[Vikat] Kasarmukauboi kursus algajatele: Sansõlm

Day 2,787, 10:33 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

2. õppetükk

Sansõlm

Jätkame eduka kasarmukauboi koolitusega.
Seekordse õppetüki teema valik ei ole juhuslik. Siiski tekib küsimus, kas tõesti on sansõlm see koht, millest siis peab eraldi peatükis rääkima? Vastus on jah, peab. Sansõlm mängib sõdurielus väga suurt rolli, olles kõigi tegevuste sõlmpunktiks. Sansõlm on koht, kus kogetakse nii positiivseid kui ka negatiivseid emotsioone. See on koht, millesse ei oska sõdur kuidagi suhtuda. See on vajalik koht, ilma milleta ei saa. Samas on olukordi, kui kogu hingest soovitakse selle igavest kadumist. Seal kehtivad kindlad reeglid, kõik peab olema puhas ning korrektne. Ja sealt need hädad ja rõõmud algavadki.

Mis müstiline asi see sansõlm siis on? Sansõlmeks nimetatakse sõdurile elutähtsaid teenuseid osutavaid ruume. Sansõlmes on kraanikausid ja peegel, kuivatusruum, dušsiruum ja WC. Isegi pesumasina võib sealt leida ja ka terve kuu pesupulbrivaru. Isegi sauna otsa võib komistada, minul sellist luksust kahjuks aga ei olnud. Oli küll uus kasarmu aga lihtsalt otsustati odavamalt teha. Tsiviilkeeles tuntakse aga sansõlme lihtsalt vannitoa/dušširuumi nime all.

Kohe pärast hommikust virgutusvõimlemist ja väikest kosutavat jooksu suundub eeskujulik kasarmukauboi sansõlme poole. Tegemaks vajalikku hommikust hügeeni. Kasarmukauboi külastab sansõlme ka varustuse hooldamiseks, pesu pesemiseks, enda pesemiseks, habeme ajamiseks, kätepesuks, kehakergendamiseks ning sansõlme puhastamiseks.

Sansõlm on koht mille koristamist igalaupäevasel koristuspäeval tihti välditakse. Tõsi, tegu on tihtipeale tüütu ning tänamatu tööga. Ikka ja alati tuleb mingi töll ning tatsab värskelt pestud põrandal või teeb midagi veelgi hullemat vastpestud WC-s. Ning kui tuleb ülevaataja, siis teenistusaja alguses ta raudpolt kindlalt leiab sealt väljakannatamatul hulgal mustust. Tee sa kui hoolikalt tahes, nii lihtsalt juhtub. Kui mõnel on aga väga halb tuju võib selline asi juhtuda ka kevadeti.

Kuna sansõlme hooldus on tegevus, mida kohapealsed spetsialistid eriti õpetada ei taha, tuleb igal kasarmukauboi aastakäigul kõik ise avastada. Siiski on harvaid juhtumeid, kui sellel teemal õpetusi jagatakse. Järgnevalt toon ära mulle osaks saanud õpetuse kuidas tuleb pesta WC potti.

Tuleb võtta seal samas kõrval olev WC hari. Lasta poti siseseintele piisavas koguses puhastusvahendit (tavaliselt „Domestos”) ning asuda hoogsate liigutustega seinu küürima, vahel harja seal samas asuvasse veesilma kastes. Kui seest tundub juba piisavalt puhas, tõmbad selle sama harjaga kogu poti ka väljast poolt puhtaks. Kogenud ettenäitajal ei kulunud selleks protsetuuriks mitte rohkem kui 1 minut- vot on mille poole püüelda.

Mitte kusagil ei tohi sansõlmes olla roosteplekke, need tuleb kiiremas korras eemaldada. Plaadivuugid peavad vastama täpselt tehasepoolsele värvikoodile ning kahhelkivid peavad läikima nii nagu uued.




Sansõlm vajab igapäevast hooldust (Allikas: usatoday.com)

Kindlasti olete kuulnud ka jutte, et keegi on lisatoimkonnas oma isikliku hambaharjaga küürinud sansõlme kõige räpasemaid õnarusi. Kunagi kauges minevikus võibolla tõesti nii võis juhtuda, kindlad andmed mul selles osas täielikult puuduvad. Tänapäeval ei juhtu seda aga kohe kindlasti. Jah, seda võetakse siiani veel teemaks, et paremini motiveerida. Reaalsuseks seda aga ei viida kunagi.

Ah jaa, neile kes ei tea, mis asi on lisatoimkond ma kohe seletan. Lisatoimkond on karistus, mida määratakse kohe eriti räige korrarikkumise puhul. Kartsa ja muud värki välditakse nii palju kui võimalik, selle asemel jagatakse mõnuga lisatoimkondasid. Minul isiklikult jäi see mõnu proovimata, mul oli küll 4 lisatoimkonda soolas, aga kuna ma täitsin alternatiivse karistuse ja seda veel hiilgavalt hästi, siis jäi minule need 4 lisatoimkonda kohaldamata.

Lisatoimkond tähendab siis peamiselt öist sansõlme koristamist. Alates kella 22-st kuni kella 2-ni öösel. Kuna kõik pataljoni territooriumil toimuvad õppetükid peavad kõige hilisemalt kell 2 lõppema. Siin avaldan ka saladuse, pärast kella kahte pole kasarmus ööbides mõtet ööhäiret karta. Ööhäireid tehakse tavaliselt kella poole ühe ajal, siis kui kõik kindlasti juba magavad ning just une kõige sügavam faas on alanud.

Sansõlmel on oluline roll ka väljaõppes. Kui voodi ja sõdurikapiga õpetati hoolsust, siis sansõlmega on asjad natuke teisiti. Jah, ka sansõlm annab palju juurde hoolsuse paranemisel, kuid see pole siiski peamine. Sansõlm on suurepärane koht, kus harjutada korrektset käsu täitmist ning selle kuulamist. See on oskus, mida läheb vaja kõikjal, nii kasarmukauboina kui ka metsas puravikuna. Tuleb alati tähelepanelikult kuulata, mida täpselt on vaja teha. Üks on aga kindel, radiaatorite vahelt, uste pealt, kappide pealt, isegi pesumasina tagant ning alt tuleb kindlasti eduka ülevaatuse läbimiseks koristada.




Gaasirünnak sansõlmes... (Allikas: cnn.com)

Käskude täitmisel seoses sansõlmega olen täheldanud väga huvitavaid paradokse. Nimelt sansõlme koristuskvaliteedi kontrollijatel meeldib kohe väga asju üle lasta teha. Mõni inimene lihtsalt naudib käskude andmist ja oleks ülekohtune temalt seda rõõmu ära võtta. Mäletan täpselt veel juhtumit, kui sai sansõlm ühiste jõududega ideaalselt läikima löödud. Kõik säras nagu prillikivi, oh kui uhked me selle meistriteose üle olime. Kui tuli aga ülevõtja, siis ta vaatas siit, tõmbas näpuga sealt. Tegi kõiki imeasju aga ei midagi. Tegi ette kurva näo ja ütles: „No hea küll, võite siis minna 🙁.” Olime võtnud võitlejalt selle ainkese rõõmu, mis tal sellest päevast loota oli. Vot sellise roimaga saime hakkama.

Kuid siiski pole põhjust väga kurb olla, sest kõik see eelnev on ainult märk eeskujulikust väljaõppest ning tõeliselt hoolikast ja tublist kasarmukauboist. Just sansõlm on see koht, kus terad eraldatakse sõkaldest ning tublimatest tublimad paistavad eriti heast küljest.

Igapäevane puhtuse eest hoolitsemine sansõlmes lasub päevniku õlgadel. Päevnik tegeleb igapäevaste väiksemate koristustöödega ning võib nõuda räpakatel enda järelt koristamist. Kuna päevnik on pool ööd üleval, ega saa seetõttu normaalselt magada, siis pole eriti viisakas kõik päevniku õlgedele visata. Igaüks koristagu enese järelt ise.

Sansõlmes leidub mitmeid kuluvahendeid nagu WC paber, pesupulber ja seep. Nendega peab väga säästlikult ringi käima. Ma ise mäletan väga selgelt veel suurt probleemi nende kõige kolme ülekuluga. Pesupulbri defitsiit oli küllaltki tavaline nähtus ja sellest sai üle küllaltki lihtsalt. Vahel lihtsalt tuligi pesta pesu ilma pulbrita. Kõik sai ka pulbrita väga puhtaks, ainult sokid jäid natukene paremini kuju hoidvad kui oleks eeldanud. Pärast järeltöötlust olid aga sellised nagu varem.

WC-paberi defitsiidi hirmus sai isegi isiklik WC-paberi rull endale organiseeritud juhuks, kui asi peaks väga hulluks minema. Seda õnneks ei juhtunud. 🙂



Nagu ikka, kui on midagi küsida või tahate omalt poolt midagi lisada, siis selle teema raames on selle artikli kommentaarium ideaalne koht.🙂 


Kohtumiseni järgmises õppetükis!!

Kasulik link e-kodanikule:

 



Sisukor😛
[Vikat] Eduka kasarmukauboi kursused algajatele
[Vikat] Kasarmukauboi kursus algajatele: Sõduri kapp ja voodi