[MEN] Dni przyjaźni polsko-białoruskiej

Day 1,988, 16:03 Published in Poland Poland by Minister Edukacji Narodowej



Cześć 😉

Jakiś czas temu pomiędzy ePolską, eLitwą i eBiałorusią został podpisany pakt Res Publica. W ramach porozumienia postanowiliśmy przeprowadzić Dni Kultury.

Chcemy przedstawić Wam Dni Kultury Białoruskiej w Polsce. A jako bonus, będzie mały konkurs.

Wydarzenie zostało przygotowane przez Ambasadora Białorusi do Polski - Tadeusha Kosciushko. Tłumaczenie - Keranos oraz ka_ga.




Historia (sprzed Unii Lubelskiej):

Pierwszą formą państwowości na Białorusi było Księstwo Połockie powstałe na ziemiach słowiańskiego plemienia Krywiczów. Połock był jednym z trzech byłych ośrodków wschodnio-słowiańskich ziem, co podkreśla obecność Katedry św. Zofii. Katedra ta została zbudowana na wzór katedry św. Zofii w Konstantynopolu. Z wyjątkiem Połocka, katedry znajdowały się jeszcze w Kijowie i Nowogrodzie. Najsłynniejszymi książętami Połocka byli: Rogwołod, Iziasław Włodzimierzowicz i Wsiesław Briaczysławicz. Za panowania ostatniego (tj. Wsiesława), Księstwo Połockie osiągnęło największy rozkwit,a Wsiesław przez jakiś czas był nawet Księciem Kijowa. Ludzie wierzyli, że był magiem i może przeobrazić się w wilka, przez co nazywali go "Czarodziejem".



Kolejnym etapem w historii Białorusinów było Wielkie Księstwo Litewskie, Rosyjskie i Zhamoitskoe. [Nie mylić ze współczesną Republiką Litewską, którą zaczęto nazywać tak w XIX wieku. Wcześniej, we wszystkich kronikach nazwa "Litwa" była stosowana wyłącznie do terytorium współczesnej Białorusi. Оgromna liczba nazwisk w dokumentach wojskowych, metrykach i spisach – Białoruskie, a oficjalny język państwa – starobiałoruski].

Wielkie Księstwo Litewskie zostało stworzone przez księcia Mendoga poprzez konsolidację księstw północno-zachodniej Białorusi wokół miasta Nowogródka, gdzie został on także koronowany.

Księstwo stale powiększało się terytorialnie. Za panowania księcia Trojdena została także przyłączona Auksztota i Jaćwież. Kiedy rządy objął Giedymin, Wielkie Księstwo Litewskie wzmocniło się jako mocarstwo europejskie. Zapoczątkował on też dynastię Giedyminowiczów, powszechnie znaną na Ukrainie, w Polsce jak i w Rosji.

Po jego śmierci władcami księstwa zostali jego synowie: Kiejstut i Olgierd. Pierwszy z nich rządził zachodnią częścią państwa i walczył z Krzyżakami, drugi wschodnią, walcząc z Tatarami i Moskwianinami. W bitwie pod Sinymi Wodami pokonał ich, w wyniku czego spora część terytorium Ukrainy została wyzwolona. Wojna z Moskwą była mniej udana. Olgierd dwa razy oblegał obecną stolicę rosyjską, ale za każdym razem musiał ustąpić.


Olgierd

Olgierd został zastąpiony na tronie przez Wielkiego Księcia Jagiełłę, który poślubił polską królową Jadwigę i jako Władysław II Jagiełło został królem Polski (Unia w Krewie).


Jagiełło

Wówczas oddał rządy w Wielkim Księstwie Litewskim swojemu kuzynowi Witoldowi.


Witold

Walcząc ramię w ramię Jagiełło i Witold rozgromili Zakon Krzyżacki w bitwie pod Grunwaldem, na zawsze zatrzymując ekspansję krzyżowców i przyłączając Żmudź do księstwa. Jagiełło zapoczątkował ród Jagiellonów, który panował w Polsce, na Litwie, Węgrzech, w Chorwacji i Czechach.



Po śmierci Witolda, na tron wstąpił Kazimierz - syn Jagiełły z jego małżeństwa z Zofią Holszańską. Kazimierz (jak również jego następcy) utknął w niekończących się wojnach z Moskwą, w których zresztą stracił jedną trzecią terytorium państwa. W celu powstrzymania ekspansji Moskwy na zachodzie, w 1569 została podpisana Unia Lubelska z Królestwem Polskim, która zjednoczyła dwa kraje w konfederację - Rzeczpospolitą. Nowe państwo było nie tylko jednym z najsilniejszych pod względem militarnym, ale także osiągnęło wielki sukces w dziedzinie kultury, nauki i architektury.



Kuchnia:

Białoruska narodowa kuchnia charakteryzuje się daniami z ziemniaków i wieprzowiny, na przykład Drannik, babki lub Kołduny (nie mylić z polskimi pierogami!). Trzeba wspomnieć także parzoną rzepę, kiełbasę i słoninę.


Krambabulya

Z napojów alkoholowych, prócz wódki, należy wymienić miodową nalewkę Krambabulyu i Żubrówkę (popularną także wśród Polaków), która jest wytwarzana przy granicy z Polską. No i oczywiście nie zapominajmy o piwie, bo jak to tak, że bez piwa? 😉



Symbole narodowe:

Białoruskimi symbolami narodowymi są: biało-czerwono-biała flaga i herb Pogoń. Te symbole były także widoczne w Białoruskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1918-1919) oraz Republice Białorusi (1991-1995). W 1995 roku, po ustanowieniu dyktatury Łukaszenki została przywrócona przerobiona sowiecka symbolika.



Mimo to, obecne białoruskie symbole są nadal bardzo popularne. Posługują się nimi białoruska opozycja i organizacje za granicą. Większość graczy eRepublik również używa tej symboliki. Może kiedyś uda się przekonać administrację gry, aby zmieniła naszą flagę (gra została także przetłumaczona na białoruski).



Narodowy ubiór:

Narodowe ubrania Białorusinów są bardzo piękne, podobne do ubrań naszych sąsiadów - Ukraińców i Polaków, ale mają swoje niepowtarzalne cechy.



Ponadto białoruskie miasto Słuck słynęło ze swojej szkoły haftowania pasów - tworzone w Słucku były symbolem sukcesu i bogactwa, a każdy szanujący się szlachcic chciał mieć taki pas.





Święta:

W narodzie białoruskim są popularne święta, takie jak "Kaljady" - Obchody przesilenia, "Kupała" - święto przesilenia letniego, "Dziady" i "Radaunica" - dzień zmarłych krewnych (analogiczny do Święta Wszystkich Świętych)


Kupała

Popularne są także: "Dzień Wolności" (25 marca obchodzimy rocznicę BPR) i "Dzień Białoruskiej sławy wojskowej” (8 września w rocznicę zwycięstwa w bitwie pod Orszą), ale te święta nie są uznawane przez władze Łukaszenki.



Ciekawostki / Co warto zobaczyć:

Zamek w Nieświeżu, dawna rezydencja Radziwiłłów:


Zamek w Mirze, również był własnością Radziwiłłów:


Sobór Św. Zofii w Połocku:


Klasztor Franciszkanów w Iwieńcu:


Sobór św. Trójcy w Gierwiatach:


Cerkiew św. Michała Archanioła w Synkowiczach (według jednej z legend zbudował ją sam Witold, chociaż nie ma na to żadnych dowodów):


Puszcza Białowieska (część tego rezerwatu znajduje się w Polsce):


Braslavsky jeziora:




Dla wszystkich wytrwałym mały konkursik z puzzlami związanymi z dzisiejszym artykułem. Standardowo wygrywają 3 najlepsze osoby! Zwycięzców wyłonimy w piątek po godzinie 21:00. A więc do dzieła: http://www.ipuzzle.pl/u/b978b



Chwała Polsce!
Niech żyje Białoruś!




Pozdrawiamy,
Ministerstwo Edukacji Narodowej
MEN: Beatka84pl
vMEN: Carmen
vMEN: Kijek93
vMEN: Siemko8
vMEN: ShyBoy
Staż: Milek7, Zawa99, JasonCrump, Arasis

Czytaj i subskrybuj: