Összefoglaló az új gazdasági rendszerről

Day 2,160, 04:31 Published in Hungary Hungary by FKgP


Lassan mindannyiunkban tudatosul, hogy a sokak által régóta követelt ügyben, miszerint „rakják rendbe a gazdaságot”, végül is mozgásba lendültek adminék. Nem nagy csinnadrattával, nem látványos szabályváltozással, hanem szépen lopakodva vezették be az új gazdasági mechanizmust.
Tekintsük tehát át, mik is ennek előzményei, és legfontosabb jellemzői.

Általában az volt a jellemző ha hozzányúltak a gazdasági modulhoz, hogy a kínálati oldalt babrálták. Új termékek, új cégtípusok, egyre nagyobbra fejleszthető gyárak, termelékenységi képletek változtatása, bónuszok, szerszámosládák, ésatöbbi.
Ezek után azonban a piac mindig ugyanúgy reagált, a korábbi túltermelés idővel visszaállt. Hiszen a túltermelés oka nem túl bonyolult, a játékosok többsége pénzszerzésre, és nem pénzköltésre szeretné használni a piacot, ezen pedig nem fog változtatni bárhogy is variálnak a cégekkel.

Nyilván a bukaresti eRepublik főhadiszálláson sem mindenki teljesen debil, egy idő után ez feltűnhetett ott is, ezután tettek egy merész kísérletet hogy a keresleti oldalról próbálják megoldani a problémát. Ekkor pattanhatott ki egy kivételes elméből a szikra, a vásárlóbot ötlete. (Egy automatizmus, amely óránként vásárolt a piacon levő árukból, töménytelen mennyiségű aranyfedezet nélküli valutát öntve a rendszerbe.) Ennek hatásait aztán több mint egy év elteltével is látjuk, rengeteg akkor alapított cég és a padlásokon zsákokban álló, a korábbinak töredékét érő valuta képében.

Ezután következett egy hosszú időszak, amit Adminfalván fejvakarással, a játékosok pedig „fix ekonomi” rigmusokkal múlattak, míg aztán pár hónapja újabb fordulat történt, valószínűleg betoppant valaki eRepublikékhoz aki az eddigiektől eltérő (magyarul unortodox) módon kezdett a gazdasági problémák megközelítéséhez.

Megszületett tehát az ötlet, hogy meg kell próbálni még egyszer a keresleti oldal befolyásolásával, de ezúttal sokkal kifinomultabban, nem egy automatára, hanem magukra a játékosokra alapozva, nem robottal, hanem motiválással.
Azóta nagyjából kéthetente újabb és újabb küldetések követik egymást, hol a fegyverek, hol az ételek fogyasztását ösztönözve, talán nem merész kijelenteni, hogy az evilágon felhalmozott készleteket értékelve döntik el mikor milyen jellegű akciókkal örvendeztetnek meg minket.

Ilyenformán történt tehát meg a gazdaság rendbetétele, na de mit is jelent ez az egyszerű gazdálkodó számára? A bizonytalanság mindig is része volt az eRepublik gazdaságának, ez régebben a folyamatos szabályváltozásoknak volt köszönhető, most azonban dominánsabb lett a piaci áringadozások szerepe is.

Erre szerencsére lehet készülni, már József is megmondta (és most nem T. doktorra gondolok) hogy a jó időkben tartalékolni kell a szűk esztendőkre.

Így tehát a kereskedelem jelentősége felértékelődött a termeléssel szemben, a raktáraké a gyárakéval szemben. Tulajdonképpen teljesen felesleges cégekbe fektetni a pénzt, amikor ugyanaz a haszon elérhető úgy is ha az eseménytelenebb hetekben olcsón bevásárol az ember, majd az akciók alatt profittal elad.

Természetesen ennek a rendszernek sem lehet mindenki nyertese, aki hamarabb kiismeri a piac működését az jól jár, azokkal szemben akik kevesebb időt, figyelmet fordítanak erre. Az a kérdés is adódik, hogy ki fog termelni ha jobban megéri majd termékekben tartani a pénzt mint új cégeket alapítani, de nyilván az idő választ ad erre is, talán pont így fog csökkenni az eddig folyamatosan növekvő termelési potenciál is, vagy az is lehet hogy egyre többen fognak tartalékolni és egyre kisebb lesz a kereskedéssel elérhető haszon.

Meglehet hamarosan egyre többen döntenek úgy hogy a küldetések teljesítése helyett, mert ugye ezekbe is bele lehet unni, inkább profitot próbálnak kihozni az akciókból, és ha ők kerülnek többségbe, ismét jöhet a túltermelés és a várakozás egy újabb ötletre.


Tankred Orfeusz