[Ruch Rozwoju] Jak bezproblemowo dodać artykuł?

Day 2,351, 15:15 Published in Poland Poland by Mr Drecha

W naszej kochanej grze moduł medialny leży i to nie tylko w ePolsce, to prawda wszystkim znana. Powodem zapewne jest lenistwo, trudność w uzyskaniu 1000 subów (za co dopiero redaktorzy mają jakiś zysk). Myślę jednak, że jednym z poważniejszych minusów modułu medialnego jest wszędobylski CSRF Attack, który lubi pojawiać się w eRepie dosłownie wszędzie. Wydaje mi się, że wielu z Was niejednokrotnie załapało wenę na jakiegoś ciekawego arta, ba! Nawet go napisaliście, wybraliście sobie w spokoju kategorię i bach – chcecie go opublikować i w tym momencie następuje frustracja (delikatnie mówiąc). CSRF Attack Detected. Najpierw zajmijmy się jednak jego genezą za popularną, acz kiczowatą encyklopedią internetową:

„Cross-site request forgery (w skrócie CSRF lub XSRF) to metoda ataku na serwis internetowy, która często (m.in. na skutek jednoczesnego wykorzystania) mylona jest z cross-site scripting (XSS) bądź jest uznawana za jej podzbiór. Ofiarami CSRF stają się użytkownicy nieświadomie przesyłający do serwera żądania spreparowane przez osoby o wrogich zamiarach. W przeciwieństwie do XSS, ataki te nie są wymierzone w strony internetowe i nie muszą powodować zmiany ich treści. Celem hakera jest wykorzystanie uprawnień ofiary do wykonania operacji w przeciwnym razie wymagających jej zgody. Błąd typu CSRF dotyczy również serwerów FTP.”

Znaczy to ni mniej, ni więcej tyle, że eRep ma kolejną wadę (choć dla niektórych zaletę) – nieumiejętne zabezpieczenia, które działają wtedy, gdy nie powinny, a – jak łatwo się domyślić, gdy teoretycznie zadziałać powinny – nawalają. No dobra, nic nowego – gra jest dziurawa, ale jak sobie z tym poradzić? Oto kilka wskazówek od Ruchu Rozwoju.

Rozwiązanie jest banalnie proste, jednak nie tak łatwo na nie wpaść. Po pierwsze sprawdzamy, czy nasz adres, z którego korzystamy dodając artykuł nie zaczyna się od „https” – tak być nie powinno. Wystarczy usunąć z tego protokołu literę „s” tak, aby zostało samo „http”. Połączenie szyfrowane w eRepie nie działa i powoduje błędne wyświetlanie większości podstron w grze. Druga sprawa jest nawet prostsza. Kiedy wchodzimy już na podstronę odpowiedzialną za pisanie arta, jeszcze przed zabraniem się do pisania (choć doradzam osobiście najpierw napisać go w Wordzie lub innym programie do edycji tekstu, a dopiero później wkleić do formularza w grze) zwracamy ponownie uwagę na adres strony, na której się znajdujemy. Po kompletnym adresie „http://www.erepublik.com” mamy fragment odpowiadający za język gry, czyli w naszym przypadku najczęściej jest to „/en” lub „/pl”. Aby usunąć ryzyko ukochanego CSRF wystarczy zmienić „en/pl” na dowolny wyraz, inny przy każdym dodawaniu arta. Wyraz może być dowolny. Można więc z czystym sumieniem wpisać tam „piesek”, „mama”, „grubas” lub „gepard” (bez jakichkolwiek sugestii).

Przy okazji poruszania tematyki artykułu, pozwolę sobie omówić zagadnienie Tagów BBcodes. Jest to uproszony kod HTML, który umożliwia formatowanie tekstu w artykułach. Wszystkie tagi wpisujemy pomiędzy znakiem „[„ a znakiem „]”, oczywiście bez cudzysłowu. Poniżej zamieszczam listę wszystkich znanych mi tagów, które działają w naszej kochanej grze. Jeśli znacie więcej, podzielcie się nimi w komentarzach, dodam je do listy. Wszystkie przykłady zastosowania wymienione w nawiasach należy stosować bez spacji wewnątrz tagów.

center – wyśrodkowanie tekstu (format: [ center ]ELEMENT WYŚRODKOWANY[ /center ])
b – pogrubienie tekstu (format: [ b ]POGRUBIONY TEKST[ /b ]_
i – pochylenie tekstu (format: [ i ]ELEMENT POCHYLONY[ /i])
u – podkreślenie tekstu (format: [ u ]ELEMENT PODKREŚLONY[ /u])
img – wyświetlanie obrazka (format: [ img ]PEŁEN ADRES OBRAZKA[ /img ])
url – dodawanie klikalnego adresu witryny (format: [ url=ADRES ]WYŚWIETLANA NAZWA[ /url ])
s – przekreślenie tekstu (format: [ s ]TEKST[ /s ])
email – wstawienie adresu email (format: [ email=ADRES ]WYŚWIETLANA NAZWA[ /email ])

Dodatkowo, po wpisaniu ciągiem czterech myślników, w treści artykułu pojawi się oddzielająca od siebie elementy linia.

Mam nadzieję, że nieco pomogłem zapalonym redaktorom i że jednak polska prasa ruszy trochę z miejsca.

Pozdrawiam
Prezes Ruchu Rozwoju
Mr Drecha