[Toborzócikk helyett] e-Republik, mint a politológus oktatás része?

Day 2,660, 11:56 Published in Hungary Hungary by Zsiger pasija Bobby Ewing
Ma azt terveztem, hogy kiadok egy újabb cikket, egy olvasói levelet valamely weblapnak címzendő olvasói levélhez. De támadt egy jobb ötletem...

A cikknek semmi köze ahhoz, hogy a TOP5 pártokból egy állított elnökjelöltet, és hogy eddig egy elnökjelölt adott ki kampánycikket. A cikknek nincs köze a politikai apátiához, a szolgalélekhez...

Cikkemet ajánlom régi barátomnak, kinek neve egybefügg a "politikai maszturbációval... Weisz Manfréd Huba, bízzunk benne, hogy lesz kivel maszturbálnunk!



Tisztelt XY Tanszékvezető Úr!

ABCD Egyetem
Politológia Tanszék
vezetője

A hullám című filmben a középiskolai tanár politikai szimulációra irányuló kísérlete csúfosan végződve tragédiába torkollott. Az elgondolás izgalmas volt, a pár nap után bekövetkező események meglepőek és érdekfeszítőek, de a történet örök tanulság, hogy az ember nem tekinthető kísérleti egérnek.

Mégis Ön, mint tanszékvezető, kollégái, mint politológiát oktató szakemberek, nem borzonganak bele az elképzelésbe? Vogel Úr nem egy titkos példakép, aki a petri csészében életre keltett valamit? Az elméletinek tartott magyar felsőoktatásba nem szeretnének gyakorlatot csempészni?

A XXI. század második évtizedében az internet nyújtotta segítséggel kockázatmentesen dobhatjuk bele a leendő politikai szakértőket a politikai szimuláció világába. Nem kell a diákok bőrét vásárra vinni, nem kell szellemüket ordas eszmék oltárán feláldozni, az online politikai szimuláció a mélyvízbe helyezi őket.

A www.erepzublik.com egy úgynevezett szocio-politikai harci szimulációs, böngészős szerepjáték. Háborús és gazdasági modulja az Önök számára nyilván érdektelen, szemben a közösségi, politikai és kommunikációs felülettel.

A játék a világ 74 országát, köztük Magyarországot magába foglalva levelező és egyéb kommunikációs, valamint ún. újságíró moduljával teljes körűen alkalmas arra, hogy a politikai felületbe bekapcsolódó hallgatók a közösség politikai életéhez csatlakozzanak, ahhoz idomuljanak, azt megváltoztassák vagy csak befolyásolják. Lehetőség van csatlakozni a közösség meglévő pártjaihoz, újakat létrehozni, ott pártelnöki címet szerezni. A szimuláció az elnöki rendszert követi, a választás közvetlen, ezentúl létezik a törvényhozás - itt sajnos csak listás választásokra van lehetőség.

A belpolitikán túl érdekes pont a diplomácia is, melynek során más, játékbeli államok politika iránt elkötelezett tagjaival kerül az érdeklődő tárgyalóasztalhoz. A hazai porondon történő befolyásszerzés után itt az érdekérvényesítés, az erőfölény kihasználása, vagy a fennálló hátrány ellenére a legkedvezőbb alku megkötése, és persze mindezeknek a hazai nyilvánosság előtt történő "értékesítése" kap szerepet.

Természetesen a játék egészét emberek irányítják, nincsenek automatizált, előre megírt sablonok, a 70 ország pár száz fős vezetői rétege százezer játékos játékát befolyásolja.

Úgy gondolom, hogy egy ilyen politikai-közösségi szimuláció érdekes gyakorlati terepe, színfoltja lehet a magyar politológia felsőoktatásának akár egy több féléven átnyúló, fakultatív szeminárium keretei közt. Amennyiben levelem felkeltette az érdeklődését, a magyar játékosközösség örömmel látja hallgatóit a nagy, veszélytelen petri csészében, amennyiben kérdései merültek fel, azokra készséggel válaszolok.

Tisztelettel:

Robert James Ewing


Elgondolásom az volna, hogy ilyen leveleket lehetne szétküldeni hazai egyetemek/főiskolák politológia tanszékvezetőinek, hátha esetleg szemináriumi keretek közt érdeklődést mutatnának arra, hogy hallgatókat dobjanak a szimulációba, ami a mi kis játékunk. Ez nyilván nem tömegeket hozna, hanem inkább kisebb, esetleg a kimúlt politikai modul iránt elkötelezett játékosokat, akik talán, mint egyfajta kaszt, erre az irányra fektetnék játékmenetük fókuszát.