Vlada.
3. Referendum se lahko predlaga kadarkoli.
4. Referendum se izvaja vključno med osmim in dvaindvajsetim v mesecu in traja 48ur.
5. Vlada najavi referendum v uradnem časopisu vsaj 72 ur pred njegovo izvedbo. V članku pojasni kdo je zahteval referendum, kakšna je problematika in referendumsko vprašanje ter argumentira razloge ZA in PROTI.
6. Po največ 72 urah mora objavit še en uraden članek, ki služi glasovanju. Še enkrat objavi kdo je zahteval referendum, opiše problematiko ter referendumsko vprašanje. Nato lahko državljani preko komentarjev glasujejo ZA ali PROTI. Razlogov ZA in PROTI se v ta članek ne piše, zato da ni vplivanja na glasovanje s strani Vlade.
7. Natanko po koncu glasovanja Notranji Minister naredi slike vseh komentarjev in napiše nov uraden članek z objavo slik. Prešteje veljavne glasove in pove izid, ter prilepi naslov do članka za glasovanje.
8. Referendum nadzoruje Vlada in celotna javnost.
9. Glasujejo lahko vsi eSlovenski državljan, ki so stopnje 24 ali več in igrajo erepublik več kot 1 mesec. Glasovati ne smejo tisti državljani, ki so prišli iz tujine zaradi poslovnih razlogov.
10. Državljan, ki si med glasovanjem premisli in glasuje za drugo opcijo, naj za to navede razloge.
11. Referendum je potrjen s 60% večino. Ustava se potrdi z dvotretjinsko večino.
12. Vlada je dolžna upoštevati rezultate referenduma brez kakršnihkoli odstopanj.
13. V določbe sprejete na referendumu se ne sme posegati 30 dni od sprejetja.

IX. DOLOČBE O SPREMEMBI USTAVE
1. Ustavo je možno spreminjati.
2. Spremembe ustave predlaga Vlada ali polovica Kongresa. Potrdi jih Kongres z dvotretjinsko večino.
3. Ustavne spremembe se lahko izpodbijajo na referendumu.