[Poradnik] erepublik na komorce

Day 2,173, 12:21 Published in Poland Poland by sorsha

Witam w pierwszym wydaniu mojej gazety.

Dzisiejszy artykuł to krótki kurs gry na urządzeniach mobilnych. Poniższy poradnik skierowany jest głównie dla osób, które nigdy nie zetknęły się z mobilną stroną erepublik i chciałyby np. nauczyć się korzystać z irca na komórce. Mam nadzieję, że również osoby bardziej obeznane z tematyką znajdą poniżej interesujące dla siebie informacje.

Opisane przeze mnie aplikacje są dedykowane dla Androida. Na chwilę obecną jest to najpopularniejszy w Polsce system na urządzenia mobilne. Może kto inny się kiedyś pokusi na napisanie poradnika dla użytkowników Windows Phone i iOS-a. Poniższe opinie są podyktowane moimi własnymi doświadczeniami i testami na urządzeniach mobilnych.

Podstawy

Od czego zaczynamy - oczywiście od przeglądarki. Podobnie jak w przypadku komputerów na urządzenia mobilne również jest spory wybór przeglądarek internetowych. Każda ma swoje grono wiernych wielbicieli, więc wybór w dużej mierze sprowadza się do osobistych preferencji. Przeglądarki mobilne różnią się między sobą. Poniżej opiszę kilka z nich, których sama używałam lub używam, żeby lepiej nakreślić te różnice.

Nie polecam używania domyślnej przeglądarki, która jest słabo dopracowana i zawiera mało interesujących opcji. Wśród darmowych przeglądarek na Androida najpopularniejsze są Opera, Dolphin, Chrome, Firefox, Boat Browser, UC Browser.

Chrome wyróżnia się możliwością zaimportowania profilu googlowego. Jest to bardzo przydatna opcja np. dla osób bijących na zbiórkach MON. Dzięki importowi profilu ma się zapamiętane hasła m.in. do erepublik i egova, co przydaje się, jeśli chce się szybko kliknąć na zbiórce. Minusem Chrome są jej wymagania: jest to przeglądarka, która może nie działać płynnie na starszych smartfonach z jednordzeniowym procesorem. Chrome polecałabym osobom z nowszymi telefonami, które korzystają z internetu przez WiFi. Jest to również dosyć prosta przeglądarka, pozbawiona wielu fajnych opcji jakie można znaleźć u konkurencji. Na tym polu niestety google dało ciała.

Bardzo przyzwoitą przeglądarką na urządzenia mobilne jest Opera. Stabilna, w moim odczuciu zajmuje mniej miejsca niż inne konkurencyjne przeglądarki. Występuje w wersji Mobile oraz Mini. Pełna wersja Opery, czyli Opera Mobile, stosuje częściową kompresję stron dla niektórych "cięższych" elementów strony np. obrazków. Dzięki temu ładowanie stron jest nieco szybsze. W mojej ocenie jest to bardzo przyzwoita przeglądarka na urządzenia mobilne, godna polecenia.

Opera Mini jest okrojoną wersją Opery, dedykowaną dla użytkowników słabszych smartfonów. Przed wysłaniem do klienta strony internetowe są kompresowane. Ma to swoje plusy i minusy. Dzięki kompresji strony szybciej się ładują i nasz telefon odbiera mniejsze paczki danych. Niestety, czasami kompresja powoduje błędy na stronie. Tak jest niestety w przypadku erepublik. Na mojej komórce erepublik nie jest wyświetlana popranie przez Operę Mini. Ten problem nie występuje w przypadku wersji mobilnej strony. Z tego powodu Operę Mini można polecić osobom, które mają słabe telefony lub nie korzystają z internetu przez WiFi, więc zależy im na jak największym ograniczeniu wielkości przesyłanych paczek danych, a wygląd strony jest sprawą drugorzędną.

Inne przeglądarki np. Dolphin, Boat Browser również posiadają wersje mini. Nie testowałam tych przeglądarek, ale podejrzewam, że ich sposób działania jest analogiczny do Opery Mini.

Jeśli chodzi o mobilnego Firefoxa to szczerze przyznam, że go nie lubię. Mam go zainstalowanego na tablecie i w moim odczuciu jest to przeglądarka pod każdym względem średnia, nie wyróżniająca się niczym ponad konkurencję. Posiada możliwość importowania zakładek oraz ściągnięcia dodatków. Jest to jednak w moim odczuciu przeglądarka mniej stabilna niż np. Opera, a zajmuje dużo więcej miejsca, porównywalnie z Chrome. Strony również ładują się wolniej niż na Operze. Jeśli jednak ktoś jest fanem softu od Mozilli dostaje aplikację, która spełni jego oczekiwania. W erepublik da się na tym pograć.

Moją ulubioną przeglądarką na urządzenia mobilne jest Boat Browser. Porównywalna z Operą Mobile, jeśli chodzi o szybkość i zajmowanie małej ilości miejsca. Posiada jednak wiele fajnych opcji, m.in. bardzo intuicyjne menu, bazę dodatków, obsługę gestów, sprawną obsługę full screena itd. Podstawowa wersja przeglądarki posiada wbudowaną możliwość robienia szybkich zrzutów ekranu, co może być bardzo przydatne dla osób bijących na zbiórkach na komórce, które zostały poproszone przez MON o dostarczenie screena. Bardzo fajna przeglądarka, polecam.

O innych przeglądarkach np. Dolphin, UC Browser, Next Browser, Naked Browser (niestety bezpłatna wersja nie jest dostępna dla osób z Polski) nie będę się rozpisywać. Sama z nich nie korzystam, ale wiem, że posiadają swoich wiernych fanów. W internecie bez problemu znajdziecie dokładniejsze opisy przeglądarek, poznacie ich wady i zalety, dzięki czemu będziecie mogli dobrać najlepszą przeglądarkę dla Waszego telefonu i osobistych preferencji.

Erepublik

Do erepublik możecie logować się z komórek i tabletów na zwykłą wersję erepublik. Będziecie mieli dokładnie te same funkcje co w grze odpalanej na tradycyjnych przeglądarkach. Taka wersja erepublik ma oczywiście swoje minusy. Strona jest ciężka, co może być uciążliwe dla osób posiadających ograniczony limit na internet. Nie polecam ładować w całości tych stron, jeśli nie łączycie się z internetem przez WiFi.

Niektóre przeglądarki mają możliwość zablokowania wczytywania obrazków. Dla przykładu w Opera Mobile wchodzimy w ustawienia i parametr "Load images" ustawiamy na false. Okrojone z obrazków erepublik nieco traci na wyglądzie, ale zyskujemy za to szybsze ładowanie stron i mniejsze zużycie transferu.

Erepublik mobile

Wiele osób jeszcze nie wie, ale erepublik posiada wersję mobilną. Prostą, okrojoną, nie tak ładną jak zwykła wersja, ale za to lżejszą i przyjaźniejszą dla użytkowników urządzeń mobilnych:


Mobilna wersja erepublik jest dostępna pod adresem: m.erepublik.com

Jak sami zauważycie jest to wersja gry pozbawiona wielu opcji. Posiada podstrony z firmami, treningami, rynek, pola walki, gold and extras... Czego można chcieć więcej? Niestety, tutaj nie poczytacie prasy, nie potrollujecie w shoutboxie, ani nie zavołtujecie komentarza ulubionego kolegi. Ale nie bądźmy drobiazgowi. Mobilna wersja ma być dodatkiem do wersji podstawowej i jako ten dodatek sprawdza się.

Po wejściu na stronę główną jesteście automatycznie przekierowywani na stronę z firmami, która posiada analogiczne funkcje do strony tradycyjnej. Podobnie jest w przypadku strony treningów. Po zapracowaniu i zatrenowaniu jest możliwość odebrania dziennej nagrody.

Zmiany można dostrzec dopiero na stronach kampanii i pola walki. Strona kampanii jest w moim odczuciu mało czytelna, brakuje nazwy bitwy, co może być nieco uciążliwe w przypadku bicia na zbiórce. W takim wypadku najlepiej dopytać na ircu gdzie bijemy.

Samo pole bitwy znacznie się różni od standardowego pola bitwy i dla osób bijących na komórkach są to zmiany zdecydowanie na plus:


Jak widać na powyższym obrazku w mobilnej wersji pola bitwy brakuje statystyk i zmieniających się avatarów bijących. Jest za to zegar bitwy, wysokość murów, na dole dmg osoby wbijającej bh. W lewym dolnym rogu mamy możliwość zrzucenia bomby, w prawym dolnym rogu wybór broni. Walka jest prosta jak konstrukcja cepa i polega na uderzaniu palcem w środek ekranu i patrzeniu jak zadany dmg rośnie.

Minusem mobilnej wersji erepublik jest słabe odświeżanie stanu energy. Czasami trzeba przeładować stronę, żeby zobaczyć jej aktualny stan.

Kolejna zakładka wersji mobilnej to rynek. Tutaj dostępna jest jedynie opcja kupowania chleba, broni i rawów. Plato pomyślał również o mobilnych Mastercardach. Strona gold and extras jest przyzwoicie rozbudowana, ale o jej obsłudze nie będę się rozpisywać, bo po prostu nie korzystam z tej opcji. Zawsze możecie ją sami przetestować.

IRC

Jeśli już osiągnęliście stopień uzależnienia od erepublik, który wymaga klikania z komórki, istnieje duża szansa, że również jesteście uzależnieni od irca. Wiele osób odstrasza potrzeba skonfigurowania klienta ircowego na komórce, choć jeśli wie się co wpisywać jest to proces błyskawiczny. Poniżej przedstawiam dwie darmowe aplikacje na Androida, z których sama korzystam i mogę je polecić innym.

AndroIrc

AndroIrc jest darmowym klientem irc na Androida. W mojej ocenie jest nieco prostszy w konfiguracji od Andchata, gdyż posiada gotowe profile najpopularniejszych serwerów ircowych, m.in. quakenetu, rizona. Osobiście preferuję Andchat, ale AndroIrc również używałam przez pewien czas.

Poniżej krótki opis konfiguracji Androirc w sieci quakenet:

- W sekcji Serwer wybieramy Quakenet (EN)
- Menu --> Options --> Nickname
Podajemy swój nick, na który irc ma nas logować. W Alternative wpisujemy alternatywny nick.
- Menu --> Options --> Servers --> Quakenet --> Edit
Pól: Name, Address, Port, Password nie zmieniamy, AndroIrc skonfigurował to za nas. Możemy wypełnić pola Nickname i Alternative (jak wyżej).
- Charset powinno być domyślnie UTF-8 i tak ustawiamy, jeśli jest inaczej.
- Auto-join channels - wybieramy tą opcję jeśli chcemy automatycznie wchodzić na wybrane kanały po połączeniu z serwerem.
- HL list
Dodajemy nasz nick.
- Authentication - tu nic nie wypełniamy.
- Custom IRC commands - pole do wpisywania komend, które mają być wywołane podczas łączenia z serwerem. Np. auth.
- Menu --> Options --> Channels --> Quakenet
Tutaj dodajemy kanały, z którymi chcemy się łączyć w quakenecie.
- Menu --> Options --> Options
Z tych opcji warto zwrócić uwagę na auto-join delay. Można sobie wydłużyć czas wchodzenia na kanały po zalogowaniu, by mieć pewność, że zostały wykonane wszystkie wpisane przez nas komendy. Np. bez wykonania komendy autha nie wejdziemy na kanały, które autha wymagają.

Klienta pod sieć rizon konfiguruje się analogicznie. Nieco bardziej skomplikowane jest skonfigurowanie AndroIrc, żeby łączył nas z bnc, bo samemu trzeba wpisać wszystkie parametry serwera.

Andchat

Darmowy klient irca na Androida, którego osobiście używam.

Konfiguracja (quakenet)

- AndChat wizard step
Na początku Andchat wita nas eranem powitalnym i uruchamia wizarda. Na tym etapie nie musimy jeszcze nic konfigurować. Wystarczy się przez to przeklikać i zakończyć wizarda przyciskiem Finish.
- Pojawia się smutny ekran z komunikatem: No servers. Klikamy przycisk Add server.
- Jesteśmy w menu dodawania nowego profilu. Wypełniamy go.
- Name
Nazwa, pod którą profil będzie widoczny. Wpisujemy co chcemy.
- Address
Najważniejsza część, czyli adres z którym będziemy się łączyć. Np. dla użytkowników sieci quakenet będzie to irc.quakenet.org.
- Port
Port, z którym będziemy się łączyć. Np. 6667.
- SSL
Zostawiamy w spokoju
- W user details wpisujemy swój nick i nicki alternatywne, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.
- Autojoin List
Lista kanałów, z którymi będziemy się łączyć automatycznie po połączeniu z serwerem. Osobiście zostawiam to pole w spokoju.
- Autorun List
Lista komend do wywołania. Tutaj można wpisać komendę wywołania autha, a następnie komendy /join do połączenia z naszymi ulubionymi kanałami. Dzięki temu mamy pewność, że ważne komendy zostaną wywołane przed wejściem na kanały ircowe.
- Kodowanie zostawiamy UTF-8.

Ustawienia zapisujemy znakiem dyskietki w prawym górnym rogu. Teraz wystarczy kliknąć w nazwę kanału, by połączyć się z ircem.

Zbiórki MON

Zbiórki MON, a komórka? Czemu nie! Skonfigurowanego irca już mamy, dostęp do erepublik na komórce również. Z tego co się orientuję na chwilę obecną egov nie posiada wersji mobilnej, ale tradycyjna wersja działa całkiem sprawnie na urządzeniach mobilnych. Wiele grup bojowych posiada powiadomienia smsowe, które zasygnalizują odpowiedni moment na udanie się z komórką w zaciszne miejsce, by oddać się niewątpliwej przyjemności jaką jest bicie przeciwnika po kasku.

Na koniec podziękuję za uwagę osobom, które były na tyle wytrwałe by przebrnąć przez ścianę tekstu, która mi wyszła. Mam nadzieje, że znaleźliście informacje, które mogą być dla Was interesujące.