Какво е "Икономическа криза" и има ли почва у нас?

Day 1,214, 02:35 Published in Bulgaria Bulgaria by ilialilov

Здравейте,
Пиша тази статия с цел да разясня малко така често използваното понятие „Икономическа криза” което се появява доста често в пресата и предвиждам, ще се появи доста пъти днес.

Нека започнем с какво всъщност е „икономическа криза”. Противно на всеобщите разбирания, това не означава „цената на продукта, който продавам падна с 0.05 лв”. Това е едно икономическо състояние с ниски нива на търговия, което се характеризира с две основни черти: безработица и инфлация. Тъй като има много оферти за работа на пазара няма да разглеждам безработицата, очевидно е че няма такава.

Относно инфлацията. Това е обезценяване на валута. В еРепублик ние използваме две валути, една с която търгуваме помежду си (лева) и една с която търгуваме с играта (злато). Златото не се обезценява, защото цените на нещата, които купуваме със злато не се променят (често). Лева варира леко, заради задържането на средства от играчите. За реално обезценяване може да говорим, ако държавата почне да печата левове, а това не се прави. При положение, че двете валути поотделно не се обезценяват практически не можем да говорим за „икономическа криза”.

Това което касае повечето от нас е реалното отношение на лев/злато. Важното нещо което трябва да се отбележи тук е, че на финансовия пазар ние не търгуваме с играта, тъгуваме един с друг. Той се ръководи от търсенето и предлагането на злато. Когато купувате злато за 1 злато за 70 лв то някой печели 70 лв, ако го купите за 100, то някой ще спечели 100.

За да се увеличи търсенето на злато е нужно да се увеличи покупателната способност на златото. Последната промяна, която направи това е свалянето на цената на фирмите, но беше добавено и ограничение от необходимост за земя което до голяма степен запази старата цена след 3-тата фирма. Имаше моментен скок и после цената се стабилизира.

Това което много често се бърка с икономическа криза е обезценяването на продуктите. Както казах в голяма степен левовете са константа... една голяма купчина която се разпределя между всички граждани. Ако вашата купчинка става по-малка, то гарантирам ви, на някой друг става по-голяма. Левовете не изчезват (не съм сигурен за 1000-те за купуване на земя, но те са пренебрежимо малък процент) За всеки продукт отговаря една малка част от купчината. Съответно ако някоя промяна в играта увеличи броя на продуктите (както е в момента) то най-нормалното нещо на света е общата купчина пари да се разпредели на по-малки части. Казано по друг начин, цените да паднат. Това не е криза.

В крайна сметка, какво можем да направим ние? Обикновено админа се обвинява за всичко, защото е по-лесно, но играта е социална, ние ръководим много повече неща от колкото предполагаме. Относно икономиката, имаме нещо изключително интересно. Имаме на наше разположение една голяма черна дупка (военния модул) където ние може да си вкарваме излишните неща, така че да си разпределяме голямата купчина левове на по-големи части (да има по-високи цени). Админа няма дума тук. Ние може да си хвърляме колкото неща решим (300 здраве на човек е МНОГО, особено ако използва и оръжия).

Осъзнайте се, НИЕ си правим „кризите”, след новите промени създаването на оръжия и здраве стана много по-лесно. Докато си вярваме, че само армията трябва да се бие в битките и да използва оръжия, то цените ще са ниски и ще омрънкваме света. Както преди няколко дена армията спомена „Заедно можем повече”. Ако всеки които е онлайн удари 5-6 пъти в точно определена битка можем да вкараме няколко милиона щети за малко време и да обръщаме много рундове. Проблема не е в админите, проблема е че много хора искат да са еБогати. Складирането на пари и продукти е основен фактор за пазарното състояние и това ни дърпа назад и като военна и като икономическа сила. Истината, е че ако изхарчим 50 лв днес, утре ще ни е по-лесно да ги възстановим, защото те ще отидат в производителя на оръжия (примерно), на който ще му трябва хляб след малко. Ако забързаме икономическия цикъл чрез повече потребление няма да останем без пари, само ще увеличим щетите, които нанасяме.

Аз доста се отплеснах... има много още да се каже по темата, но ще е някой друг път. Оставям ви с една житейска мъдрост, която може да използвате както в реалния, така и във виртуалния свят.

Човек е имал толкова пари, колкото е изхарчил.