[Vikat] Demokraatia versus diktatuur

Day 2,711, 08:56 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Kätte on jõudnud diktaatorite ajastu. Ajastu, mis tihtipeale külvab hirmu ja vägivalda. Erepi adminnide otsust teha võimalikuks riigipöörded on palju kritiseeritud ja õigusega kritiseerivad. Idee, mis iseenesest võiks e-maailma palju põnevust tuua, teostati äärmiselt viletsasti. Praeguseks on 49-s riigis 74-st diktaator võimul, see on 66,2%. Reaalmaalimas on asjaolud natuke erinevad, kuna puuduvad selged piirid. Paljudes riikides on demokraatia limiteeritud. Niis siis ongi, et täiesti demokraatlikke riike on 89, osaliselt vaba demokraatiaga riike on 55 ja riike kus demokraatia puudub on 51. Kokku siis 195-st riigist on 106 demokraatia defitsiidis elavat riiki. 54,4% maailma riikidest on puuduliku demokraatiaga. Uurides aga veelgi statistikat võime teha aga väga huvitavaid järeldusi. 



Joonis 1. RL-maailma demokraatlike ja demokraatia defitsiidis olevate riikide vahekord aastatel 1973 kuni 2014. Türkiissinisega (mererohelisega) on tähistatud demokraatlikud riigid, kollasega osaliselt demokraatlikud riigid ning lillaga riigid kus demokraatia puudub. (Allikas: Wikipedia)

Tehes väikese arvutuse leiame, et e-maailmas on demokraatlikke riike 33,8% riikide koguarvust, samas reaalmaailmas on praegu see sama näitaja 45,6%. Viimase 10 aasta jooksul pole maailma demokraatialainel erilisi muutusi toimunud, demokraatia tormilise leviku aeg on möödas. Sarnane demokratiseerituse tase, mis e-maailmas praegu oli pärisilmas viimati umbes aastal 1985. Kas ka e-maailmas mingeid arenguid hakkab toimuma, näitab meile tulevik.




Joonis 2: Demokraatia levik päris- ja e-maailmas. Välimine ring:  demokraatlike ja mittedemokraatlike riikide vahekord e-maalimas. Sisemine ring: demokraatlike ja mittedemokraatlike riikide vahekord pärismaalimas.



Vambola Vikat,
ajalehe Vikat toimetaja


Kasulik link e-kodanikule: