[MEN] IRC & Puzzle & Projekt Młodzi

Day 2,455, 04:09 Published in Poland Poland by Minister Edukacji Narodowej

Witaj!

Dzisiejsze wydanie Informatora MEN poświęcone będzie IRC. Artykuł ten ma na celu pokazać jak w prosty sposób zacząć korzystać z tego narzędzia, oraz odpowiedzieć na pytanie, do czego ono właściwie służy.

IRC to nic innego jak czat internetowy gdzie działają aktywni gracze erepublik. Wszystkie partie, bojówki oraz nasz rząd, korzysta z tego komunikatora. Dlatego jeżeli chcesz działać aktywnie i mieć realny wpływ na funkcjonowanie naszego państwa, powinieneś zacząć korzystać z tego narzędzia. Wiele osób znalazło w nim nie tylko współpracowników do gry, ale także prawdziwych przyjaciół. W tym miejscu zacytuję wypowiedź pewnego młodego gracza "Wydaje mi się, że eRepublik to tylko 10% gry - reszta to IRC”. Więc jeśli chcesz zacząć aktywnie grać zapraszamy na IRC - nie będziesz żałował.


Aby zacząć korzystać z IRC wystarczy wejść na stronę:
http://webchat.quakenet.org

Nie musisz niczego instalować. Wystarczy, że po prostu klikniesz w powyższy link. Większość polskich organizacji działa w sieci QuakeNet, dlatego poznawanie IRC najlepiej zacząć z tego miejsca. Okienko logowania wygląda tak :



W polu Nickname musimy wpisać nazwę użytkownika, pod którą będziemy pisać na IRC, a w Channels nazwy kanałów, na które chcemy dołączyć oddzielone przecinkami. Aby zacząć pisać wystarczy już tylko kliknąć guzik "Join chat".

Na początek zalecamy wejść na kanał:
[list]
[*] #men.public – Na tym kanale bez problemu znajdziesz pomoc we wszystkich aspektach gry. Możesz tam również porozmawiać na inny dowolny temat.
[*] #mlodzi – Ten kanał jest w szczególności poświęcony nowym i niedoświadczonym graczom. Jeżeli potrzebujesz pomocy, a nie chcesz wchodzić na kanał gdzie jest dużo osób, #mlodzi jest właśnie dla Ciebie.
[/list]
Przejdźmy teraz do tego jak wygląda strona po zalogowaniu się:



Na samej górze znajduje się pasek z kanałami, na których obecnie przebywamy(W tym przypadku jest to MEN.public). Z prawej strony znajduje się lista osób, które w danej chwili korzystają z kanału. Najwyżej znajdują się operatorzy kanału, oznaczeni znakiem @ przed nickiem. Zarządzają oni danym kanałem, mają możliwość wyrzucania, zablokowania dostęp, lub dania uprawnień innym użytkownikom. Po kliknięciu na nick z listy otworzy nam się małe menu:[list]
[*]whois - wyświetli nam informacje o wybranej osobie
[*]query - otworzy okno do prywatnej rozmowy z danym użytkownikiem,
[*]slap - pozwoli zaczepić inną osobę
[/list]
Aby wejść na inny kanał zalecamy wejść w zakładkę „status” (Na obrazku po lewej stronie od #MEN.public) i wpisać /j #jakiśkanał np. /j #mlodzi.

Wejście w zakładkę „status” zabezpiecza nas przed tym że jeżeli się pomylimy, nikt nie zobaczy naszego błędu co jest przydatne gdy chcemy wejść na kanał z hasłem.


A teraz powiemy sobie o rzeczy która sieje największy postrach wśród nowych graczy, czyli tak zwany AUTH. Wiele organizacji, aby wejść na ich kanał wymaga AUTH-a. Dzięki niemu twoi znajomi będą mieli pewność, że nikt nie podszywa się za Ciebie oraz będziesz mógł założyć własny kanał. O tym jak go zrobić można przeczytać w Podręczniku MEN:

Jak założyć autha?
Nie ma chyba nic prostszego- zakładanie konta to raptem 5 minut roboty. Jedyne co musimy posiadać to sprawną pocztę e-mail.

[list]
[*]Wchodzimy na stronę http://webchat.quakenet.org/
[*]W polu "Nickname" wpisujemy swój nick (AUTH może być tylko jeden na dany nick, tak więc musimy najpierw wybrać sobie jakiś nick jeszcze nie zarezerwowany)
[*]W polu "Channels" wpisujemy kanał na jaki chcemy dołączyć na przykład #MEN.public
[*]Teraz w okienku "Status" wpisujemy następujące komendy:
[/list]
/msg Q hello Twoj@adres.email Twoj@adres.email

Swój adres e-mail wpisujemy dwa razy ze względów, by nie zrobić błędu w adresie, bo gdy się pomylimy to AUTH trafi na inną skrzynkę, a my nie będziemy mogli z niego korzystać.

Uwaga! Auth nie może też (w przeciwieństwie do normalnego nicka) posiadać takich znaków jak `~^[]{}|_\.

Po wydaniu powyższej komendy możemy otrzymać 2 informacje. Jedną z nich jest taka:

-Q- Someone's already registered with that nick!
-Q- If it's YOUR nick type: /msg Q@CServe.quakenet.org AUTH nick password

Co oznacza, że dany nick jest zajęty. W takim przypadku musimy zmienić swojego nicka na innego i spróbować ponownie:
/nick moj_nick
/msg Q hello Twoj@adres.email Twoj@adres.email

Jeżeli ten nick nie jest zajęty powinniśmy otrzymać taką wiadomość:
-Q- Hello, moj_nick. A new user account has been created for you, with nick moj_nick.
-Q- OK, Your login information has been sent to "Twoj@adres.email". please check your email for further instructions.
-Q- (Remember that it can take a while for the email to arrive and also make sure to check your junkmail folder)


Teraz należy odebrać pocztę (czasem spojrzeć w folder ze spamem) i kliknąć w taki dłuuuugi link z listu. Gdy wejdziemy na podaną stronę wystarczy przepisać bezbłędnie zakodowany kod i naszym oczom ukarze się list w jaki sposób możemy zalogować się do QuakeNetu i korzystać z własnego AUTHA !
________________________________________
Logowanie

Podstawową komendą jest samo zalogowanie się, a wygląda to tak:
/msg Q@Cserve.quakenet.org AUTH login hasło

Hasło i login było podane w e-mailu od Quakenetu, tak więc nie zapomnijmy o nim 🙂 Warto dodać sobie linijke z Authem do "perform", czyli tak zwanego autostartu klienta IRCa, które znajduje się w mIRC:

Options > Perform lub mIRC Options > Options > Perform

Tylko ustaw dla sieci Quakenet, żebyś przypadkiem nie wykonał danego kodu dla innych sieci IRC.

Dla Chatzilli:
Preferences/Quakenet/Lists/Auto-Perform - tu w Preferences/Quakenet/general polecam zaznaczyć usermode +x (domyslnie jest chyba +i) -> ukryje to wasze ip

Pamiętajcie aby podawać Q@Cserve.quakenet.org oraz NIGDY NIE WKLEJAJ KODU - pisz go zawsze ręcznie, najlepiej w oknie statusu serwera - ustrzeże to was przed próbami ukradzenia konta. W sieci QuakeNet grasuje wiele fałszywych "Q", którzy pragną zagarnąć Twoje hasło i robić "takeovery" kanałów !!! Często jednak te fałszywe usługi maja wieloliterowe nicki, bo na Quakenecie zakazane jest posiadanie jednoliterowych nicków dla kogokolwiek kto nie jest prawdziwą usługą z serwera. Tak więc przyglądajcie się nickom, czasem będzie to -Q-, Q-Warning, L-error albo coś w ten deseń - a to nie jest poprawne!. Gdy otrzymasz wiadomość w której będzie pisać, że ktoś włamał Ci się na konto, zmień swoje hasło natychmiastowo.
________________________________________
Zmiana hasła
Po zalogowaniu na autha możemy zmienić swoje hasło. W tym celu musimy użyć komendy:
/msg Q@Cserve.quakenet.org NEWPASS StareHasło NoweHasło NoweHasło

Jeśli zdarzy się nam zapomnieć hasła możemy użyć komendy:
/msg Q@Cserve.quakenet.org REQUESTPASSWORD Twoj@adres.email

Należy podać adres podany wcześniej przy rejestracji Autha. Otrzymamy na niego maila z hasłem.
________________________________________

Kiedy uda Ci się już wejśc na kanał #MEN.public lub kanał #mlodzi, zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc. Na pewno odezwie się do ciebie ktoś kto zechce ci udzielić wsparcia 🙂

Więcej informacji o IRC a także na wiele innych tematów związanych z grą znajdziesz w Podręczniku MEN. Zachęcamy Cię do jego przeczytania. Ministerstwo Edukacji Narodowej nieustannie pracuje nad jego aktualizacją.

W następnym tygodniu powiemy o tym jak wykorzystać IRC do walki dla naszego kraju, czyli jak walczyć na zbiórkach.




Przypominamy również o kolejny puzzlach od Ministerstwa Edukacji. Tym razem do ułożenia krajobraz z Indonezji : http://www.ipuzzle.pl/u/110e33



Z uwagi na nikłe zaintersowanie Turniejem Gier, Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło zrezygnować z organizacji tego typu zabaw w miesiącu Sierpień.

Z wyżej wymienionego powodu Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmie inne działania w celu przyciągnięcia młodych i ambitnych graczy na IRC, oraz w wspieraniu ich rozwoju. Turniej Gier najwidoczniej nie spełniał tego zadania.

Jeżeli jakiś podmiot pragnie zorganizować zabawy na IRC i chce "zareklamować" swoją inicjatywę w Informatorze MEN, prosimy skontaktować się Mnistrem Edukacji Narodowej.



Weź udział w nowej edycji Projektu Młodzi! Aby zgłosić chęć uczestnictwa wystarczy wypełnić ten formularz oraz poczekać na wiadomość od opiekuna tego przedsięwzięcia. Przypominamy, iż zapisać się może każdy gracz o sile nieprzekraczającej 3000 i nie biorący udziału w poprzednich edycjach.

Projekt składa się z 8-9 testów. Za wypełnienie każdego uczestnik dostanie nagrody, a za rozwiązanie jednego można zgarnąć nawet 200 chlebków q3, co w ostatecznym rozliczeniu może dać ok. 1600-1800 chlebków.
Mogą one być bardzo przydatne początkującym graczom, pozwalając odłożyć zapracowane pieniądze na inne wydatki.
Warto dołączyć do tego programu, gdyż oprócz nagród można zyskać motywację do dowiedzenia się czegoś więcej o eRepublik.

Na zakończenie serii testów, na najlepszych czeka dodatkowa nagroda w postaci gol😛

1 miejsce - 5 gold
2 miejsce - 3 gold
3 miejsce - 2 gold


Dodatkowa nagroda dla wszystkich, którzy osiągną przynajmniej 50% pkt. po rozwiązaniu wszystkich testów - 1 GOLD



To już wszystko w tym wydaniu gazety MEN.

Pozdrawiamy,
Ekipa MEN
Lukowa, Maxi1994, Lesqx, Kubica94, Synolek oraz olo555

Czytaj i subskrybuj: