[UDP University] Порадник бізнесмена. Як відкрити пекарню.

Day 1,013, 08:01 Published in Ukraine Brazil by pylypok


АДМІНИ ЗМІНИЛИ ПО ТИХОМУ ФОРМУЛУ ПРОДУКТИВНОСТІ! БУДЬТЕ УВАЖНИМИ! ПІСЛЯ ОПРИЛЮДНЕННЯ ЗМІН, ВОНИ БУДУТЬ ВНЕСЕНІ В СТАТТЮ ТА В КАЛЬКУЛЯТОР КОМПАНІЇ

Увага! Цей текст буде періодично доповнюватись та уточнюватись, заглядайте сюди час від часу для оновлення інформації. Можливі орфографічні помилки

Рудміни зробили нам великий подарунок. Вони зробили хліб стратегічним ресурсом, нарешті визнавши, що їхня жадібність до голду губить гру. Отже тепер здоров’я на полі бою можна поповнювати хлібом, а не тільки голдом. Другий подарунок – практично необмежена кількість споживання щастя. Тепер час має ціну – вартість хепінесу в булці і чим ця ціна нижче на ринку, ти дешевше та швидше буде розвиватись нація (навчатись, тренуватись) і тим менше витрачати час на відпочинок.

Отже – хліб всьому голова, як і має бути.

УДП ініціювало два законопроекти, що закрили ринок зерна та хліба, ввівши 99% податок на імпорт. Паралельно всі нові новачки в моєму відомстві почали вивчати продюсера та маркетмена аби задовольнити попит на цих спеціалістів в пекарнях. По суті ми створили тепличні умови для створення нових компаній. Але їх кількість досі мала, на ринку є дефіцит хліба, особливо героїнового (100% щастя), що провокує високі ціни. Отже, мета цього посібника навчити людей створювати свій власний бізнес.
Маленьке прохання. Я не став заморочуватись з картинками, вибачте. Я тоді б ніколи цю статтю не надрукував. У кого є час та бажання – будь ласка, надішліть скріншоти, які, на вашу думку, потрібно вставити.
Окрім цього цей текст може містити помилки, неточності – буду радий за виправлення та критику.


ЧИ ЦЕ СКЛАДНО?

Зовсім ні. Якщо ви маєте аналітичний склад розуму, ви фізик, а не лірик, то ви швидко опануєте цю науку. Навіть голд не є великою проблемою. Головне – знайти час на читання цього посібника та аналізування. І трохи часу щодня на керування компанією.


ДЕ ПРОДАВАТИ?

Це перше питання, на яке треба дати відповідь. Я послуговуюсь таким патріотичним принципом: український ринок – базовий, тому компанію треба відкривати тут. Пофіг що десь вигідніше відкрити, а зерно тягнути з України чи купувати на місці. Нам потрібен розвинутий ринок хліба, а значить професійні пекарі, які можуть з’явитись тільки при достатній кількості робочих місць. До того ж, які б не були війни та ембарго, базовий ринок завжди буде відкритий, своя сорочка ближче до тіла… ну ви зрозуміли…

Також вам буде потрібен експортний ринок як основний для заробляння золота, тобто повернення інвестицій.

Для визначення на якому ринку працювати вам треба перелопатити десь 20 топових країн з якими Україна не має ембарго. Причому завдяки (вирізано цензурою) рудмінам ми маємо кілька ембарго, що виникли через повстання, без можливості їх скасувати. Це Румунія, Польща, отже ці країни можна не дивитись. І Аргентину пропускайте – це ботокраїна.

Також дуже обережно вибирайте країни ЕДЕНу, ми у ворожому до них альянсі і можливе встановлення ембарго.

Алгоритм наступний.

Заходите на ринок зерна і вираховуєте найнижчу вартість здоров’я та щастя в хлібі. При цьому враховуйте не тільки «простий» хліб, але й «складний». Наприклад, деякий час на нашому ринку була вигідна пропозиція від державної компанії – хліб 2/4 за 0,63 грн. Отже вартість одного хепінесу в ньому становила 0,63/4=0,1575 грн. Якщо ви задумали відкривати 0/3 компанію, то вартість вашого хліба не повинна була б перевищувати 3*0,1575=0,4725 грн. Але в той же час слід враховувати те, що ваші покупці – не комп’ютери, і шанси продати хліб за 0,5-0,6 грн. були достатньо високими.

Також звертайте увагу на обсяги продукції (не тільки на ринку, але і на складі). Якщо, наприклад, компанія на ринку має 50 дешевих булок, а на складі ще 20, і в ній працюють 4 доходягі, то це означає, що компанія не функціонує, розпродає залишки і цю пропозицію можна не брати до уваги. Але якщо компанія вивалила на ринок 100 булок, а на складі ще 400 і немає експортних ліцензій і повний штат працівників, то це серйозний конкурент і вище неї ви ціну не поставите.

Після того як ви визначили мінімальну вартість пункту здоров’я та щастя на цьому ринку – подивіться які податки в цій країні. Вас цікавить податок на імпорт та ПДВ. Саме на стільки відсотків подорожчає ваш хліб при виставленні на ринку. Тепер розділіть мінімальну вартість пункту здоров’я на податки і ви отримаєте за скільки треба продавати аби бути конкурентноздатними. Наприклад, блокуюча пропозиція на ринку – 3/0 за 0,50 тугриків. Податок на імпорт – 10%, ПДВ – 3%. Отже ви можете імпортувати хліб не вище 0,50/(1+10/100+3/100)=0,44 тугриків за 3 пункти здоров’я. Це вартість до оподаткування.
Наступний крок – подивитись вартість купівлі золота, адже за свій хліб ви будете отримувати місцеві тугрики. Розділить міцеву вартість вашого хліба до оподаткування на цей курс – ви отримаєте вартість вашого хліба в золоті.

Отже нарешті ви отримали ціну, з якою можна оперувати на цьому ринку. Насправді у вас повинно було вийти дві ціни – вартість пункту здоров’я та вартість пункту щастя.
Тепер ті самі дії треба повторити з іншими визначеними країнами, а також з українським ринком.
Після кількох годин розрахунків ви визначите до якої країни треба купити ліцензію а також який саме хліб найбільш дорогий. Так, це складна робота, але дуже важлива. 20 голду – великі гроші і треба добре розрахувати перед тим як їх витрачати.
Ви можете спростити собі завдання, скориставшись при розрахунках калькулятором компанії (див. нижче в розділі «Розрахунок собівартості»).


ЩО ПРОДАВАТИ?

В попередньому розділі ми визначили найдорожчий хліб на зарубіжних ринках та в Україні. Отже саме цей хліб вам і потрібно виробляти. Зараз немає сенсу об’єднувати в одному хлібі щастя та здоров’я, виробляйте тільки щасливий (героїновий) або здоровий хліб. Вам так легше буде керувати, набирати персонал, а покупцям – визначатись з покупкою.
Щасливий хліб робіть тільки ку1 (0/3). Немає сенсу робити високоякісну компанію. Здоровий хліб бажано робити ку2-3, бо вашими основними покупцями будуть військові, а швидкість поїдання хлібу та його транспортабельність – для них один із факторів вибору.


ЗА ЯКУ ЦІНУ ПРОДАВАТИ?

Дешевше ваших конкурентів на 1 копійку або в ту ж ціну. Але це справедливо тільки якщо обсяги пропозиції вдовольняють ринок. Але якщо пропозиції мало, то підхід інший. Наприклад, зараз в Україні дефіцит щасливого хлібу. Якщо ви бачите, що дешевше вас продає такий хліб якась невеличка компанія з невеликими обсягами, не поспішайте починати з нею цінові війни, поставте ваш товар дорожче. Все одно в неї і в вас куплять весь хліб, бо є дефіцит, але ви продасте свій товар дорожче.

Ну і головне – не ставте ваш хліб дешевше собівартості. Якщо це неможливо – передивіться ваші витрати, оптимізуйте штат, спробуйте домовитись з кимось із постачальників зерна про знижку (повернення частини сплачених вами грошей через донейт) тощо.

Розподіляйте ваш хліб між ліцензіями таким чином, щоби більша частина продавалась на дорогому ринку. В ідеалі – весь хліб. А вже залишки кидайте на дешевий.

Якщо вартість в Україні та закордоном майже рівна, то віддавайте перевагу закордонному ринку. Це привнесе в Україну зайвий голд і допоможе українським компаніям без ліцензії.
Всі поради, які тут даються розраховані на моментальну конвертацію валюти. Якщо у вас є бажання заробити зайву копійчину або мінімізувати витрати, то вам потрібно виставляти валюту до обміну на голд на зарубіжному ринку. І чим більший спред на цьому ринку, тим меншими будуть ваші витрати порівняно із негайним продажем валюти.


РОЗРАХУНОК СОБІВАРТОСТІ

Вам знадобляться ці формули
Але щоб полегшити вам життя, я зробив в Excel таблицю, куди ви можете вбити параметри вашої компанії і отримати результат. Калькулятор компанії
Для роботи із таблицею збережіть її локально на своєму комп’ютері у форматі Excel. Не забувайте час від часу перевіряти оновлення в гуглдоку. Заповнюйте жовті клітинки. Те що виділено сірим розраховується автоматично.

Перед тим як відкривати компанію обов’язково прорахуйте її діяльність в цій таблиці. Кількість персоналу візьміть 9, параметри працівників – 80/80, кількість годин роботи – в середньому 6 годин, скіл – від 2 до 9, більш-менш рівномірно (але скоріш за все це будуть 4-6 левел), зарплату – з ринку праці, але на 5-10% вищу. Також не забувайте ввести параметри для зовнішнього ринку, щоб оцінити його привабливість.


СКІЛЬКИ ГРОШЕЙ ТРЕБА?

Відкриття ку1 компанії коштує 21 золотий, якщо ви не будете купувати ліцензію, та 40 золотих якщо будете. Агрейд до ку2 буде коштувати ще 20 золота, з ку2 до ку3 – 50 голду, з ку3 до ку4 – 100 голду і з ку4 до ку5 – 200 голду. Але якщо це ваша перша компанія, я б радив вам починати з ку1, а потім освоївшись робити апгрейди. При апгрейдах будьте обережними, ви втратите весь товар, виставлений на ринок, сток компанії, а також запаси сировини, тому перед цим влаштуйте великий розпродаж.
Також вам потрібен мінімум 3-х денний запас обігових коштів в гривні. Визначити його вам допоможе калькулятор компанії, що поданий вище.
Кожна ліцензія коштує 20 золотих, та 5 золотих в ту країну, яка захопила регіон з вашою компанією (не оргою).


ВІДКРИТТЯ КОМПАНІЇ

Отже, ви впевнені, що ваша компанія не прогорить, ви зробили всі обчислення та бачите, що в прибутку є запас міцності. Тепер можна починати свій бізнес.
Краще за все відкривати компанію на своїй орзі. Так, це на 5 золотих більше, але власна орга має багато переваг – з вас не будуть знімати здоров’я як з менеджера, ви можете літати оргою світом та купувати дешевші товари на інших ринках, ви можете зберігати на орзі свій будинок коли він вам не потрібен і ще багато чого…

Відкривати оргу можна в будь-якому регіоні України, але я б радив робити це на Волині, бо саме там варто відкривати пекарню.

Для відкриття орги зайдіть в Даунтаун, натисніть на будівлю організації та виберіть «Створити нову». Дайте їй ім’я, лого. Оргу треба реєструвати на іншу електроадресу, тож вкажіть її, а за потреби відкрийте нову на gmail.com.

Після того як ви створили організацію перелогіньтесь від неї. Зайдіть в меню «Мої місця», виберіть «Компанія». На сторінці що з’явилася натисніть «Створити нову». Дайте їй ім’я, лого та виберіть кастомізацію, виходячи з того хліба, який ви вирішили виробляти та продавати. Будьте дуже уважними та обережними, не помиліться!

Компанію треба відкривати на Волині. Це мінімізує ризик втрати сировинної бази в разі захоплення Волині (тьфу-тьфу).

Для створення компанії вам знадобиться як мінімум 40 золота. 20 піде на відкриття ку1 компанії, а інших 20 – внесуться на баланс компанії як обігові кошти. Ви можете зняти їх назад, заплативши 5% податку на прибуток (1 золотий) або витратити на придбання ліцензії.

Далі купіть сировину. Для цього натисніть на відповідну кнопку в меню компанії і на ринку, що з’явився виберіть компанію, що підходить вам за ціною. Денну потребу в сировині ви також можете розрахувати за допомогою калькулятора компанії. Сировина, що буде споживатись дорівнює продуктивності вашого персоналу.

Коли ви вийдете на певні обсяги виробництва, спробуйте домовитись з постачальниками про знижку, яку вони будуть вам повертати донейтом після купівлі вами сировини. Механіка гри така, що зернотрейдери не можуть гнучко формувати ціну на свої товари, хоча таке бажання є, особоливо при заповнених складах.


НАБІР ПРАЦІВНИКІВ

В меню працівників виберіть вкладку вакансій та виставіть ваші пропозиції на ринку праці. Виставте по 2 пропозиції для скілу 1-5 та по 3 пропозиції для скілу 6-10. Зарплату ставте на 5-10% вищу ніж аналогічні компанії. Ваша мета зараз – набрати кого тільки можна, щоб довести кількість працівників до 10 задля максимальної ефективності роботи всієї компанії. Кожен зайвий працівник або кожне порожнє робоче місце будуть зменшувати ефективність роботи компанії на 5%.

На початку ви можете набрати більше – 11, 12 співробітників. Наразі це не є важливим. Головне – після набору персоналу почати його оптимізацію, але не забирайте з ринку вакансії для високих скілів, такі працівники завжди будуть потрібні.

Визначте зайвих гравців, що приносять найменше прибутку і є безперспективними. Звільніть їх при першій нагоді.

Якщо робітник працює з низькими параметрами (нижче 80) здоров’я та щастя, напишіть йому листа, поясніть, що тримати високі показники так само легко як і низькі, а при цьому ефективність його навчання та тренування значно збільшується, не кажучи про продуктивність на роботі. Якщо людина не розуміє – звільняйте, але спочатку знайдіть заміну.

Преміюйте тих гравців, які працюють 8-12 годин та з параметрами не нижче 95/95. В залежності від вашої прибутковості самі визначте їх преміальні та збільшить платню.
Не вірте обіцянкам, орієнтуйтесь тільки на результати попереднього дня.

І пам’ятайте, що працівники – це ваша конкурентна перевага, від якої на 70% залежить ваш прибуток.


ПРОДАЖ ТОВАРУ НА РИНКУ

В меню компанії встановіть скільки продукції і на якому ринку ви будете продавати, та встановіть для неї ціну меншу або таку саму як ваші конкуренти. Але не нижче собівартості.
Якщо на ринку ціна впала і ви не можете продавати дешевше, все рівно залиште свою пропозицію. Завжди є вірогідність виникнення дефіциту продукції або чиєїсь помилки, і ваш товар продасться хоча б частково.

При рівності цін віддавайте перевагу іноземному ринку.

Правильність вашого ціноутворення ви можете контролювати за допомогою калькулятора компанії, експериментуючи з різними цінами. Але пам’ятайте – при собівартості в 0,40 коп збільшення ціни всього на 10%, з 0,50 до 0,55, збільшить ваш прибуток на 50%, тому уважно контролюйте ваше ціноутворення, особливо коли ви працюєте на невеликій маржі.

Якщо ваш товар в дефіциті і ви знаєте що рано чи пізно він розійдеться, не устрявайте в цінові війни. При дефіциті товар куплять і у вас і у конкурента, а конкурент продасть його дешевше.

Насправді спосіб поведінки на ринку – це мистецтво і досвід - найкращий вчитель.


ЗНЯТТЯ ДИВІДЕНДІВ, ОПЕРАЦІЇ НА ВАЛЮТНОМУ РИНКУ.

Весь ваш дохід від продажу товарів йде до особового рахунку компанії, який відокремлений від рахунку організації чи персонажу. І з цього рахунку витрачаються гроші на сировину та зарплати. Коли коштів на зарплату або самої сировини обмаль, ваш працівник не зможе попрацювати, про що йому буде повідомлено.

Ви можете вносити кошти на рахунок компанії в будь-якій валюті. Для цього вкажіть суму та натисніть кнопку «Invest».

Для зняття коштів з рахунку компанії введіть суму та натисніть «Collect», при цьому з вас буде знято податок на прибуток, що зараз для хліба дорівнює 5%.

Ви можете обмінювати валюти всередині рахунку компанії. Для цього на валютному ринку виберіть потрібну компанію/організацію в правому верхньому куті.

Пам’ятайте, що на валютних ринках зажди існує спред, тобто розрив між купівлею та продажем. На цьому спреді заробляють спекулянти та втрачають чесні підприємці. Наприклад, зараз на українському ринку ціна купівлі золота складає 74 грн/золотий, а продажу - 0,014 золотий/грн. Іншими словами 1/0,014=71,43. Різниція 2,57 грн на кожному золотому і є заробітком спекулянтів і вашою втратою. Хоча при малих обсягах продажу на зовнішніх ринках ви можете не зважати на ці втрати. Якщо ж хочете економити, то вам варто вивчити принципи заробляння на валютному ринку.

Не продавайте тугрики напряму в гривню, скоріш за все там буде поганий курс. На тугрики завжди купуйте золото на іноземному ринку і таким чином забирайте вашу виручку.


ДЕ ВЗЯТИ ЗОЛОТО ДЛЯ ІНВЕСТИЦІЙ?

Перше джерело – ваші власні заощадження. До 20-го рівня ви отримаєте десь 20 золотих, а ще кожного місяця – 5 золотих за роботу без перерв. Ви можете взяти однодобовий кредит у когось із гравців для внесення додаткових 20 голду при відкритті компанії, одразу ж по її створенню їх зняти та повернути. Таким чином на відкриття ку1 компанії без ліцензій ви витратите 21 золотий.

Друге джерело – ваші знайомі у грі. Ви можете скинутись і відкрити акціонерну компанію. В калькуляторі компанії на другій сторінці ви знайдете форму для підрахунку дивідендів та їх розподілення між акціонерами (зараз дороблюю). Не знімайте всі гроші, залиште обігові. Не забувайте, що донейти – це ваше власне рішення, і в разі шахрайства чи обману ваші гроші ніхто не поверне, тому обережно вибирайте кому їх довіряєте.


ЯКИЙ ТЕРМІН ПОВЕРНЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ?

Все залежить від вас. Завдяки своїй наполегливості ви можете розрахувати прибутковість, а значить і термін повернення інвестицій, будь-якої компанії на будь-якому ринку, а отже дізнатись рентабельність компанії і терміни окупності. Всі дані про будь-яку компанію є на її сторінці. Крім зарплат. Тут ви можете орієнтуватись на ринок праці.

Середній термін окупності ку1 компанії без ліцензії – біля півроку. При невеликій маржі і конкурентному ринку термін повернення інвестицій може розтягнутись на рік і більше.




Всі поради, що викладені в цьому пораднику ви використовуєте на свій власний ризик. Автор не несе ніякої відповідальності за можливі збитки, недоотриманий прибуток, глюки або нововведення амінів тощо при користуванні цим текстом.

Якщо у вас виникли питання чи ви хочете отримати пораду, звертайтесь до мене, до міністерства економіки або міністерства демографії.

Цей текст буде постійно вдосконалюватись та перероблюватись, включаючи калькулятор компанії, тому додайте його в браузері до улюблених сторінок, а також не забудьте підписатись на газету та проголосувати за цю статтю.

Для оперативного отримання повідомлень додавайте мене в друзі.

Щасти вам! Будьте багатими і еУкраїна стане багатшою разом з вами!


Ваш дядько pylypok