Един различен прочит на темата "държавен резерв"

Day 1,922, 09:40 Published in Bulgaria Bulgaria by Zadnik van der Gaaden

Здравейте!

(музикален фон)

Вероятно тези които ще прочетат настоящата статия биха ми задали въпроса защо я пиша. Еми и аз не знам, имам главоболие, а ме мързи да ходя до аптеката. И защо пак става дума за държавен резерв? Ами защото всеки ден чета форума и всеки ден се удивлявам на напъните на един зает и добронамерен човек да помогне за създаването на държавен резерв. Явно жена му е доста свястна, щом го е оставила да води законодателни инициативи в една игра. Обаче, ако жена му не е пречка, то съпартийците му определено му пречат. Още преди 3 седмици разисквахме с него нещата и аз му казах да не се опитва от каруца да сглоби автомобил. Очевидно не е разбрал метафората ми иначе нямаше за пореден път да поправя въпросния проектозакон, вместо да го реконструира от 0.
Обаче с отварянето на тази тема днес направо ме изуми! Вчера депутатите от Гласа на България (това някакво шоу ли беше?) заедно с колегите им от Нова България си го гласуваха закона, нищо че дъртаците не го харесват. А днес ще го гласуват отново…. Отказвам се да търся разликите между предпоследния и последния вариант. Ще се придържам към последния:

“Чл. 6 Всяко изискване на паролата на Орга, определен за НПДР от страна на Президента от лицето/та избрано/и от ПП без знанието на Парламента, както и всяко негово действие относно НПДР, противоречащо на този закон, ще бъде последвано от незабавен закон за импийчмънт на въпросния Президент.”

О, по дяволите! Пак ли този чл. 6! Защо депутатите от ГнБ толкова държат на него? Не разбраха ли че е противоконституционен? Ето извадка на 2 члена от конституцията:

“Чл. 3 еБългария е правова държава. Тя се управлява според конституцията и законите на страната. Правилата на еРепублик са върховни закони в еБългария.”

“Чл. 12 Президентът e длъжен в края на мандата си да предостави на новоизбрания президент паролите на всички организации, които съдържат собственост на държавата.”


Е, как президентът да няма право да изиска паролата? Ами той може да пише тикет до админите и да я поиска. Това е негово право!

Законът е пълен и с други фрапантни текстове, този който най ми се набива е:

Чл. 4 Достъп до неприкосновения държавен резерв имат единствено и само МФ (Министърът на финансите) и/ или лице избрано с пълен кворум от ПП на парламентарно представените партии, което при стъпването си в длъжност се задължава да смени паролата на организацията.

Да предположим че има единомислие от страна на петте ПП (което не винаги ще се случва) и МФ и въпросното лице започнат заедно да управляват резерва. В случай че възникне конфликт между тях (често се случва, българи сме си) кой ще е главният? “Лицето” или МФ? МФ е подчинен на президента. А лицето на кой е подчинен? На партийните президенти ли? На парламента ли? Този член създава предпоставки за политически скандали и война на институциите.

Аз вече няма цитирам членове, че ще вземе Стоич да се засрами. Читателят може сам да ги намери. Според мен членове 12 и 13 създават излишна бумащина, а и не е ясно от чл. 4 кой ще я води тая бумащина.
От друга страна чл. 15 и 16 създават поводи за още допълнителни скандали. Политическото противопоставяне ще доведе до там, че ако един път президента поиска да се отвори резерва, втори път едва ли ще му се доще! Просто ще им тегли една майна и ще си търси друг вариант.

Мога да обобщя накратко, че този закон създава излишна бумащина, излишни трудности по събирането на средствата в резерва, излишни трудности при отварянето на резерва, съдържа членове, които позволяват твърде свободни и манипулативни трактовки! Законът се чете трудно, а гладкото му прилагане зависи от всеки ПП, от всеки един депутат. Абе направо на президента ще му се плаче!

Призовавам Лито да използва правомощията си дадени му от чл. 11 от конституцията и да наложи вето на закона в този му вид!

Като гражданин ще си позволя да предложа друго решение. Смятам че нещата могат да станат много по лесно с минимум бумащина, минимум възможности за скандали и с равни права на президента и парламента. Ето някакъв вариант на закон за държавен резерв:

ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВЕН РЕЗЕРВ


Глава I - Общи положения


Чл. 1. Държавният резерв е запас в злато валута или стоки на съхранение в държавни организации с цел допълнителни приходи за държавата и средства, които могат да бъдат изразходвани за определени цели при нужда.

Чл. 2. Достъп до държавния резерв имат единствено и само президента и МФ, като те са и пряко отговорни пред парламента относно финансовите операции, наличността и отчетността на средствата.

Чл. 3. Държавния резерв се състои от 2 части: първата с размер/еквивалент на 300 злато на съхранение в ………….. служи за финансови операции и изразходване при форсмажорни обстоятелства; втората в размер/еквивалент на 200 злато на съхранение в ………. е неприкосновен запас и служи единствено за финансови операции. Изразходването на неприкосновения запас е допустимо единствено при икономически ситуации, които могат да доведат до частична загуба на средствата.

Чл. 4. Отчитането на средствата в резерва става на всяко 7-то 17-то и 27-то число на месеца със скрийншотове в специално обособена тема в секция “правителство”. В случай че сумата в този момент не е в злато следва да се помести и калкулация по курс/цени на деня.

Чл. 5. Отчитането на даренията за държавния резерв става посредством таблица, поместена във форума както е в чл. 4.

Чл. 6. Сумата над 500 злато от резерва се изразходва единствено за държавни цели по осмотрение на президента и правителството.

Глава II - Начин на натрупване

Чл. 7. Държавен резерв се натрупва по някой от следните 4 начина:
- дарения на депутатски медали
- дарения от граждани
- донейти от хазната към оказаните в чл. 3 организации
- донейти от други държавни организации към оказаните в чл. 3 организации

Чл. 8. Даренията се осъществяват по някой от следните начини:
- изкупуване на оферти от стоковия или валутния пазар по предварително указан от президента или МФ начин
- донейт към определен, указан от президента или МФ акаунт

Чл. 9. Дарителят се отказва от всякакви права и дивиденти върху дарената сума в момента на дарението.

Глава III - Отварянене на държавния резерв

Чл. 10. Отварянето на държавния резерв става след искане в откритата парламентарна секция от страна на президента или МФ и в съответствие с чл. 3. При самото искане, трябва да бъдат посочени:
- причини за отварянето
- начин по който ще се изразходват средствата или бенефициент, който ще ги ползва
- предварителен финансов план за обратно натрупване на резерва

Чл. 11. Отварянето на резерва може да се мотивира от президента или МФ с икономическо подпомагане за развитието на организирана военна, паравоенна, цивилна група или отряд български играчи: сглобяване на ракети; ъпгрейд на тренировъчни центрове; съплай на български отряди при една, ключова за цяла военна кампания битка; младежки програми при регистриран голям бейбибум; конкурс за държавни символи; възнаграждение за изготвяне на клипове за бейбибум; или друга причина, основателна спроред тях.

Чл. 12. Отварянето част или цялата сума на резерва по чл. 3 може да стане единствено след гласуване в парламента като специален закон в рамките на 24 часа.

Чл. 13. Отваряне на държавния резерв е недопустимо в следните случаи:
- съплай на повече от една битка в рамките на една военна кампания
- съплай на чужди играчи или отряди
- с цел купуване на стоки от чужди пазари
- в момент в който резерът все още се събира, т.е. няма налична сума/еквивалент от 500 злато в него

Глава IV - Допълнителни разпоредби и дефиниции:

-Отговорността по силата на чл. 2 означава че при доказана липса на средства, над някакъв минимален праг от загуби на валутния пазар или курсова разлика на деня може да бъде основание за импийчмънт на президента. Липсата на отчет по чл. 4. може да бъде основание за временно спиране на донейтите към БНБ. Отговорността по чл. 8 също се носи от президента и финансовия министър.
-Може да се допусне, че са възможни ситуации на хипер-инфлация (над 10% дневно), породена от новости в играта и по чл. 3 да се наложи цялостно прехвърляне в стоки или оползотворяване на държавния резерв с минимални загуби. Парламентът трябва да прояви разбиране в такива случаи.
-В чл. 11 понятието “военна кампания” е доста разтегливо. Една кампания може да продължи месеци, без да се затвори войната, или войната да се затваря и обявява постоянно. Но по чл. 13 би могло да се отвори резерва повече от един път, стига да са се събрали средствата.


Сигурно текстът не е юридически издържан, но това никога не ми е било цел. Важното е нещата да са ясни. Далеч съм от мисълта, че на литър вино мога да напиша съвършен закон. В същност идеални неща не съществуват. Но е някаква идея, по която може да се работи. Ще завърша с една мисъл на великия Бисмарк:

“Законите са като колбасите. Уважаваш ги повече, преди да разбереш как са направени.”